Český konzulát se do Jeruzaléma přesune v květnu, prohlásil Zeman na Hradě

  18:02aktualizováno  18:54
Izraelci si na Pražském hradě připomenuli sedmdesátileté výročí od vzniku svého státu. Uvítal je tam také prezident Miloš Zeman, který ve svém projevu zmínil přesunutí českého honorárního konzulátu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Je podle něj naplánované už na květen.

„Je mi velkou ctí vás uvítat na Pražském hradě. Je to první příležitost, jak zde oslavit výročí nějakého státu,“ zahájil Zeman proslov, při kterém uvítal zástupce Izraele v Praze.

Fotogalerie

„Dlouhé proslovy jsou nebezpečné. Chtěl bych ale říct, že nechci opakovat vřelé fráze o přátelství, které mezi sebou očividně máme. Nepotřebujeme fráze, potřebujeme konkrétní akce,“ prohlásil Zeman.

V příštím měsíci se podle Zemana přesune český honorární konzulát z Tel Avivu do Jeruzaléma. „Další fází je přesunutí institucí jako CzechInvest, CzechTrade nebo CzechTourism,“ dodal prezident. Na závěr se má přesunout celá ambasáda.

„Právě před čtyřmi lety jsem poprvé navrhl přesunutí ambasády. Jak vidíte, čas se naplnil. Jen tak mimochodem odmítám nařčení, že kopírujeme kroky Spojených států. To USA kopírují kroky moje,“ dodal Zeman.

Svou řeč zakončil slovy z židovské modlitby, která se pronáší mimo jiné během svátku Jom Kipur: „Příští rok v Jeruzalémě.“

Velvyslanec Daniel Meron poděkoval v češtině Zemanovi za vřelé přátelství a poté citoval z dopisu, který českému prezidentovi poslal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Šéf izraelské vlády v něm poděkoval Zemanovi za vytrvalou podporu v uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. Zmínil také vztah prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka k Izraeli. Náměstkyně izraelského ministra zahraničí Cipi Chotovelyová připomněla, že Zeman je jedním z prvních světových státníků, který Jeruzalém hlavním městem Izraele uznal. V očích izraelského národa je Zeman hrdinou, řekla.

Český konzulát povede byznysmen Dan Propper

Informaci potvrdilo také ministerstvo zahraničí na svém webu. „Dle diplomatických zvyklostí mívají státy svá velvyslanectví právě v hlavním městě přijímajícího státu. Z tohoto důvodu se Česká republika jako první krok rozhodla otevřít v květnu tohoto roku v západním Jeruzalémě honorární konzulát (povede ho česko-izraelský byznysmen Dan Propper, který šéfuje izraelskému potravinářskému gigantu OSEM) a do konce tohoto roku pak i České centrum, rovněž v západním Jeruzalémě,“ uvedl resort s tím, že Česko prakticky uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele v hranicích z roku 1967.

„Tento krok nemá žádný vliv na konečnou dohodu týkající se Jeruzaléma, stejně jako ji nemá umístění diplomatických zastoupení řady evropských zemí ve východním Jeruzalémě. Česká republika také plně respektuje společnou pozici Evropské unie, která považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město obou států, tj. Státu Izrael a budoucího Státu Palestina,“ dodalo ministerstvo.

„V budoucím období se budou vyhodnocovat další možnosti míry a podoby zastoupení v Jeruzalémě,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Sídlo pro pobočku Českého centra v západním Jeruzalémě se zatím hledá, otevřít by se mohlo v listopadu, nebo prosinci.

Proti uskutečnění oslav vzniku Izraele na Pražském hradě protestovala v podvečer na Hradčanském náměstí zhruba třicítka lidí s palestinskými vlajkami a transparentem vyzývajícím k ukončení zabíjení v Palestině a ke skončení okupace palestinského území. Kolemjdoucím rozdávali tiskoviny podporující jejich pohled na palestinskou otázku, Izrael se podle nich v Palestině dopustil a dopouští etnické čistky.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Najdete na iDNES.cz