Vyprávění pamětníků nahrálo už 300 lidí, soutěž příběhů pokračuje

  17:31aktualizováno  17:31
Do soutěže Příběhy 20. století se už přihlásilo 300 lidí. Organizátoři ze sdružení Post Bellum a Pant proto prodloužili do listopadu termín k odevzdání amatérských nahrávek. Odměnou za nejlepší dokument z vyprávění pamětníků dob minulého století může být 50 tisíc korun, chytrý telefon či tablet.

Fotografie Ilsy a Margit v dětství, která také dorazila do sdružení Post Bellum. | foto: pro iDNES.cz

"Přes léto se registrovaly skoro tři stovky lidí ze všech krajů, dalších tisíc projevilo zájem o účast emailem a přes sociální sítě," uvedl ředitel Post Bellum a jeden z organizátorů soutěže Mikuláš Kroupa.

Fotogalerie

Kdokoli se tedy může soutěže stále zúčastnit a odevzdat soutěžní příspěvek do 1. listopadu. Stačí zdokumentovat vyprávění blízkých pamětníků, může to být výpověď členů rodiny, známých či sousedů. K příběhu je potřeba dodat fotografie a záznamy v elektronické podobě.

Soutěže se mohou zúčastnit zájemci ve třech kategoriích. Děti ve věku 13 až 15 let soutěží v kategorii žáci, dorost jsou mladiství ve věku 16 až 18 let a od devatenácti let je kategorie dospělých. Průměrný věk přihlášených je podle Kroupy 28 let, přičemž nejmladšímu je třináct a nejstaršímu čtyřiaosmdesát.

"Zájem je mile překvapující. Hlásí se i profesionální novináři, kolegové z rozhlasu a tištěných médií, ale nejvíce je z generace třicátníků a studentů středních škol," chlubí se Kroupa. "Věřím, že pro spoustu lidí je to také dobrá příležitost pustit se konečně do věci, kterou dlouho odkládali - zeptat se babičky nebo dědy, co všechno v životě prožili," dodal.

"Každý, kdo se do soutěže přihlásí a zpracuje nějaké celoživotní vzpomínky, zachraňuje a jedinečně obohacuje naše projekty Paměť národa a Moderní dějiny. A i to je jeden z cílů této soutěže," doplňuje ředitel Pantu Petr Pánek.

Podívejte se na animovaný spot k soutěži Příběhy 20. století:

Nejčastěji zpracovaným tématem jsou podle Kroupy výpovědi lidí, které pronásledovaly komunistické úřady v 50. letech či v době normalizace. Mezi zpracovanými příběhy jsou ale také hrdinná přiznání z dob druhé světové války či příběhy přeživších z nacistických koncentračních táborů.

Do soutěže například dorazila zvuková nahrávka o dobrodružství z 2. světové války. "Dva kamarádi podnikli doslova šílený útěk z bavorského Erdingu, kde roky otrocky pracovali na tamním letišti. Na kolech se jim podařilo ujet nacistickým pronásledovatelům a ukrýt se nedaleko Pelhřimova," vypráví Kroupa.

Výherci získají peníze i tablety

Organizátoři slibují vítěznému dokumentu odměnu 50 tisíc korun. "Pro vítěze soutěže jsou připraveny zajímavé ceny v podobě nejmodernější techniky - mobily, tablety, také vzdělávacích kurzy Scio a finanční odměny," vyjmenovává Kroupa. Dodává, že kritériem vybírání vítěze je nejenom nejzajímavější příběh, ale také nejdokonalejší technické i písemné zpracování.

Termíny kurzů

  • 25.9. Brno
  • 26.9. Ostrava
  • 30.9. Pardubice
  • 1.10. Plzeň
  • 3.10. Praha

Přesná místa a čas budou avizovány na webu pribehy20stoleti.cz

V pěti krajských městech se také připravují dokumentaristické kurzy. Kroupa vysvětluje, že se množí dotazy týkající se pravidel soutěže a způsobu zpracování materiálů. Chce proto veřejnost seznámit se způsoby, jak dosáhnout digitalizace starých materiálů i jak najít správné pamětníky. "Dokumentaristické kurzy a s tím spojené diskuse jsou pro veřejnost zdarma," dodává Kroupa. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Bojovníci za práva zvířat prošli Prahou. Happening pokračoval na Václaváku

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtěli upozornit na násilí, jehož se lidé...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz