Primátoři brzy dostanou novou zbraň: metropolitní policii

  10:03aktualizováno  10:03
Primátoři velkých měst budou brzy asi "velet“ boji se zločinem. Kromě strážníků budou úkolovat také novou metropolitní policii, ve které se spojí strážníci a státní policisté. Zákon, který už dlouho navrhuje Praha a je součástí koaliční smlouvy Nečasovy vlády, se má týkat statutárních měst nebo všech měst nad 100 tisíc obyvatel.
Strážníci Městské policie. Ilustrační foto

Strážníci Městské policie. Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kriminalisté, zásahové jednotky či vyšetřovatelé dopravních nehod budou dál sloužit pod státní policií. Primátoři měst by však pod sebe měli dostat týmy, které vzniknou spojením dnešních městských policistů s pořádkovým a dopravním

OD ČETNÍKŮ PO STRÁŽNÍKY

Četníci v Rakousku

Státní policejní úřady doplnili legendární četníci. První četnickou formací na území rakouského císařství byl četnický pluk v Lombardii, převzatý v roce 1815 z ozbrojených složek bývalého Napoleonova Italského království. Po revolučních letech 1848–1849 se podle tohoto vzoru zavedlo četnictvo na celém zemí monarchie. Kromě toho byla zavedena samospráva, v jejímž rámci mohla působit komunální policie.

Slavná první republika

Československo převzalo rakouskou organizaci státních policejních úřadů, četnictva i komunální policie. V obcích působilo četnictvo, podléhalo vojenským trestním zákonům i soudům. Četníci měli uniformy šedozelené barvy. Starali se o bezpečnost, zjednávali klid a pořádek, hlídkovali a zatýkali stíhané. Měli hodnosti: závodčí, strážmistr a vrchní strážmistr (ti většinou byli veliteli stanice).
Ve statutárních městech fungovaly státní policejní úřady. Policejní ředitelé a správci komisařství museli mít právnické vzdělání.

Éra "esenbáků"

Po válce existovalo pět služeb: pořádková, kriminální, státní bezpečnost, zpravodajská složka a pohotovostní pluk. Po komunistickém puči v roce 1948 byly nesmyslně přebírány sovětské zkušenosti. Vznikla dvě velitelství, a to Státní bezpečnosti (StB) a Veřejné bezpečnosti (VB).
Prvním se lidově říkalo "estébáci", druhým "esenbáci". Ti měli do 60. let modré uniformy, pak zelené a jako auta žlutobílé žigulíky. StB byla politickou policií, jež pod kontrolou KSČ pronásledovala protivníky režimu.


Polistopadový vývoj

V únoru 1990 zanikla StB. VB se v roce 1991 proměnila v policii.
Ze zelených uniforem s rudými záložkami se policisté převlékli do nových modrošedých uniforem. V týž rok stát umožnil městům vznik obecní policie na řešení veřejného pořádku na jejich území. Strážníci, které řídí starosta, si však většinou nedokázali získat respekt

veřejnosti.

Zdroj: Policie ČR

útvarem státní policie. Tedy s pochůzkáři a dopraváky, kteří měří rychlost nebo řídí provoz na křižovatkách.

Zákon se má týkat statutárních měst nebo všech měst nad 100 tisíc obyvatel. Co všechno se v nich změní?

1. Více policistů v ulicích a pod jedním velitelem

Hlavní výhodou je podle autorů návrhu to, že stovky mužů a žen v uniformách získají jednotné velení. To by jim mělo pomoci k lepším výsledkům. Třeba v Praze slouží 6 300 policistů a 2 700 městských strážníků. V Liberci je přes 80 strážníků a skoro 500 policistů.

Město by mohlo nově využívat část kapacity dnešních policistů. "Radnice je flexibilnější. Ví, kam posílat lidi, když je to potřeba. To teď policii chybí, protože je řízena centrálně a soustředí se na mnoho úkolů, které třeba pro dané město nejsou důležité,“ uvažuje šéf strážníků v Praze 1 Miroslav Stejskal.

Policisté teď často nedělají celý den nic jiného, než že jezdí po vykradených garážích a sklepích, poté vyplní papíry a po čase případ odloží. Zákon o metropolitní policii by umožnil, aby se papírovalo jen na jednom místě a v ulicích by zůstalo více policistů. To by zároveň mělo omezit kriminalitu.

2. Kdo by mohl dávat metropolitní policii úkoly?

Metropolitní policii by řídil ředitel, který by zřejmě spadal pod krajského policejního ředitele, ale úkolovat by ho mohl také přímo primátor města. A útvar by byl z velké části placen městem. "Mohli bychom zvyšovat počty policistů, pokud bychom na to sehnali peníze, a mohli bychom také investovat do vybavení. Ušetřilo by se, protože by ubylo lidí v kancelářích a nemusela by se řešit dvojí agenda jako teď,“ říká náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS).

3. Více pravomocí pro dnešní strážníky

Městská policie se od svého založení hodně změnila. Na začátku 90. let strážníci neměli téměř žádné pravomoci, ještě nedávno nemohli ani zastavit auto. Postupem času jim však zákonodárci přidávali stále více a více pravomocí, jimiž se přiblížili státní policii.

Strážníci však nadále nemohou například nahlížet do centrálního registru vozidel nebo evidence hledaných osob. Když vám tedy někdo zaparkuje na chodníku před vchodem auto, policista může kontaktovat majitele a donutit ho odjet. Strážník si ani nemůže zjistit, komu vůz patří. "Městská policie nemůže řešit přestupky jinde než přímo na místě – pokud se jí to nepodaří třeba proto, že viník se nedostaví, pak musí přestupek předat správnímu úřadu,“ říká právník Pavel Vetešník, který vypracoval návrh zákona o metropolitní policii pro Prahu.

Správní úřady jsou pak zahlcené, nestíhají přestupky řešit a obrovské množství se jich promlčí. Nově by je mohla ihned řešit metropolitní policie.

4. Jsou na to dnešní strážníci dostatečně kvalifikovaní?

Představa, podle které jsou strážníci "hloupí“ a policisté "elita“, je postavena na tom, že dříve, když strážníci neměli téměř žádné pravomoci, přijímali lidi i se základním vzděláním. Jenže zákon podmínky postupně zpřísnil. Nyní jsou fyzické i psychologické testy srovnatelné s testy pro policisty. I strážník už musí mít maturitu.

Rozdíl je paradoxně jen v tom, že k městské policii může jít až 21letý uchazeč, zatímco k republikové policii lze nastoupit už v 18 letech. Nevýhodou však je, že u strážníků slouží také lidé, kteří nastoupili před tímto zpřísněním.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

Najdete na iDNES.cz