Příběh Bohumíra Ďurička, muže, který zabil Kočku mladšího

  15:07aktualizováno  15:07
Bylo po volbách v roce 2006. Kubiceho zpráva, jež tehdy ovlivnila předvolební atmosféru, se stále přetřásala. Jedním z mnoha lidí, kteří se v ní objevili, byl podnikatel Bohumír Ďuričko. Ten si tehdy založil webové stránky na svou obranu.

Bohumír Ďuričko s přítelkyní | foto: MEDIAFAX

"Je mnoho lidí, kteří zbohatli na úkor státního rozpočtu, a o korupci při lukrativních státních zakázkách ani nemluvě. Já nemám žádné miliardy ani miliony. Mám jenom tu smůlu nebo štěstí, že se znám s panem Jiřím Paroubkem," píše na nich.

Na stránkách také zveřejnil odpovědi na otázky Petra Cibulky, dlouholetého kritika režimu minulého i současného. V jedné z nich stojí: "K otázce mafie. Tento svět zla neznám a poznat nechci. Zařazovat mé jméno do organizovaného zločinu je trestný čin," napsal Ďuričko.

Soudí se o Axu
Dnes se tento muž stal symbolem bosse chodícího po luxusních restauracích s nabitou zbraní. Ve vazbě čelí obvinění z vraždy Václava Kočky mladšího z mocné kolotočářské rodiny, který podnikal s členem ruské mafie. Dosud není příliš jasné, proč Ďuričko Kočku zabil. Oficiální zdůvodnění je, že se s jeho otcem sázeli, kdo má víc peněz, pak mladší Kočka cosi Ďuričkovi pošeptal a ten začal střílet.

S Kočkovými se Ďuričko znal jako sponzor ČSSD a příznivec Paroubka. Z dostupných zdrojů nevyplývá, že by s Kočkovými podnikal. "Můj syn s tím pánem v životě neobchodoval, nekšeftoval, nic s ním nedělal," řekla minulý týden matka zavražděného Kočky.

Společné s Kočkovými měl Ďuričko zřejmě jen to, že se o nich zmiňuje Kubiceho zpráva a že byli kamarádi Paroubka. Ten se nyní k Ďuričkovi nezná, ačkoli v minulosti o něm hovořil jinak.

Paroubkův kamarád

Jiří Paroubek byl v 80. letech ekonomickým náměstkem podniku Restaurace a jídelny. Měl na starosti Prahu 1. A právě v této pražské části měl RaJ hotely, do nichž vozila cestovka Sportturist cizince. Ve Sportturistu byl ekonomickým náměstkem Bohumír Ďuričko, jenž později sponzoroval ČSSD i ODS.

S Ďuričkem měl jet Paroubek před třemi roky na dovolenou. "Jsem pravicového myšlení se základními sociálními prvky jako solidarita. Věřil jsem a věřím ODS, a tak to zůstane. Ale předseda vlády Paroubek je pro mě první člověk po revoluci, který splňuje všechny mé představy o premiérovi českého státu," řekl tehdy Ďuričko.

Paroubek se k Ďuričkovi nehlásí. Dříve o něm mluvil jinak a plánoval s ním dovolenou.

S rodinou Václava Kočky, provozovatele matějské pouti, se Paroubek dlouhodobě přátelí. Kočka starší je členem ČSSD, jeho syn byl členem téže strany. Ďuričko s Kočkovými nepodnikal. Hovoří se o nich v Kubiceho zprávě.

"Můj kamarád nemá žádné veřejné zakázky od státu či pražského magistrátu, o kterých bych v minulosti rozhodoval," řekl Paroubek o Ďuričkovi v roce 2005, když vysvětloval, s kým se chystá na dovolenou.

Ještě donedávna byl Ďuričko úspěšný hoteliér, dlouholetý štědrý sponzor ČSSD a ODS a podnikatel, jenž zachránil fotbalový klub Dukla. V poslední době ovšem jeho podnikání není bez problémů.

Média jej často označují za majitele pražského hotelu Axa. Ve skutečnosti hotel pouze provozuje. Budova byla vrácena v restituci původním majitelkám a jedna z Ďuričkových dcer v ní má podle katastru jen desetinový podíl. Majitelky budovy se dnes s Ďuričkem soudí.

"Máme s panem Ďuričkem problémy. Už před rokem a půl jsme mu vypověděly smlouvu," říká Běla Friedländerová, jedna z majitelek Axy.

Mladý aktivní inženýr
Ďuričko, kterému bylo minulou sobotu 55 let, pochází z Moravy. V Hrušovanech nad Jevišovkou, kde chodil na základní školu, jsou z toho, co provedl, zaražení.

"Nechápeme to. Učil nás hrát na kytaru a byl velice kamarádský. Takový vůdčí typ. Pořád organizoval různé akce a kroužky," vzpomíná na spolužáka Josef Smolík, dnes zastupitel Hrušovan za KSČM.

Ze spisu, který na Ďurička vedla StB, vyplývá, že studoval ekonomii na Vysoké škole zemědělské v Brně. Z vojny, kterou absolvoval v Lešanech, odešel do zálohy jako podporučík. Mladý inženýr Ďuričko byl velmi aktivní: člen KSČ, ROH, Svazarmu, SČSP (Svaz československo-sovětského přátelství).

Ke zbraním měl od mládí blízko. Nejprve pracoval v podniku zahraničního obchodu Merkuria Praha, v oddělení loveckých zbraní. Lovecké trofeje ostatně zdobily jeho pozvánku na 55. narozeniny, které už nestihl oslavit, jak si naplánoval.

Osm let strávil na federálním ministerstvu zahraničního obchodu, kde pracoval jako vedoucí referent v oddělení plánování. Roku 1988 začíná jeho kariéra v cestovní kanceláři Sportturist, která ovlivnila jeho budoucí směřování. V té době už byl dvakrát rozvedený a v roce 1988 se ženil potřetí.

Ve Sportturistu, jehož majitelem byl ČSTV, se stal ekonomickým náměstkem ředitele. V médiích už několikrát zaznělo, že se Ďuričko s Paroubkem poznal před rokem 1989, a sám Ďuričko to uvedl v jednom starším rozhovoru. Paroubek to popírá.

Ale není to moc věrohodné. Restaurace a jídelny totiž byly jedním z hlavních partnerů Sportturistu a v RaJ dělal Paroubek náměstka. "RaJ patřila řada hotelů na Praze 1 a my s nimi měli smlouvy, neboť jsme do těch hotelů vozili turisty z Německa," říká bývalý ředitel Sportturistu Josef Košek.

Paroubek také v roce 2005 uvedl, že netušil o Ďuričkově spolupráci s StB. Je však zajímavé, že jiní pražští politici o ní věděli. "Když jsem se kolem roku 1997 dozvěděl, že je Ďuričko v seznamech StB, řekl jsem mu svůj názor. Už se s ním několik let nestýkám," řekl Petr Boček, exstarosta Prahy 6 za ODS časopisu Týden v roce 2005.

V době, kdy Ďuričko do prominentní cestovky Sportturist nastoupil, už byla rozjeta akce na tu dobu výjimečná. Stavba hotelu v pražské ulici V Celnici ve spolupráci s rakouskými firmami. Ještě před listopadem 1989 byla založena akciová společnost Gestin, kde seděli čeští a rakouští zástupci. Ďuričko se stal členem představenstva.

"Přišel mi jako mladej nadupanec. Měl obrovský tah na branku. Byl velmi schopný. Hnal tu akciovku dopředu. A taky to byl frajer, který měl velmi rád ženy," popisuje Ďurička architekt Jaroslav Trávníček, jenž hotel navrhoval.

