Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Příběhy 20. století: Byly hrdé a milovaly. Výslechy StB je nezlomily

  10:26
Tři ženy, podobné osudy. Všechny prošly tvrdými výslechy StB. Věra Roubalová Kostlánová ani pod pohrůžkou uvěznění manžela neodvolala svůj podpis Charty 77. Milušce Havůjové ženě estébáci při výslechu sebrali syna. Helena Šidáková v cele skončila v cele se svým ročním synem. Portál iDNES.cz ve spolupráci se společností Post Bellum přináší další dokument z cyklu Příběhy 20. století.

Tři ženy, které prokázaly svoji statečnost při výsleších StB. Zleva Miluška Havlůjová, Věra Roubalová Kostlánová a Helena Šidáková. | foto: Post Bellum, koláž iDNES.cz

Věra Roubalová Kostlánová podepsala Chartu 77 v takzvané druhé vlně v průběhu roku 1977, tedy potom, co komunisté spustili do té doby nevídanou kampaň proti signatářům petice. "S manželem jsme četli v Rudém právu článek Ztroskotanci a samozvanci osočující Chartisty. Zaujalo nás to. Byla to věc, která prostě uzrála a byla jasná. Podepsali jsme oba," vypráví Věra Roubalová, která se svým tehdejším mužem tajně vázala samizdaty na půdě jejich domku na Vysočině.

Společné ocenění

Tyto dámy mají společné ocenění. Věra Roubalová Kostlánová a Miluška Havůjová získaly v minulých letech Cenu Paměti národa. Helena Šidáková je letos na tuto cenu nominovaná. Slavnostní večer Udílení Cen Paměti národa proběhne 12. prosince v Národním divadle v přímém přenosu České televize a Českého rozhlasu. Večer režijně připravuje Matěj Forman. Lístky zakoupíte v předprodeji Národního divadla nebo si je objednejte na internetu www.cenypametinaroda.cz. Zdarma mají vstup lidé z Klubu přátel Paměti národa.

Dobře věděla, že podpisem pod Chartu si veřejně zadělali na problémy. Když dostala předvolání k výslechu, obešla prý všechny známé z disentu a ptala se jich, co má dělat. I s manželem všechno promýšleli. Do vyšetřovny přišla sebejistá a připravená. Střídali se na ní typicky dva vyšetřovatelé - hodný a zlý.

"Ten hodný jen opakoval, že tohle přeci nemám zapotřebí, ať myslím na děti a manžela. Ten zlý křičel, že s námi zatočí. Vymlouvala jsem se, že mám špatné zkušenosti z 50. let, kdy mi zavřeli tátu, a že s nimi nebudu spolupracovat. Ten zlý toho zneužíval. Když prý odmítám mluvit, že asi někoho chráním a ten dotyčný zřejmě nemá čisté svědomí, a oni odhalí naši trestnou činnost," popisuje výslechy Věra Roubalová Kostlánová.

V létě 1977 provedla StB v jejich domku razii a policisté objevili některé samizdaty. Jejího muže pak věznili dva měsíce. Rodinu v okolí očernili, lidé se jim vyhýbali. "Víte, byla to hnusná doba. Všude se lidé báli, někteří byli vyloženě zlí. Přitom to už byla doba, kdy se daly věci zkoušet. Museli jste ovšem počítat s tím, že to nemusí dobře dopadnout, že to prostě špatně skončí. V tom spočívá ta odvaha všech, kteří do toho šli," vzpomíná na dlouhé roky, kdy žili v permanentním strachu, co všechno mohou ztratit.

Dejte toho spratka pryč!

I otce Milušky Havlůjové drželi jako politického vězně na začátku 50. let v uranovém lágru. Když se po roce a půl vrátil, sepsal, co zažil, do zprávy, kterou chtěl poslat přes spojku na západ. Dokumenty měla předat jeho dcera. Právě když vezla svého syna v kočárku, zatkla ji StB.

Celý příběh Milušky Havlůjové čtěte zde

"Tomášek mi seděl ve vyšetřovně na klíně a jedl rohlík. Když na mě začali křičet, rozbrečel se. Jeden z těch chlapů povídá, 'Dejte toho spratka pryč!' A strčili ho za dveře. Nevěděla jsem, co tam je, co s ním dělají. Jen jsem opakovala: 'No počkejte!'," popisuje první výslech u StB Miluška Havlůjová. Za pár hodin ji i se synem propustili.

Při druhém výslechu to bylo o mnoho horší. Nařídili jí obléct si vězeňské hadry, na stůl před ni položili její civilní oděv, pak ji postavili k oknu, kde na dvoře jezdila policistka s kočárkem. Po Havlůjové chtěli podepsat spolupráci.

Fotogalerie

"To bylo opravdu hrozné. Byla jsem naprosto zoufalá a začala jsem se modlit: 'Pane Bože, prosím, pomoz mi!' A najednou se něco stalo, cítila jsem, že už nejsem sama, jakoby Pán Bůh stál vedle vás. Bylo mi jasné, že to prostě nemůžu podepsat! Tak jsem řekla, že ne. On všechny ty papíry sklidil ze stolu, zavolal službu a odtáhli mě dolů do ajnclíku, kde nebylo ani okno, jen holá zem. Tam mě nechali. Bylo to hrozné," vypráví Miluška Havůjová, kterou poté poslali na pět let vězení.

Po nějaké době měla za dobré chování povolenou návštěvu, na kterou se ohromně těšila. Jenomže už o něco starší synek ji nepoznal: "To bych nikomu nepřála. Podíval se na tátu a říká, tohle není moje maminka." Dlouho po propuštění trvalo, než k ní opět našel vztah jako k matce. Někdejší politická vězeňkyně, bývalá starostka Rudné po roce 1989, svého dávného rozhodnutí ve vyšetřovně StB nelituje, říká, že ji to utvrzuje ve víře v Boha.

Když malý plakal, celé vězení zpívalo ukolébavku

Helena Šidáková nesla v náruči syna, když se pokoušela v březnu 1949 přejít na Šumavě státní hranice. Její manžel Zdeněk Šidák, agent chodec, který v měl Československu plnit tajné zpravodajské úkoly od americké CIC, jí našel spolehlivého převaděče. Jít s ní nemohl, měl strach, že kdyby něco nevyšlo, byla by souzena jako jeho spojka. Sám se za rodinou do zahraničí chystal za několik dní.

Celý příběh Heleny Šidákové čtěte zde

Převaděč se kolem půl páté ráno asi dvě stě metrů od čáry otočil a maminku s dítětem nechal samotné: "Stalo se něco hrozného. Malý synek, který do té doby tvrdě spal, se probudil a začal plakat. Ne plakat, ale křičet! Rozléhalo se to po celém kraji. Snažila jsem se ho ze všech sil utišit, ale nic nepomáhalo," vypráví sedmaosmdesátiletá Helena Šidáková.

Křik slyšela fanatická komunistka, místní dojička krav, která právě mířila na ranní směnu do JZD. Zburcovala pohraniční stráž, která matku s dítětem zadržela. Helenu i s ročním synem uvěznili v klatovské věznici.

"Tenkrát tam se mnou vedl výslech zastupující soudce, slušný člověk, kterému jsem lhala. Tvrdila jsem, že cestuji za manželem do zahraničí. Ptal se, jak jsem ho proboha chtěla najít? Jak mě mohlo napadnout, vydat se s dítětem na takovou cestu? A že mě vlastně obdivuje. No a pak mě šoupli na celu. Malý Zdeněk plival ty hnědé omáčky s knedlíkem, vždyť znal jen sunar. Poskakoval po cele, když se mu chtělo čůrat, protože odmítal jít nad díru v zemi. Měli tam jen takový ten turecký záchod. V noci usedavě plakal. A představte si, co se stalo. Najednou celá věznice, všichni vězni, kteří vzlykání slyšeli, začali zpívat ukolébavku Princi můj maličký spi. To bylo tak silné, dojemné, až mě to rozplakalo," popisuje Helena jedny z nejtěžších a nezapomenutelných chvil svého života.

Podpořte Helenu Šidákovou

Helena Šidáková je letos nominovaná na Cenu Paměti národa. Můžete ji podpořit a napsat vzkaz zde.

Za čtyři dny je velení věznice propustilo. Nikdo nestál o vězeňskou vzpouru. Helena se vydala za manželem. Měli domluvený úkryt u rodinných přátel ve Starém Kníně. Tady je pak StB přepadla. "Postavila jsem se jim do cesty, nutně jsem je potřebovala zdržet. Mému muži šlo o život. Říkala jsem si, že mě zase pustí. Zdeněk utekl přes půdu, mě odvezli do Bartolomějské." Tady Helenu mučili, aby prozradila úkryt manžela. Fackovali ji, položili na lavici a tloukli ji pendreky přes nahé plosky nohou, poranili jí páteř, a protože se nemohla postavit na nohy, odtáhli ji na samotku.

"Nezapomenu na ty zděšené výrazy ve tvářích ostatních vězňů, kteří tam na chodbě stáli. Musela jsem vypadat hrozivě, nestihla jsem se upravit," směje se Helena Šidáková, kterou drželo vědomí, že její muž je už v bezpečí v zahraničí. Mýlila se. Po několika měsících ji přivedli do místnosti, kde spatřila zbitého manžela.

"No tak poplačte si, vidíte se naposledy!" týrali oba vězně. "Takovou radost jsme jim neudělali, oba jsme stáli a dívali se na sebe. Byla jsem na něj pyšná. Hrozně jsem se bála, že ho pověsí." Helena u soudu dostala 20 let vězení, její muž doživotí. Ke svému synovi se vrátila po šesti letech, na svého muže věrně čekala 14 let. V polovině 60 let, když propustili i Zdeňka Šidáka, trvalo několik týdnů, než se opět spolu sblížili a narodil se jim druhý syn.

Autor:

Mimozemský život najdeme nejspíše jinde než na Marsu, myslí si odborník

  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Zeman je připraven Arenbergera odvolat. Babiš míní, že má ještě kam sáhnout

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské...

Na Moravě stále hrozí povodně. Platí druhý povodňový stupeň

Riziko povodní se po víkendu přesunulo i na jižní Moravu. Pohotovost stále platí v Moravskoslezském a Zlínském kraji....

Středoškoláci jdou do školy 24. května, končí i rotační výuka na základních

Přímý přenos O obnovení prezenční výuky na středních školách od 24. května rozhodla vláda. Zároveň ve všech krajích za týden skončí...

Bývalý šéf diplomacie Kohout se ujme příprav na české předsednictví EU

Bývalý ministr zahraničí ze dvou úřednických vlád Jan Kohout je nově politickým náměstkem ministra zahraničí Jakuba...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...