Přímá volba: ano, ale kdy a jak?

  0:01aktualizováno  0:01
Na tom, jak přesně by občané volili přímo svého prezidenta, se zřejmě politické strany jen tak jednoduše nedohodnou. Ve hře je totiž příliš mnoho nejasností. Je to úderný slogan: "Přímá volba." Skrývá však spoustu otázek. Bude to volba jednokolová, nebo dvoukolová? A kdo do druhého kola vlastně postoupí? A konečně: pokud se čeští politici opravdu dohodnou na přímé volbě, kdy půjdou lidé volit?

Politici rozhodujících stran ještě nezačali o změně ústavy pořádně jednat. Už z prvních reakcí je jasné, že dohodu na způsobu přímé volby prezidenta budou hledat jen obtížně. Největšími bojovníky za přímou volbu jsou teď politici ODS, která paradoxně nejdéle ze všech stran prezidentské referendum odmítala.

Jenže snaha dostat Klause na Hrad všelidovým hlasováním může narazit na problém, který už ODS poznala při mnoha senátních soubojích. Jejich kandidáti, vítězové prvního kola, často ve druhém kole prohrávali se zdánlivými outsidery.

"Klasická, dvoukolová přímá volba nahrává méně konfliktním politikům, kteří prostě méně vadí," říká sociolog Stanislav Hampl z agentury TNS Factum. "Václav Klaus se teď opravdu snaží vystupovat jako smířlivý, hodný člověk. Image vyhraněného politika se mu však podaří změnit jen těžko."

ODS už na podzim vyrazila s jednokolovou volbou, která by podle průzkumů vyhovovala Klausovi.

Také podle exkluzivního průzkumu, který si nechala MF DNES vypracovat těsně před prvním pokusem zvolit prezidenta v parlamentu, by václav Klaus získal v prvním kole přímé volby zdaleka nejvíce hlasů,v druhém kole by už však dostal stejně hlasů jako Petr Pithart.

Jednokolová volba je však pro ostatní strany dopředu nepřijatelná. Jeden z "prezidentských" vyjednavačů ODS, Miroslav Beneš, proto hledá jiné cesty.

Navrhuje model, kdy by se ve druhém "finálovém" kole sešlo více kandidátů. "Například, že by postoupili všichni, kteří dosáhnou určitého počtu hlasů, nebo ti, kteří dostanou o určitý počet procent méně než vítěz prvního kola," říká Beneš.

Pak by byl v druhém kole zvolen ten, kterého chce nejvíc lidí, a ne ten, který nejméně vadí." Už teď je jisté, že to ODS nebude prosazovat své představy snadno.

Jediný zákon o přímé volbě, který už doputoval do parlamentu, totiž počítá s dvoukolovým systémem. "Myslím, že to ani jinak napsat nelze," říká poslankyně US-DEU Hana Marvanová, jedna ze spoluautorů zákona. A v podstatě totéž tvrdí předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jaromír Talíř.

Lidovci stejně jako sociální demokraté ovšem zatím dávají před přímou volbou přednost shodě všech stran na jednom kandidátovi. "Pokud na přímou volbu dojde, dospějeme k nějaké shodě, žádnou vyhraněnou představu nemáme," říká šéf poslanců ČSSD Milan Urban.

Jestli politici opravdu dají zelenou přímé volbě, odehraje se zcela jistě i vzrušená debata nad jejím termínem. ODS by chtěla, aby se konala už v půlce června, spolu s referendem o vstupu do EU. "Pokud někteří politici mluví například až o září, svědčí to o tom, že to nemyslí s přímou volbou příliš vážně," míní Beneš.

Protivníci ODS však vědí, proč se jim červnový termín nezamlouvá, a ODS naopak ano: Klaus je totiž už dlouhou dobu znám svým rezervovaným vztahem k EU. "To spojení by nebylo šťastné, protože by kandidáti svou kampaň spojili s otázkami referenda o EU," říká lidovec Talíř, zastánce zářijového termínu přímé volby.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Na prevenci kriminality jdou peníze, ale neví se, jak to pomáhá, uvádí NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstva vnitra, spravedlnosti a obrany nestanovila při rozdělování podpory na prevenci kriminality měřitelné cíle...

Narodila se s poškozeným mozkem. Rodiče viní lékaře, rozhodne soud

Nemocná Lucie se svou maminkou (20. 5. 2018)

Desetiletá Lucie je po komplikovaném porodu vážně postižená. Je ochrnutá, téměř neslyší a má poruchu zraku. Nepolyká...

Šanci na život má dnes i čtvrtkilový novorozenec, říká neonatolog

Neonatolog Richrd Plavka.

Na konci května opustila nemocnici v San Diegu holčička, která při narození vážila pouhých 245 gramů. Jde o nejlehčí...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz