Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Online výuka místo úřadu práce. Nepřijatí deváťáci mají další možnost

  11:04
Řada rodin, jejichž potomci se nedostali na střední školu, řeší situaci studiem v zahraničí. Existuje ovšem další možnost jak školu v cizině studovat. Mnoho vzdělávacích institucí funguje čistě v online prostředí. Výhodou takového studia je kromě nižšího školného i částečné smazání sociálních či zdravotních bariér.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nikola Řehořová je matkou patnáctiletého Davida, který se letos nedostal na střední školu. Ještě než rodina obdržela rozhodnutí o výsledku přijímacího řízení z druhého kola, rozhodla se, že půjde cestou zahraničního studia. Alespoň na jeden ročník, aby pak mohl zkusit přijímačky znovu, a nepromarnil přitom rok života.

„Ve chvíli, kdy se syn v prvním kole přijímacích zkoušek na školu nedostal, jsme se rozhodli pro oslovení agentury, která zprostředkovává studium v zahraničí. Chtěli jsme zjistit možnosti, i kdyby syn odjel jen na půl roku a druhou část školního roku strávil přípravou na přijímací zkoušky,“ popisuje.

Politici hrají s deváťáky tetris, míní majitel škol. Učitelům by zmrazil platy

Největší zájem o zahraniční studium evidují agentury v posledních dvou letech. Do souvislosti to dávají mimo jiné s neútěšnou situací nedostatku míst na středních školách. Zatímco některé rodiny rovnou volí tuto variantu, aby své děti uchránily před stresem ze zkoušek, jiné k tomuto kroku sahají až po nepřijetí na školy.

„Od minulého roku sledujeme nárůst o zahraniční studium bezmála o třicet procent,“ popisuje ředitelka agentury Education.cz Lucia Klimková. Dodává, že rodiče často hovoří o možnostech jiné formy vzdělávání právě v souvislosti s přijímacími zkouškami na české školy.

Online studium řeší i problém sociální úzkosti

Možností, jakou cestou se vydat, má nyní deváťák David více. Kromě klasického vycestování se mu totiž nabízí i možnost, že by mohl zůstat v pohodlí domova a studovat například z postele. Existuje totiž možnost online studia, a to podle vzdělávacích plánů amerického či britského systému.

Každý systém a škola mají svá pravidla, jak lze studovat. Student vypracovává úkoly, plní testy i sleduje přednášky čistě přes počítač, přičemž na výuce nemusí být přítomný ani v době jejího průběhu – kdykoliv si ji totiž může pustit zpětně. Studenti tak mají velkou flexibilitu při učení, mohou si volit ze široké škály předmětů. Na výběr mají například z biologie, chemie, divadelní a filmové tvorby, produkce nebo psychologie.

Jak online studium funguje

  • Studenti studují odkudkoliv na světě, stačí jim pouze připojení k internetu a počítač.
  • Není potřeba se účastnit online hodin, odučené vyučovací lekce jsou v archivu ke zpětnému přehrání.
  • Učitelé jsou studentům k dispozici přes chat, mohou si domluvit i online konzultaci.
  • Každý student a jeho rodina má pravidelné online schůzky s koordinátorem výuky, se kterým řeší studijní výsledky a (ne)spokojenost obou stran.
  • Výuka se mírně liší v závislosti na dané škole či typu vzdělávacího systému (americký/britský). Například americké online školy fungují od neděle do čtvrtka tak, aby se části výuky mohli účastnit i rodiče a měli vzdělávání svých dětí pod kontrolou.

Rychlost učení navíc přizpůsobují vlastním potřebám, čímž se dají smazat rozdíly při zdravotních omezeních, což byl i příklad studentky Antonie. Možnost domácího studia je pro ni tak řešením, jak získat kvalitní vzdělání.

„Protože má dcera potíže s psychikou a v klasickém kolektivu jí vzdělávání činilo obtíže, hledali jsme pro ni alternativu k běžným českým školám. Objevili jsme možnost studia střední školy online, přičemž výuka v angličtině byla vždy dcery velkým snem,“ popisuje její matka.

Stres z přijímaček a převisu žene část dětí na střední školy do zahraničí

Dodává, že spolu s ostatními spolužáky její dcera prochází pravidelnými ověřovacími testy, ve kterých se jí daří. „Nesmírně ji to povzbudilo, ani s angličtinou nemá žádný problém,“ těší matku a přiznává, že kvůli psychickým problémům by při klasické prezenční výuce musela v Česku studovat učňovský obor, přestože je jinak studijní typ.

„Proti těmto školám nic nemáme, ale dcera by ani nevěděla, jaký obor si vybrat. Takhle dostala šanci studovat střední školu a navíc v angličtině,“ těší matku.

Děti nemusí na úřad práce, zůstávají studenty

Tento typ studia není určený ale pouze zájemcům, kteří nemají denní studium například v Česku. Nadaní žáci mohou toto studium zvolit jako doplňkové a kromě české maturity tak získat i středoškolské vzdělání v angličtině. Tuto variantu zvolila studentka Eliška. Ke studiu klasické střední školy v České republice si přibrala studium anatomie. Rozšířila si tak obzory v oboru, který by na klasické škole neměla možnost tak podrobně studovat.

„V online škole se mi daří a jsem spokojená, vyhovuje mi to, že si můžu sama rozvrhnout, co kdy udělám. Líbí se mi také známkovací systém, který je dost odlišný než v Česku,“ popisuje Eliška a dodává: „Všichni učitelé mají skvělý přístup a dobře se s nimi komunikuje. Překvapilo mě, že děláme spoustu projektů. Pomáhá mi to učivo si lépe zapamatovat.“

Ukázka zahraničních škol a podmínky přijetí

online školy:

Hill Castle International School (americký způsob vzdělávání)

Minerva Virtual Academy (britský způsob vzdělávání)

internátní školy (prezenční výuka):

Montverde Academy, Florida

Indian Spring School, Alabama

Lincoln Academy, Maine

Ředitelka Education.cz Lucia Klimková případným zájemcům o některý z obou typů zahraničního studia radí, aby s rozmýšlením dlouze nerozmýšleli. Přihlášky je potřeba podat ještě v průběhu června. Přijímací řízení je pak velmi individuální, většinou se ale skládá z motivačního pohovoru či dopisu. Student musí také doložit, že umí anglicky na úrovni B1 (maturita), nebo B2.

Na zahraničních školách se zpravidla platí i školné, plná částka činí až 1,9 milionu korun milionu korun, agentura jej ale nabízí od 490 tisíc. V ceně je kromě ubytování a stravy i zdravotní péče v kampusu. Online školy pak stojí asi 165 tisíc korun na rok. Navíc je možné žádat o stipendium.

Nespornou výhodou studia online je, že mládeži zůstane status studenta, a tak se nemusí nahlašovat na úřadu práce. „Podle zákona požádá zákonný zástupce studenta ministerstvo školství o potvrzení, že je žákovo studium postaveno na roveň tuzemských škol. Doposud všichni naši studenti potvrzení obdrželi,“ kvituje Vladimíra Moseley, ředitelka akademie pro Evropu z Hill Castle Internation School.

Přestože škola sídlí v Dubaji a v Česku má pobočku, je akreditovaná v americkém státě Ohio. „Naši žáci proto mají status, jako žáci studují v USA, studium ukončí středoškolským diplomem. Neskládají ale maturitu jako v Česku, místo toho se jim sčítají všechny pololetní známky z každého roku a získávají průměr, který je zásadní pro přijetí na univerzity,“ popisuje Moseley.

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

KOMENTÁŘ: Haló, tady zašifrovaný Rakušan. Proč je hrozbou pro celou vládu

Premium Proč je šifrovaný telefon Víta Rakušana problém? A proč musí hnutí STAN i celá vláda tento problém zamést pod koberec?...

Vláda schválila nákup 24 amerických stíhaček F-35. Bude to stát 150 miliard

Vláda Petra Fialy schválila nákup 24 amerických nadzvukových letounů F-35. První letouny budou hotovy v roce 2029, kdy...

Německo posílilo hlídky u hranic, česká policie kontroluje dálnice D7 a D8

Německá policie zahájila ve středu odpoledne kontroly na hranicích s Polskem a Českou republikou, oznámila spolková...

Rychlejší tempo úspor by víc dopadlo na občany, odmítl Pavlovy výhrady Fiala

Rychlejší tempo konsolidace veřejných financí by mělo větší dopad na občany, odmítl premiér Petr Fiala výhrady...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...