Právě v této době podepsal Ďuričko StB spolupráci. Ta se o něj, alespoň podle svých záznamů, zajímala od zimy 1988.

"Ing. Ďuričko má zájem na uskutečňování dalších styků. Je iniciativní a bez zábran hovoří o získaných poznatcích... Do současné doby s ním bylo uskutečněno 10 styků, na kterých předal osm zpravodajsky zajímavých poznatků," napsal poručík Michael Roman ve zprávě o Ďuričkovi. Ten dostal krycí jméno Lipan a heslo pro kontakt. To znělo: Chodíte ještě na lipany na Dyji pod Větrovem? Ďuričko měl odpovědět: Teď už na ryby nemám čas, věnuji se jen myslivosti.

Na vázací schůzce v restauraci Baltik na Václavském náměstí utratili estébáci za Ďuričkovo pohoštění 235 korun, na tu dobu dost peněz. Ďuričko je měl informovat, jak probíhají jednání s rakouskými partnery ve Vídni a zda někdo z českých účastníků "nenavazuje bližší kontakty nad rámec oficiálního styku".

Dukla místo vrtulníku
Změna režimu stavbu hotelu neovlivnila. Akciovka Gestin je stále vlastníkem hotelu, který se dnes jmenuje Hilton Prague Old Town.

V roce 1990 se začal hledat nový ředitel Sportturistu. Na toto místo si dělal zálusk Ďuričko, ale nepovedlo se. A tak se vrhl do podnikání.

S Rakušany, které poznal v Gestinu, založil společnost ACCT - Rakousko-česká obchodní a poradní společnost. Hlavním partnerem se stal Rakušan Franz Fischerlehner, který měl ve Vídni firmu na správu bytů. Společnost ACCT dostala do správy mnoho domů v různých částech Prahy. Mimo jiné i hotel Axa v ulici Na Poříčí, který patřil RaJ a po roce 1989 ho zrestituovali potomci architekta Václava Pilce.

Franz Fischerlehner o Ďuričkovi mluvit nechtěl. "Nemůžu se o něm bavit, dokud nebudu přesně vědět, co se stalo. Nadále ho považuji za svého přítele," řekl jen MF DNES.

Díky správě domů se Ďuričko stýkal s komunálními politiky. "Když jsme rušili OPBH, hledali jsme náhradu. Společnost ACCT už spravovala dům na Václaváku, hotel Axa, na Praze 1 s nimi byli spokojení," říká exstarosta Praha 5 za ODS Petr Syrový. V minulých dnech se v médiích objevila fotka Ďurička s místopředsedkyní Sněmovny Lucií Talmanovou (ODS).

"Setkávala jsem se s ním, když jsem byla zástupkyní starosty Prahy 1 a on byl jednatelem ACCT, která spravovala komunální majetek. Účastnil se kulturních akcí pořádaných samosprávou, například plesů. Naše vzájemné vztahy nikdy nepřekročily tuto úroveň," uvedla Talmanová.

Společnost ACCT se nevěnovala jen realitám. Dovážela také bílou techniku, zejména značku Candy. "Obchodní obrat 90 milionů korun měla loni divize Export-import společnosti ACCT," píše se ve zprávě ČTK z roku 1994.

Ďuričko založil také společnost BDX, která vlastnila benzinovou pumpu v Praze-Kunraticích, na Staroměstském náměstí zase provozoval hospodu.

A v roce 1994 se rozhodl pro fotbal.

"Mám pumpu a hospodu, ale takových je. Ale když řeknu partnerům v cizině, že mám fotbalový klub, má to zvuk," popisuje předseda ČSTV Srb Ďuričkovu reakci, když se s ním v půli 90. let setkal.

Ďuričko se nejprve zajímal o Viktorii Žižkov. Tu však vlastnil podnikatel Vratislav Čekan. Ďuričko si vyhlédl Duklu Praha, které se zbavila armáda a hrozil jí zánik.

"Říkal nám, že si chtěl původně koupit vrtulník, a místo toho koupil Duklu, kterou zachránil. Byl to fanfarón, rád ukazoval, že má hodně peněz. Když kluci vyhráli, dával jim víc, než měli dostat. Stěžovat si na něj ale nemůžu. Dukle pomohl," popisuje Václav Samek, bývalý sportovní ředitel Dukly.

V roce 1997 přešla Dukla do Příbrami k nevoli mnoha Pražanů. Ďuričko už neměl peníze na její financování. Přechod Dukly do Příbrami ke kontroverznímu podnikateli Jaroslavu Starkovi řešili i politici (Ďuričko roku 1997 zmínil v Právu třeba předsedu ODS Václava Klause).

Duklou se zabýval také exprimátor Prahy Jan Koukal (ODS). "Nikdy nebyl můj dobrý známý. Jeho chování je příliš devótní. Vystupuje v poloze číšníka vídeňského Café," vzpomíná Koukal, dnes velvyslanec ve Vídni.

Předtucha vazby
Ďuričko prodal Starkovi Duklu v roce 1999. Na svých stránkách čestně prohlašuje, že se s tímto podnikatelem, jenž byl obžalován kvůli únosu šéfa Union banky, stýkal jen v rámci fotbalu. Po prodeji Dukly se Ďuričko věnoval zejména hoteliérství. A nezapomínal na politické strany. Po volbách v roce 2002 začal místo ODS sponzorovat ČSSD.

Než se v roce 2005 objevilo, že spolupracoval s StB, a o rok později, že figuruje v Kubiceho zprávě, měl klidný život. Pak se začal bránit.

V roce 2006 napsal otevřený dopis premiéru Topolánkovi. Ďuričko byl v cizině a tvrdil, že situace, v níž se kvůli Kubiceho zprávě ocitl, mu znemožňuje návrat domů. Odmítal, aby byl označován za člena mafie a pedofila zneužívajícího svou dceru, což stálo v Kubiceho zprávě.

Když s Ďuričkem před dvěma lety mluvila autorka textu, popisoval, v jak děsivé situaci se ocitla jedna z jeho dcer. "Kamarádky ze školy dostaly zakázáno se s ní stýkat. Je to pro ni strašně bolestivé a ponižující," říkal tehdy Ďuričko.

V dopise Topolánkovi Ďuričko mimo jiné napsal: "Přišel jsem o jméno, důstojnost a čest. Rozpadla se mi rodina, ztratil jsem přátele a v podnikání nemám šanci. Představa novinového titulku ,Věrný přítel pana Paroubka byl vzat do vyšetřovací vazby‘ mi neumožňuje doposud vrátit se do České republiky."

Uběhly dva roky a Ďuričko začal nový život s novou partnerkou, s níž počal dítě. A jeho předtucha o titulcích hlásajících, že Paroubkův kamarád skončil ve vazbě, se naplnila.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Byl to náš první šťastný konec, říká psovod psa oceněného za záchranu života

Výsledky ankety Statečné psí srdce 2018 byly vyhlášeny 21. března 2019 v Praze....

Pes, který upozorní paničku na nízkou hladinu cukru v krvi. Policejní pes, který pomohl, když selhala termovize nebo...

Děti ven! Učení v přírodě je stále populárnější, úspěch má i u školáků

Děti se učí i v přírodě

Tělocvik nebo přírodopis si většina lidí dokáže představit při vyučování venku. Stejně tak jde ale ze tříd vytáhnout...

Jak odhalit násilí u sousedů? V Rozstřelu odpoví kriminalistka a prezidentka BKB

Ilustrační snímek

Českem nedávno otřásla vražda tříleté dívky, o jejímž týrání okolí zřejmě vědělo, přesto však nikdo ze sousedů své...

Najdete na iDNES.cz