Na jihu Čech přibývá tlustých dětí. V 15 letech není výjimkou 130 kilo

  13:36aktualizováno  13:36
V republikových soutěžích jedlíků by jihočeská mládež hravě obsadila přední místa. Každé patnácté dítě ve věku od 15 do 18 let tam totiž trpí obezitou. Odborníci vidí chybu zejména u jejich rodičů.
Mladí Jihočeši patří mezi nejtlustší děti v Česku. (ilustrační snímek)

Mladí Jihočeši patří mezi nejtlustší děti v Česku. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Na tisíc Jihočechů ve věku od 15 do 18 let připadá v přepočtu 61,6 těch, které pediatři sledují ve skupině obézních pacientů. Mladí tlouštíci v kraji tak s tím výsledkem vysoko překračují republikový průměr, který je 50,4 obézních na tisíc registrovaných pacientů.

A o mnoho lepší není situace ani mezi mladšími dětmi. Ve věkové kategorii do 14 let se předškoláci a školáci z jižních Čech projedli mezi čtyři kraje, kde je nejvíc obézních dětí v zemi.

Počet obézních dětí

15 - 18 let na 1 000 dětí
nejvíce Jihočeský kraj (61,6)
nejméně Zlínský kraj (36,9)
průměr Česko (50,4)

0 - 14 let na 1 000 dětí
nejvíce Karlovarský kraj (28,5)
4. místo Jihočeský kraj (24,0)
nejméně Zlínský kraj (16,2)
průměr Česko (20,3)

Zdroj: ÚZIS ČR, statistika za rok 2012

"Vývoj počtu dětí a dorostu preventivně sledovaných a léčených kvůli obezitě je alarmující. Od roku 1996 se jejich absolutní počet ztrojnásobil," srovnává Jitka Marková z centrálního Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Ačkoli odborníci varují, že obézním dětem hrozí časem závažné choroby od cukrovky přes degenerativní přetížení kloubů až po onemocnění srdce a cév, jejich blízcí to často podceňují.

"Jen výjimečně k nám přivedou rodiče obézní dítě, abychom ho léčili. Většinou se k nám tyto děti dostanou s úrazy, protože jsou méně obratné," popsal primář dětského oddělení českobudějovické nemocnice Vladislav Smrčka.

Zkušený pediatr potvrzuje, že obézních dětí stále přibývá. "Nárůst je obrovský, nejen do počtu, ale i do váhových kategorií. Před 30 lety nepamatuji, že bych viděl patnáctileté dítě vážící 130 kilogramů, dnes to není žádná výjimka," podotkl Smrčka.

Dětem nejvíc chutná pizza, špagety a svíčková

Na epidemii stále víc se zakulacujících dětí se snaží reagovat i školy, například úpravou osnov a zdravým jídlem ve školní jídelně. Patří mezi ně písecká Základní škola J. K. Tyla, kde učitelé své žáky seznamují se zdravým životním stylem v osmé a deváté třídě v předmětu Výchova ke zdraví.

"Co dětem nejvíc chutná? Svíčková, špagety, pizza a bramborová kaše. Každý den mají na výběr víc druhů salátů a pití. Ovoce jim ale nedáváme, neosvědčilo se nám to. Neváží si ho a hází ho po škole," řekla hlavní kuchařka školní jídelny ZŠ J. K. Tyla Eva Marková.

Rodiče, kteří chtějí začít s obezitou svých dětí něco dělat, by měli hledat pomoc a radu u dětských lékařů svých potomků.

"Každý pediatr by měl vědět, že existuje doktorka, která se zabývá dětskou nadváhou. Konkrétně v Českých Budějovicích ordinuje v Poliklinice Jih," sdělila českobudějovická obezitoložka a diabetoložka Alena Váchová.

Problém je však v tom, že obézní děti často vychovávají obézní rodiče. A ti na svém životním stylu ani dětech nic divného nevidí.

Váchová potvrdila, že celá rodina jí většinou stejně a má podobné zvyklosti. "Pokud se rodiče rozhodnou se svou obezitou skoncovat, někdy přivedou i děti. Dospívající slečny ve věku 16 a 17 let se na nás pak obracejí samy," dodala.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

S námi se budou lidé mít jako v Bavorsku, láká Svoboda před eurovolbami

Lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu Pavel Svoboda v diskusním...

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv byl Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Fajt nechápe, proč byl odvolán a žádá omluvu. Ministerstvu hrozí soudem

Šéf Národní galerie Jiří Fajt

Bývalý generální ředitel pražské Národní galerie Jiří Fajt, kterého kvůli údajným pochybením v hospodaření instituce...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz