Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Příběhy 20. století: Zamilovala se do mukla stovky metrů pod zemí

  15:38
Před 60 lety nastoupila Milena Blatná jako civilní zaměstnankyně do jáchymovských dolů. Chtěla si vydělat peníze. To, co viděla, ji nadosmrti poznamenalo. Šok a zděšení z komunistických lágrů vystřídala osudová láska.

Milena Hypšová a Jiří Blatný | foto: Post Bellum

Tatínek jí umřel těsně před komunistickým pučem v roce 1948, rodina se ocitla bez živitele. Milena, skautka a sokolka z Chomutova, odložila své studijní plány na vysoké umělecké škole, a hned po maturitě v červnu 1952 šla fárat do uranových dolů, za slušné peníze.

"Do Jáchymova brali snad každého. Autobus od nás do Jáchymova jezdil každé ráno a já potřebovala peníze. Věděla jsem, že jsou tam političtí vězni, to věděl každý, ale co se tam s nimi děje, to byl šok," popisuje Milena Blatná své první zážitky z dolu Svornost. Chtěla do kanceláře, ale nakonec ji poslali pod povrch. Dostala místo kolektorky, přístroji kontrolovala, jestli vyvážená hlušina není výrazně radioaktivní a jestli se tudíž může vyvézt na haldu. Rodině vydělanými penězi výrazně pomohla a dokonce i něco našetřila.

Fotogalerie

Později fárala i na dalších vysoko položených šachtách, kde vězni trpěli především zimou. "Nikolaj byl propojen prudkými schody se šachtou, vězni museli chodit takovým koridorem. V zástupu kráčeli mladí i starší lidi. Když jsem viděla, jak ten bachař, mladý kluk a evidentně naprosto nevzdělaný a hrubý, když je stavěl do pozoru a zjišťoval, jestli nemají pod svým chatrným oděvem nastrkané noviny, to bylo opravdu hrozný, prostě šok, to bylo pro mladou holku opravdu hrůza až k pláči," popisuje Milena Blatná buzeraci dozorců. Té při cestě do zaměstnání muklové říkali "nikolajský autobus" - kráčeli těsně u sebe v zástupu svázaní řetězy, kdo upadl, toho dav táhnul po zemi až k šachtě.

Milena, tenkrát osmnáctiletá dívka, chtěla vězňům pomáhat, ale zpočátku se bála, že se jí budou vyptávat. "Co bylo pro ně snad nejhorší: všichni si mysleli, že už to brzo skončí. Já, co jsem přišla zvenku, jsem věděla, že jsou to jen plané naděje. Bláhově věřili, že by se při útěku mohli dostat pryč z republiky. Hranice byly už v té době neprodyšně zavřené. Ale nemůžete jim vzít poslední naději, to by někteří nepřežili," vypráví Milena Blatná.

StB jsem řekla: no a co, je to kousek chleba

Milena Blatná začala vězňům tajně vynášet dopisy a nosit jídlo. Nebylo to jednoduché, obě strany si musely věřit: "Bála jsem se, že mě někdo z nich udá kvůli nějakým pofidérním výhodám." Proto tajně navštěvovala jednu rodinu, která měla v Jáchymově tatínka. Byli to známí známých a teprve pak se okruh vězňů kolem ní postupně zvětšoval.

Jednou vězně načapali s chlebem, ostatní muklové ji stačili varovat, že jí udal. "Aspoň jsem věděla, na čem jsem. Když na mě nastoupili, bránila jsem se: 'No jo, donesla jsem mu kousek chleba, no a co? O co jde?' Strašili mě, že to budou kvalifikovat jako napomáhání k útěku. Dali mi na rozmyšlenou tři dny, jestli s nimi budu spolupracovat a že se ten delikt dá smazat. Věděla jsem, že se podobné věci děly i za války a lidé si jedním podpisem zkazili život. Měla jsem strach, že jim nedokážu říct ne, ale když jsem nakonec odmítla, vyšetřovatel mi k mé radosti sdělil, že mám štěstí, že mluvil s panem velitelem, a že se na to zapomene."

Na prvního máje dostala pusu v důlních dílnách

S Jiřím Blatným se Milena seznámila několik set metrů pod povrchem. Poprvé si ho spletla s dozorcem. Vězni se od hlídačů rozlišovali typem osvětlení. Nosili karbidku, dozorci elektrické lampy. "Měl elektrickou lampu a já mu odsekávala, jako bych mluvila s policajtem. Valný dojem jsem na něj neudělala," vzpomíná na první setkání se svým budoucím manželem.

Po několika týdnech se zase potkali. "Tentokrát byl holohlavý s karbidkou a všechno jsme si vysvětlili. Napsal mi dopis a já jemu také. Byla to vlastně dlouho jen dopisová láska," vypráví Milena Blatná se slzami v očích. Manžel jí zemřel v roce 2003.

Nebýt prý jeho nejbližších přátel - spoluvězňů, asi by se jejich vzájemná láska těžko naplnila. Kontakt v dolech měli civilní zaměstnanci velmi omezený. "Dva měsíce jsme se viděli sem tam. Koukal na mě a já na něj. Z toho pohledu si říkáte, že tam snad nějaký zájem asi je. Jenomže, to víte, člověk tomu pořád tak nějak nevěří. Potom našli u toho vězně chleba a já myslela, že mě zavřou a už se nikdy neuvidíme. I k němu se se to dostalo. Na prvního máje jsem odcházela z noční směny a oni přišli na ranní směnu. Já jsem něco nesla do dílny, kde jsme se potkali. Přitočil se ke mně a dal mi první pusu," vypráví Milena.

Příběhy 20. století

Příběh Mileny Blatné zmapovali lidé z Post Bellum, www.postbellum.cz. V neděli její vyprávění odvysílá Český rozhlas - Rádio Česko v 10:05 v pořadu Příběhy 20. století.

Společnost Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků od roku 2001. S Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů vede internetový portál Paměť národa, kde jsou příběhy k nalezení. Post Bellum žije především díky drobným darům, na jejich webu můžete pomoci i vy a stát se členem Klubu přátel Paměti národa.

Jiří napsal o své nečekané známosti moták rodičům, prosil je, aby s Milenou udržovali kontakt. Hrozilo, že vězně kdykoliv odvezou do jiného lágru. "Nemohli jsme pracovat spolu. Byli mezi námi neustále hlídači nebo uzavřený oddělující prostor. Vašek, mašinkář, který mi nosil jeho dopisy, ho zavolal na patro, že je tam rozbitá mašinka, že je potřeba, aby ji Jirka spravil. A to byly naše chvíle," vypráví Milena.

Jejich milostný vztah se prý rozvíjel pomalu a nesměle, Jiří Blatný měl před sebou ještě jedenáct roků, které vyfasoval za údajnou velezradu a špionáž. Spolupracoval s protikomunistickou odbojovou skupinou vysokoškoláků Tábor. Ta se proslavila tím, že uloupila z vysoké školy kádrové posudky a spálila je.

Milenu Blatnou v roce 1954 z jáchymovských dolů propustili. Odešla studovat vysokou školu ekonomickou. Jen velmi vzácně mohla svému milému posílat dopisy. Milena, rozená Hypšová, se za Jiřího Blatného provdala v roce 1958, bezprostředně po jeho propuštění z vězení. Vychovali spolu dvě děti a dočkali se pěti vnoučat. Její muž nesměl studovat ani pracovat jinde než v dělnických profesích, do důchodu opravoval tramvaje v dopravních podnicích.

Autor:

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva parametry se zhoršily. Není jasné, zda už rozvolníme, řekl Hamáček

Počty nakažených a další parametry hodnotící epidemii covidu-19 neklesají tak rychle, jak by si všichni přáli, řekl...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Tajné večírky se pořádají po Praze pravidelně, už od zářijových restrikcí

Policie ve sklepení klubu v pražské Anenské ulici rozpustila nelegální párty, kde bylo přes sto lidí. Podobné akce se...

Eva Dudová: Pomáhání mě nadchlo tak, že mi bylo blbý brát za práci peníze

Seriál Před třemi lety Eva Dudová založila projekt Přestupní stanice - obchod s oblečením, kde zaměstnává lidi bez domova....

Krutá pomsta komunistů. Z lovce nacistů se Ečer měl stát obžalovaným

Premium Na zatčení Bohuslava Ečera bylo v březnu 1954 v Brně vše připravené. Z lovce nacistů se měl stát sám obžalovaným, z...

V Praze policie rozháněla nelegální párty, účastnilo se jí přes sto lidí

Policisté museli v noci na sobotu zasahovat v centru Prahy kvůli nelegální párty. Konala se v klubu v Anenské ulici,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...