Povedlo se také přesvědčit mnohé voliče, že kníže je jediná alternativa, jak zabránit duelu Zeman-Fischer, v němž by Zeman jednoznačně vyhrál.
Avšak z pozice outsidera lze někdy úspěchu dosáhnout snadněji, než když o vaší síle nikdo nepochybuje. A rozhodně snadněji, když proti vám stojí v prvním kole místo 8 dalších soupeřů jen jeden Miloš Zeman.
Zeman bude bojovat - a už to ostatně naznačila jeho první povolební řeč. Celá jeho volební mašinerie se nyní pokusí spojit obraz Schwarzenberga s "nenáviděným" Miroslavem Kalouskem a vším, co skutečně či domněle reprezentuje. Zdražování, úspory, vyšší DPH, chudnutí, ekonomický propad, církevní restituce, korupce. A sluší se říci, že v některých ohledech není taková argumentace zcela od věci.
Schwarzenberg sice byl formálním předsedou TOP 09, ale stranu ve skutečnosti řídil protřelý politik Kalousek. Nad jeho kousky předseda přinejmenším zavíral oči, nebránil krokům, které byly mírně řečeno kontroverzní - a je lhostejno, zda to činil z jakési naivity, či naopak mazanosti, nebo prostě proto, že už se ve svém věku nechce stresovat.
A je příznačné, že na jeho volební štáb dorazil rozesmátý Jaromír Drábek, někdejší ministr práce a sociálních věcí z TOP 09, který musel odstoupit kvůli čachrům svého náměstka a za jehož vládnutí uzavřelo ministerstvo různé pozoruhodné a kritizované obchody v oblasti IT. Týž Drábek, o němž kdysi Schwarzenberg mluvil jako o svém nástupci.
Jistě, lze po právu namítnout, že Schwarzenberg je větší formát, než že by se nechal i na Hradě řídit Miroslavem Kalouskem, kde by ho už nijak extra nepotřeboval. Ale tento argument Schwarzenberg ani jeho tým používat nemohou. A co použije proti samotné skutečnosti, že velká část, či spíše většina obyvatel prokazatelně nesnáší Nečasovu vládu, s níž je Schwarzenberg neodmyslitelně spojen?
Jistou šancí pro Schwarzenberga je, že se jeho týmu povede vykreslit Zemana jako mnohem větší problém, že se jim podaří oprášit všechny nenáviděné historky z dob opoziční smlouvy, kterou spoluvytvářel. Že zkrátka Zeman přestane být v očích voličů mužem levice a stane se mužem staré politické elity, spojencem Václava Klause.
Druhou šancí pro knížete by mohlo být, že Zeman neunese duel, s nímž ve druhém kole nepočítal. Že se z pozice kousavého, ale stále milého dědečka, kterou zaujal před prvním kolem voleb, přepne do polohy, kterou tak důvěrně známe - a že to s útoky na Schwarzenberga přežene. Ovšem na to, že jeho hulvátství voliče odpudí, se spoléhalo již dříve - a nikdy to zcela nevyšlo.