Prima přetáhla z rozhlasu Obzinovou, bude šéfovat zprávám

  10:00aktualizováno  14:16
Zpravodajství televize Prima bude šéfovat Jitka Obzinová. Známá novinářka, která prošla řadou televizí - od ČT přes Novu po slovenskou Joj - odchází z Českého rozhlasu. Nahradí nedávno odvolaného Pavla Zunu. Televizi naopak opustí Jan Tuna.

Prima našla v Jitce Obzinové náhradu za Pavla Zunu. | foto: Robert Zlatohlávek, Alena Zvěřinová,  MF DNES

Podle mluvčí televize Prima Jany Kocové se Jitka Obzinová ujme funkce 1. srpna. "Vedení televize Prima od nové šéfredaktorky očekává především další zkvalitňování práce zpravodajství a jeho rozvoj směrem k jasnému profilu Zpráv TV Prima," uvedla Kocová.

Obzinová po třech letech odchází z domácí redakce Českého rozhlasu. "Odchází k 31. červenci, dohodou," řekla iDNES.cz mluvčí veřejnoprávního rozhlasu Eva Tichá.

Na Primě Obzinová nahradí odvolaného Pavla Zunu, který padl v rámci úsporných opatření televize a kvůli neshodám s vedením komerční dvojky o dalším směřování jejího zpravodajství.

"Zaujal mne záměr vytvořit ještě silnější a prestižnější zpravodajství, které bude více konvenovat se značkou Prima a přesvědčí diváky atraktivitou zpravodajských témat," uvedla nová šéfredaktorka zpravodajství Primy Jitka Obzinová

Televize ji prý vybrala po pečlivém hledání, zprávám chyběl šéfredaktor od poloviny května. "Jitka Obzinová předložila jasnou koncepci jeho rozvoje, která odpovídá našim strategickým záměrům. Věřím, že naše spolupráce bude úspěšná," sdělil generální ředitel Primy Marek Singer.

Obzinová má dvacetiletou praxi

Zkušená novinářka se v médiích pohybuje přes dvacet let. V Českém, respektive Československém rozhlase Obzinová pracovala poprvé v letech 1989 až 1992, kdy působila jako válečná zpravodajka v jugoslávském konfliktu.

Pak přestoupila do České televize, pro kterou postupně moderovala Události, komentáře a stejně jako Tachecí pořad "21". Působila také v zahraniční redakci, kde především na Balkáně zúročila předchozí praxi z války v Jugoslávii.

V roce 1996 odešla do televize Nova, pro kterou připravovala pořady Sedmička, Gilotina a v duu s Martinem Severou moderovala Televizní noviny. Z Novy ji odlákal tehdejší generální ředitel slovenské televize Joj Milan Kňažko. Na "Jojce" dohlížela na výrobu pořadů.

Do Českého rozhlasu se vrátila v roce 2006 oklikou přes privátní Frenkvenci 1. Na této stanici také působila Barbora Tachecí, než odešla na několik měsíců řídit Radiožurnál.

Barbora Tachecí

Na Primu prý míří i Tachecí

Podle deníku Blesk by na Primu měla přijít také Barbora Tachecí, údajně jako zástupkyně Obzinové. "Dnes to nebudu komentovat, nezlobte se," reagovala Tachecí na dotaz iDNES.cz.

Také ona má bohatou televizní praxi. V 90. letech moderovala diskusní pořad České televize "21" a nyní má vlastní relaci Interview BT na privátní Z1. Její mluvčí Ivana Dubášová říká, že stanice s Tachecí počítá dál. "Nyní má Interview BT letní přestávku, na obrazovky se vrátí v polovině srpna," řekla Dubášová iDNES.cz.

Její příchod vyvrací dobře informovaný zdroj. "I když pro Primu by to byla výhra," sdělil iDNES.cz.

Obzinová přichází, Tuna odchází

Jan Tuna Z televize Prima naopak odchází někdejší Zunovi zástupci Petr Semecký a Jan Tuna. "Přeji Jitce Obzinové hodně štěstí, já už u toho nebudu," řekl Tuna iDNES.cz. Nová šéfka zpravodajství si prý přivede vlastní lidi.

Primu podle svých slov opouští z podobného důvodu jako jeho bývalý šéf Zuna - nechce se podílet na přípravě zpravodajství s tak výrazně osekaným rozpočtem, jak ho nastavilo vedení televize. "Jsem rád, že jsme vybudovali relaci, která ve sledovanosti předčila i Události veřejnoprávní České televize," dodal Tuna.

Podle serveru Lidovky.cz bude jeho nástupcem Jan Punčochář, manažer Syndikátu novinářů a bývalý moderátor pořadu Stalo se... na Radiožurnálu.

Jan Tuna na Primu přišel na podzim 2007, nejdříve externě připravoval Top Star magazín a poté přešel do zpravodajství. Předtím dlouho pracoval na Nově, ale po přestřelce s Jiřím Paroubkem dostal výpověď.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Další z rubriky

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Bojovníci za práva zvířat procházejí Prahou. V průvodu jdou stovky lidí

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtějí upozornit na násilí, jehož se lidé...

Válka o hraboše. Zemědělci chtějí jed, ekologové se bojí nevratných škod

Uhynulý hraboš polní.

Zatímco zemědělci hovoří o letošním přemnožení hrabošů jako o kalamitě biblických rozměrů, při které hlodavci zničí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz