Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti
Reportáž skončila 22. 1. 2013 18:33

Prezidentský duel Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga

Debatu prezidentských kandidátů moderují šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský a jeho zástupce Jiří Kubík. On-line reportáž píše Jan Wirnitzer.

18:25
Hojným citováním Winstona Churchilla tedy končí prezidentská debata MF DNES a iDNES.cz. Podrobný přepis vám nabídneme v průběhu středy. Přejeme vám šťastnou ruku v pátečním a sobotním rozhodování, kterého z kandidátů vyšlete na Pražský hrad, aby tam nabídl národu krev, pot a slzy. Hezký večer!
18:19
Miloš Zeman
Zeman se hájí, že jen kritizuje a neuráží. "Když nachytá někdo mě, pokorně sklopím uši." Cituje Winstona Churchilla: "Lady Astorová mu v parlamentu řekla, že být jejím manželem, namíchala by mu do čaje jed. Churchill řekl, že být jejím manželem, vypil by ho." "Bylo to na večeři, ne v parlamentu," opravil ho Schwarzenberg, očividně rovněž znalec proslavených výroků válečného britského ministerského předsedy. Zeman na to, že popletl místo, reagoval bez mrknutí oka. "Tak to místo bylo jistě naprosto zásadní. Dovolím si ještě jednu. Lady Astorová řekla Churchillovi, že je opilý. Ten reagoval: 'A vy jste příšerně ošklivá. Ale já do rána vystřízlivím'."
18:16
Jana Bendová z MF DNES se ptá: "Představte si, že jste prezidenti. Pane Zemane, vy v debatách své oponenty urážíte či dáváte najevo svou intelektuální převahu či jejich nedostatečnost. Je to dobrá výbava?" Karla Schwarzenberga se ptá, zda bylo vhodné "sexisticky přirovnat" prebendy pro rebely v ODS k náhrdelníku pro manželku.
18:15
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg: "Podporuji nadace, které u nás jsou, překážky řeším, až když stojím před nimi. Pak bych teprve uvažoval, zda stojí za to založit vlastní, nebo to předávat těm, které tu jsou, protože jich tu je už dost. Pro skoro každý účel máme dneska nadaci. Nevidím nutnost, abych založil vlastní."
18:13
Miloš Zeman
Miloš Zeman: "Rozdělil bych otázku na dvě. Prováděcí zákon k přímé volbě říká, že to, co přebude na volebním účtu, se má poskytnout charitativní organizaci. V mém případě bych to poskytl organizaci jménem Klokánek, protože si vážím její péče o děti. A založil bych tzv. prezidentský fond. A do něj bych zcela dobrovolně odváděl 30 % svého platu na splácení státního dluhu. Znám celebrity, vím, jak chtějí exhibovat. Občas by se do tohoto fondu jakási celebrita přihlásila a odvedla by do něj nezanedbatelnou částku. Fond by narůstal a narůstal a jedním, dvěma, třemi procenty, pokud jde o dynamiku dluhu, zpomaloval zadlužování."
18:13
Dotaz z publika směřuje na to, zda vítězný kandidát založí na Hradě nadační fond a čemu by měl pomáhat.
18:11
Miloš Zeman
Zeman se pochlubil, že sám odmítl proti Schwarzenbergovi použít argument o nedokončeném vzdělání. "Já bych nic neměnil, až na jednu věc. A sice nesnažil bych se, když jsem odcházel z politiky, už v roce 2001, o jakési monarchistické gesto, kdy jsem navrhl svého nástupce a ten byl také přijat," řekl Zeman. "Vzdejme se práva předsedů stran tvářit se jako monarcha. Ať si zvolí nástupce, jakého chce, i když by to v mém případě znamenalo, že by si místo Vladimíra Špidly ČSSD zvolila Stanislava Grosse."
18:09
Karel Schwarzenberg
Otázka z iDNES.cz: Co by Karel Schwarzenberg změnil ve svém životě, kdyby mohl? "Jsem celkem spokojený. Asi bych dokončil studium. To jsem nedokonal, protože jsem převzal podnik. Dneska vím, že to byla chyba," řekl Schwarzenberg. "Byla to má veliká chyba, je mi to dodnes líto. Taky si vyčítám, že jsem zapomněl svoji ruštinu, kterou mě učil otec. A měl jsem se více zabývat francouzštinou."
18:08
Karel Schwarzenberg
"Nikdy nemluvím o válečných zločinech Edvarda Beneše ani genocidě sudetských Němců. Na tom trvám. Dneska jsou takové činy, co se stalo po válce, odsuzovány. To je něco jiného," řekl Schwarzenberg.
18:06
Karel Schwarzenberg
Schwarzenberg odpovídá na otázku, zda mu neškodí vztahy s Miroslavem Kalouskem. "Je to vynikající, několikrát vyznamenaný ministr financí. Považuji ho za nejpomlouvanějšího politika České republiky. Já bych rád jednou konečně viděl, že by byl aspoň obžalován nebo mu bylo něco dokázáno. Prozatím to jsou jenom kecy a na ty neberu ohled, protože je vynikající ministr financí. Zajisté bych ho nevzal na Hrad, jeho místo je na ministerstvu financí. Že má chyby jako každý člověk, připouštím. Kdyby mě někdo provokoval, taky bych mu dal facku. To by se mi mohlo stát, to říkám upřímně."
18:04
Miloš Zeman
"Pan ministr svůj výrok o genocidě sudetských Němců přednesl před několika dny. To je něco jiného, než když jsem to já řekl před 23 lety," srovnává Zeman. Dodává ale, že nesouhlasí s výzvou válečného veterána generála Beera, aby Schwarzenberg z kampaně odstoupil.
18:02
Miloš Zeman
Otázka z publika cílí na odsun sudetských Němců. "Co na něj skutečně upřímně říkáte?" ptá se Zemana. Ten odpovídá: "Ano, odsoudil jsem transfer, kterému se říkalo divoký odsun, protože nevyplýval z postupimské dohody, která mimochodem vyžadovala, aby tento transfer byl prováděn humánním způsobem. Skutečně jsem to srovnal se stalinskými migračními postupy. Mnohokrát jsem se vyjádřil proti excesům, které při divokém odsunu probíhaly."
18:01
Miloš Zeman
Zeman vzpomněl, že se s Rychetským zná od října 1989, kdy podával žalobu na Rudé právo. Reagoval tak na Schwarzenbergovu větu, že se s Rychetským zná dvacet let.
18:00
Karel Schwarzenberg
Schwarzenberg: "Souhlasím s tím, že bych se poradil s panem Rychetským, kterého znám přes 20 let. Vzal bych v potaz názor dalších vynikajících ústavních právníků. Vzal bych v úvahu jmenování někoho z akademické sféry."
17:58
Miloš Zeman
Novináře MF DNES Luďka Navaru zajímá, jak rychle budou kandidáti schopni doplnit Ústavní soud. Miloš Zeman: "Mám jediné jméno, to jméno je Pavel Rychetský. Velmi si ho vážím. Vedle něho bych to konzultoval i s dalšími právníky, k doplnění celkem osmi ústavních soudců by bylo zapotřebí poměrně krátké doby. Pavla Rychetského bych požádal, aby ve funkci pokračoval. Bylo by to nutné konzultovat i se senátory. I ti jsou lidé, tedy lidé ješitní, a když se s nimi nějaká věc nepředjedná, tak se vzepřou, protože s nimi nikdo nemluvil."
17:56
Miloš Zeman
"Při projednávání bych nesměle namítl, že tam, kde má restaurace dvě části, lze udělat jednu kuřáckou a druhou nekuřáckou. Ale tam, kde je jedna místnost, přiznávám, že není vhodné obtěžovat nekuřáky," řekl Zeman.
17:55
Karel Schwarzenberg
Odlehčující otázka od čtenáře iDNES.cz cílí na návrh zakázat kouření v restauracích a na veřejných místech. "Přiznávám, že by mi ten zákon velice vadil, strašně rád si zapálím u piva dýmku. Ale nevetoval bych ho, veto je nástroj, který by se měl používat jen vzácně."
17:54
Miloš Zeman
"Uměl bych si tam představit profesora Jana Švejnara i další. Radil bych se s celou řadou ekonomů a finančníků, protože nejsem všeználek. Opravdu bych se neradil s Miroslavem Kalouskem," řekl. Do rady by jmenoval zástupce keynesiánského a friedmanovského směru.
17:52
Karel Schwarzenberg
Druhá otázka ekonoma Marka se týká volby členů bankovní rady ČNB. Schwarzenberg: "Jmenovat členy rady ČNB je jednou z nejdůležitějších kompetencí. Měla by tam být široká konzultace nejen s bývalými členy rady, ale i odborníky z různých institucí a škol. Pak velmi pečlivě vybrat. Měly by tam být zastoupeny různé směry národohospodářského myšlení."
17:52
Karel Schwarzenberg
Schwarzenberg: "Nejsem tak odlišného názoru. Kloním se, abychom to podepsali, ale podmínky musí být ještě upřesněny. Už dnes tato vláda splňuje podmínky, abychom to podepsali."
17:51
Miloš Zeman
Zeman: "Souhlasím s dluhovou brzdou, nejvhodnějším řešením by bylo, kdyby pakt stability, v minulosti porušovaný zejména Francií a Německem, byl doplněn o efektivní sankční mechanismy. Souhlasím s finanční ústavou, pokud bude brzdit zadlužování rozpočtu jakékoliv země. Ohledně fiskálního kompaktu mám pochybnosti - mohl by být zneužit i k pomoci těm zemím, které špatně hospodaří a jejichž vláda plýtvá."
17:48
Ekonom David Marek se ptá na dluhovou brzdu, respektive fiskální kompakt. Ptá se, zda by se podepsali pod zákon o přijetí fiskálního kompaktu v EU.
17:48
Jenže důvodová zpráva k 'Lex Schwarzenberg' dává Schwarzenbergovi za pravdu a usvědčuje Zemana z neznalosti. Hned v úvodu se skutečně praví: "Převodu podrobený majetek jihočeských Schwarzenbergů představuje svojí rozlohou tak ohromný komplex nemovitostí, že se všeobecně pociťuje potřeba vyřešiti vlastnické poměry k této majetkové podstatě způsobem, který by odpovídal novému duchu hospodářské a sociální struktury Československé republiky." Dále v ní stojí, že tak rozsáhlý majetek nemůže spravovat jednotlivec a konstatuje se, že se Adolf Schwarzenberg byl při sčítání lidu v roce 1930 hlášen jako osoba nepřítomná, národnosti německé. Pravda je i to, že si zákonodárci nepřáli dělení majetku. "Vážné důvody veřejného zájmu však mluví pro jeho zachování jakožto nedílného celku." Je i fakt, že se uznávají kvality schwarzenberské správy. "Tento majetek, vytvořený dlouholetým vývojem, byl svým tvůrcem účelně stmelen v organický celek, v němž prvovýroba jest doplňována výrobou odvozenou a kde všechna výrobní odvětví se vzájemně doplňují a jsou skloubena v harmonický a tím soběstačný celek, jehož produktivita jest podložena a podmíněna onou důmyslnou, po staletí budovanou skladbou jednotlivých součástí v dnešní majestátní celek." Podrobnosti najdete zde.
17:47
Miloš Zeman
"To snad nemyslíte vážně," diví se Zeman. "Kritizoval jsem omezení demokracie zákazem strany agrární. Ale snad nemyslíte vážně, že v důvodové zprávě je napsáno, že je majetek tak dobře zpracován, že musí být zabaven?"
17:46
Karel Schwarzenberg
"To jste řekl vy ve Federálním shromáždění, že totalita začala v roce 1945. Ta demokracie v letech 45 až 48 byla velice omezená," pokračuje Schwarzenberg. V poslední části debaty se zdá pevnější v kramflecích on.
17:45
"Ten zákon, o kterém oba dva mluvíme a o kterém jsem řekl, že byl schválen demokratickým parlamentem, protože komunisté v parlamentu neměli většinu, tak ten zákon, jako koneckonců každý, se opírá o nějakou důvodovou zprávu, argumenty, proč byl Adolfu Schwarzenbergovi majetek vyvlastněn," řekl Zeman. "Bylo tam uvedeno, že musí být celý vyvlastněn, protože je tak výborně spravovaný, že by byla škoda to rozbít, že musí být vyvlastněn," opáčil Schwarzenberg.
17:43
Karel Schwarzenberg
Schwarzenberg: "Nejdříve šlo o záměnu osob, paní profesorka mluvila o mém otci, nikoliv o bratranci Adolfovi. Ten před válkou poskytl milion na obranu země. Doprovázel prezidenta Beneše v Pošumaví, když přesvědčovali pošumavské obyvatelstvo, že by bylo prospěšnější zůstat věrní Československu. Potom museli odejít do emigrace. Byl zákon lex Schwarzenberg, byl mu odebrán majetek, ale vlastenec bezpochyby byl. Před 1. světovou válkou studoval právo v Praze na české univerzitě, k českému národu se znal. Dělal, co mohl," řekl.
17:41
Miloš Zeman
"Jestliže byl pan Schwarzenberg vlastenec, a já o tom nemám informace, proč Národní shromáždění přijalo tento zákon?" ptá se Zeman. "Myslím, že čest rodiny Schwarzenbergů nikdo nezpochybnil, rozhodně ne zákon zvaný 'lex Schwarzenberg'. Myslím, že víc než dvacet let nám mohlo stačit, abychom si doplnili znalosti dějin," řekla Illnerová.
17:40
Miloš Zeman
"Historií si nikdo nesmí vyplachovat ústa," zasloužila si Illnerová velký potlesk. "My všichni, jak tu sedíme, musíme vycházet ze zákonů Republiky československé. V roce 1947, tedy v době relativní demokracie před komunistickým pučem, toto Národní shromáždění RČS přijalo zákon, kterému se říká Lex Schwarzenberg," řekl Zeman.
17:38
Zemana se ptá podporovatelka Karla Schwarzenberga Helena Illnerová: "Proč nevysvětlíte svému volebnímu týmu, že otec Karla Schwarzenberga byl skutečně vlastenec, že byl iniciátorem a napsal deklaraci české šlechty v roce 1938, která se hlásila k vlastenectví, k hranicím republiky, že byl majorem čs. armády. Proč váš volební tým bere informace z naprosto pofiderních zdrojů a proč se třeba nezeptá ve Státním oblastním archivu v Třeboni, kde o tom mají všechno?"
17:46
  • Debatu prezidentských kandidátů iDNES.cz a MF DNES v Národní technické knihovně

    Debatu prezidentských kandidátů iDNES.cz a MF DNES v Národní technické knihovně moderují Robert Čásenský a Jiří Kubík. (22. ledna 2013) / Autor: Michal RůžičkaMAFRA

17:38
Karel Schwarzenberg
Podporovatel Miloše Zemana se ptá Karla Schwarzenberga na pracovní tábor v Letech na Písecku. "Vím o knize, která tvrdila, že jsme s tím měli co do činění, prozkoumalo to několik historiků a zjistili, že to byla pustá pomluva," řekl.
17:36
Miloš Zeman
Zemanovy znalosti minulosti a politických případů působí až encyklopedicky. Až důkladnější otázka však ukáže, zda vždy mluví pravdu.
17:35
Čásenský nicméně dodává, že už na přelomu let 1999 a 2000 bylo veřejně známo, že Barak Alon má obchodní vztahy s Františem Mrázkem. Komerční banka tehdy ještě byla státní.
17:32
Miloš Zeman
Čásenský připomíná Zemanovi případ Baraka Alona, který z KB vytuneloval osm miliard. "Ujel jste, nejste informován, neříkáte to ale jistě úmyslně. Úvěr 8,5 miliardy podepsal s panem Barakem Alonem pan Richard Salzmann, tehdejší generální ředitel KB a mimochodem senátor za ODS. A když nastalo vyšetřování, tak pan Salzmann se bránil - já nic, já byl jen generální ředitel, já to jen podepsal. Jste na nesprávné stopě," řekl Zeman. Případ podle něj byl jednoznačnou chybou generálního ředitel KB Salzmanna.
17:31
Miloš Zeman
"Podnikal na Úřadu vlády věci, kterými se neměl chlubit. Ta otázka znamená: Budete-li prezidentem, dokážete zaručit, že pan Šlouf nedokáže podobné obchody za vašimi zády uzavírat rovněž?" ptá se Kubík. "Vzhledem k tomu, že nebude mít žádný vliv, se může chlubit lecčíms," zůstal Zeman v klidu. "Jsou lidé, kteří přeceňují svou důležitost a zdůrazňují svůj význam."
17:28
Miloš Zeman
"Šlouf také řekl, že vám radí s kampaní a přesvědčil Vojtěcha Filipa, aby vás volil," připomíná Čásenský. "Chtěl bych Vojtěcha Filipa pozdravit jako předsedu KSČM. Pan Šlouf je dědeček s pěti vnoučaty na volné noze. Možná si ho Vojtěch Filip najme jako svého poradce. Proč ne?" říká Zeman. Na otázku, zda za něj jako bývalý premiér necítí odpovědnost, řekl: "Jestliže bychom měli cítit odpovědnost za všechny své podřízené, tak pouze pokud by jim byl prokázán závažný trestný čin. V právním státu platí presumpce neviny," řekl Zeman. Šloufa podle něj nenávidělo mnoho mocných lidí a kdyby proti němu měli argument, tak by ho prý použili. "On ani nebyl obviněn, dokonce na něj pokud vím nebylo podáno trestní oznámení," argumentuje Zeman. "Toho člověka nemůžete obviňovat z trestného činu. V případě svého ministra financí jsem reagoval už na obvinění, Ivo Svoboda byl mnou okamžitě odvolán z vlády," řekl Zeman. Být Šlouf obviněn, zacházel by s ním prý stejně jako se Svobodou.
17:27
Miloš Zeman
"Jenže pan Šlouf je šéfem pražské krajské organizace SPOZ," připomíná Čásenský. "Do toho nemohu zasahovat, ale pan Šlouf oznámil, že k únoru rezignuje," řekl Zeman.
17:39
  • Debata prezidentských kandidátů iDNES.cz a MF DNES v Národní technické

    Debata prezidentských kandidátů iDNES.cz a MF DNES v Národní technické knihovně. (22. ledna 2013) / Autor: Michal RůžičkaMAFRA

17:26
Miloš Zeman
"I když Miroslav Šlouf nebyl nikdy z ničeho obviněn, ani na něj nebylo podáno trestní oznámení, natož aby byl odsouzen, uznávám americké přísloví - perception is always right. Pan Šlouf není v mém volebním týmu, na Hrad se mnou nepůjde. Odstřihl jsem se od něj. Budu rád, když se pan Schwarzenberg podobně odstřihne od Miroslava Kalouska."