Lisolete, Marlene, Helga. Příběhy odsunutých Němek zaujaly i Američany

  13:55aktualizováno  13:55
Za dvěma vyjeli do Německa, osud třetí mapovali v Olomouci. Autentickou výpověď tří žen, jichž se dramaticky dotkl poválečný odsun Němců, natočili studenti Slezské univerzity pro ostravské sdružení PANT jako školní pomůcku. Všiml si jí prestižní americký časopis, což položilo základ dalšímu výukovému dokumentu.
Poválečný odsun Němců je v Česku stále velmi citlivé téma. (Ilustrační snímek)

Poválečný odsun Němců je v Česku stále velmi citlivé téma. (Ilustrační snímek) | foto: archivMF DNES

Osudy Liselote Židové, Marlene Wetzel Hackspacher a Helgy Heller jsou součástí série snímků s názvem Dějiny na vlastní kůži. Nenahrazují výklad tématu, ale zaměřují se na každodennost, osobní prožitky a zkušenosti.

Činnost sdružení PANT

Zaměřuje se na historii dvacátého století. Na webu www.moderni-dejiny.cz zveřejňuje studie, videa, školní pomůcky i autentické prameny (dobový tisk, deníky, staré fotky). Se Slezskou univerzitou vytvořilo sedmidílnou sérii dokumentů Sami proti zlu o osobnostech regionu a pětidílné Dějiny na vlastní kůži.

"Ze začátku to pro mě bylo poměrně těžké téma. Sám jsem z bývalých Sudet. Nevěděl jsem, co si o tom myslet, a možná jsem byl i trošku předpojatý. To jsem si ale uvědomil až při samotných rozhovorech," přiznává jeden z tvůrců, student audiovizuální tvorby Jiří Vávra.

Sám během zpracování dokumentu došel k názoru, že předpojatost je zbytečná a hloupá. Je rád, že odsun poznal také z druhé strany - skrze zážitky jednotlivých pamětníků.

Dokument spatřil světlo světa letos v únoru. Teď jeho existenci zaznamenal i prestižní americký časopis The New York Review of Books.

Kanadský publicista a překladatel Paul Wilson tam výukové materiály, jejichž součástí jsou i pracovní listy, ocenil jako nejvýznamnější českou snahu v této oblasti. Dílko o odsunu zmínil jako příklad. Novinář také osobně přijel a o výuku moderních dějin v Česku se zajímal.

"Setkali jsme se a spolu se studenty jsme natočili rozhovor. Ten bude základem pro další výukový dokument. Věnovat by se měl tomu, jaká byla normalizace pohledem cizince žijícího v té době v socialistickém Československu," popisuje projekt vedoucí oboru Audiovizuální tvorba na Slezské univerzitě Monika Horsáková.

Paul Wilson totiž v Československu v letech 1967 až 1977 žil. Hrál s kapelou The Plastic People of the Universe a učil angličtinu. V roce 1977 byl vyhoštěn. V Kanadě pak vydával alba "Plastiků" a překládal české autory.

"Rychle se rozrůstající nevládní organizace vede semináře a vydává materiály, z nichž nejnovější je průvodce zabývající se odsunem Němců. Jsou určeny učitelům, aby jim pomohly prosadit zařazení tématu české poválečné historie do školních osnov," ocenil Wilson v článku aktivity ostravského sdružení PANT.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Plaga obrací v povinné maturitě z matematiky, připravena bude za 10 let

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Ministr školství chce zrušit povinnou maturitu z matematiky. Podle Plagova vyjádření pro regionální Deník totiž žáci...

Kauza H-System pokračuje. Premiér Babiš chce situaci řešit změnou zákona

Richard Stadler dal za domek od H-Systemu více než milion, po krachu firmy však...

Kvůli okradeným klientům zkrachovalého H-Systemu se nejspíš bude měnit zákon. Ten současný, který má odškodňovat oběti...

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz