Stále víc pacientů kontroluje účty svých lékařů. Odhalují i podvody

  13:37aktualizováno  13:37
Stále více pacientů žádá zdravotní pojišťovny, aby jim zaslaly výpis se zákroky a výkony, které si účtují lékaři. U VZP si za loňský rok vyžádalo výpisy z osobních účtů kolem devadesáti tisíc lidí. Nezřídka díky nim odhalili chyby i podvody doktorů.
Výkazyz osobních účtů pojišťanců mohou odhalit péči, kterou pacienti neabsolvovali. Ilustrační foto

Výkazyz osobních účtů pojišťanců mohou odhalit péči, kterou pacienti neabsolvovali. Ilustrační foto | foto: AP

Jeden z pacientů tak odhalil lékaře, který si nechal pojišťovnou proplácet výkony přesto, že k němu vůbec nedocházel, informuje deník Právo.

"Ve dvou měsících v roce se několik let pravidelně opakovaly malé, nenápadné výkony zhruba za 200 a 500 korun. Naposledy jsem si vzal diář a zjistil, že v daném roce jsem tohoto lékaře ani jednou nekontaktoval. Avšak opět byly výkony vykázány," cituje muže Právo.

Jeho lékař si tak díky drobným podvodům přišel na 700 korun ročně. Za pět let získal 3 500 korun. Jestli se podobně zachoval i u desítek jiných pacientů, mohl si tak vydělat i desetitisíce bokem.

Osobní účet u zdravotní pojišťovny by lidé měli na vyžádání obdržet poštou zdarma. Pokud nesrovnalosti odhalí, měli by pojišťovnu kontaktovat. Ta se výtkou musí zabývat.

Kolik peněz se ztratí?

Systémem veřejného zdravotního pojištění ročně proteče kolem 250 miliard korun. Ztratit se podle pesimistických odhadů mohou stamiliony. Podle šéfa Svazu pacientů ČR Luboše Olejára unikne kolem 10 procent, tedy asi 25 miliard.

"Každou stížností se zabýváme. Pokud pacient nezůstane v anonymitě a poskytne pojišťovně své údaje o jménu, výkonu a ošetřujícím lékaři, prověří případ revizní lékař," ujistil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

"Je ale třeba říci, že převážnou část nesrovnalostí tvoří například chyba v rodném čísle nebo kódu diagnózy, tedy chyby řekněme technického rázu, které lze poměrně snadno vysvětlit. Současně se stává i to, že klienti odhalí předpis léku, který neužívají nebo návštěvu lékaře v době, kdy u něj ve skutečnosti nebyli. Přesnou statistiku stížností ale nemáme," dodal Rod.

Za poslední rok si u VZP o výpis z osobního účtu zažádalo 90 tisíc lidí. "Letos počítáme s desetiprocentním nárůstem," řekl mluvčí. Dalších 2,5 milionu pojištěnců má podle něj u VZP nepřetržitý přístup ke svému výpisu vykázané zdravotní péče prostřednictvím elektronické zdravotní knížky.

Podle experta ze společnosti, která pro VZP elektronické zdravotní knížky vytváří, se číslo žádostí o stažení přehledu vykázané péče za posledního půl roku pohybuje okolo 15 tisíc měsíčně.

Některé stížnosti jsou neoprávněné

Mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková uvedla, že stížností přibývá. Upozornila ale, že z velké části jde také o neznalost pacientů, kteří si kolikrát neuvědomí, že například po odběru krve jde vzorek do laboratoří, kde jsou prováděny další potřebné testy.

Zájem pacientů o provedenou zdravotní péči chválí i Česká lékařská komora. "Ještě bychom přivítali, kdyby se pacienti dozvěděli o tom, jakou část vykázané zdravotní péče pojišťovny neproplácejí. Dozvěděli by se tedy, že velkou část péče, kterou podstoupili, musí platit lékaři či samotná zdravotnická zařízení. Bylo by tedy dobré, kdyby ta informace byla komplexní," upozornil prezident ČLK Milan Kubek.

Postupy některých lékařů, kteří si na nic netušících pacientech vydělávají peníze bokem, hodnotit nechtěl. "Je to samozřejmě podvod a tím pádem záležitost dvou smluvních partnerů a policie," míní. "Pro nás je z hlediska etiky mnohem závažnější, když si lékař vymýšlí diagnózy a léčbu pacienta, který ji nepotřebuje. Takový doktor je z komory vyloučen," uvedl Kubek.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

U Lipna dokončují novou dvousedačku, jeřáb usadil hlavní lanový kotouč

Novou lanovku dokončují ve Skiareálu Lipno. Hotová má být do 1. prosince, aby byla připravená na začátek lyžařské...

Význam lidských práv v zahraniční politice poklesl, řekl Vondra na Foru 2000

O třicetileté zkušenosti s životem ve svobodné společnosti i o výzvách, před kterými demokracie stojí, debatovali na...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Ministr Petříček vyzval Turecko k zastavení vojenské akce v Sýrii

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zopakoval tureckému velvyslanci, že prioritou Evropské unie je diplomatické...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz