Podle Rosůlkové podali studenti elektronicky celkově 84 procent přihlášek. Což je z pohledu ministra Beka významný krok ke zjednodušení administrativy přijímacího řízení. Papírově dostaly střední školy 11 procentech přihlášek. Hybridně pak pouze 5 procent.
Na základně dostupných dat má MŠMT již nyní pozitivní ohlasy na nárůst kapacit čtyřletých gymnázií. Roste také nabídka lycejních studií, kam letos ze strany studentů přišlo okolo dvou tisíc přihlášek, což činní nárůst o 19 procent. Bek také vyzdvihuje zvýšenou poptávku o učební obory.
Tam je již tradičně největší zájem o obory mechanik a opravář motorových vozidel, kadeřník, kuchař a číšník.
Studenty nejžádanější jsou pak čtyřleté obory zakončené maturitní zkouškou, jako je podnikání, praktická sestra nebo IT, kde ovšem došlo oproti minulému roku k mírnému poklesu zájmu.
Více dat a zkoušky nanečisto. Změny v přijímačkách na SŠ jsou pouze drobné![]() |
Ředitel sekce vzdělávání a mládeže MŠMT Jan Mareš nastínil harmonogram přijímacích zkoušek.
V rozmezí 11.-.17. dubna proběhnou přijímací zkoušky na nástavbové a maturitní obory. Náhradní termín pak proběhne 29.- 30. dubna. Školní a talentové zkoušky budou pak 17. března - 23. dubna.
Celkové výsledky se pak zájemci o studium dozví 15. května. Mezi 12. – 14. květnem bude umožněno studentům nahlédnout do spisové dokumentace k procesu řízení.
Výsledky přijímacích zkoušek: jak se počítají body a vyplatí se odvolat?![]() |
Přihlášku na střední školu si letos podalo více než 154 000 uchazečů, odeslali zhruba 419 700 přihlášek na čtyřleté obory i víceletá gymnázia. Lhůta pro přihlašování vypršela o půlnoci na minulý pátek, lidé ale mohou podávat dál přihlášky se žádostí o prominutí zmeškání lhůty. Záleží na školách, zda pozdější podání prominou.
Systém DiPSy mohli uchazeči použít poprvé loni, jeho spuštění se zpozdilo kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti. Otevřel se 2. února 2024 večer. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) proto později lhůtu pro podávání přihlášek o den prodloužil.