Neděle 9. května 2021, svátek má Ctibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. května 2021 Ctibor

Kampaně prezidentských kandidátů jdou pod rentgen. Zemana potrestat nelze

  12:31aktualizováno  16:20
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí prošetřuje kampaně kandidátu z prezidentských voleb z roku 2018. Kontrola začala nebo začne u šesti z nich. Jde o prezidenta Miloše Zemana, senátory Jiřího Drahoše, Pavla Fischera a Marka Hilšera, bývalého premiéra Mirka Topolánka a textaře Michala Horáčka. Pokud některý z kandidátů spáchal přestupek, hrozí mu pokuta až půl milionu korun.

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů. | foto: koláž iDNES.cz

Vyšetřování, o kterém informoval v pátek Radiožurnál, pro iDNES.cz potvrdil samotný úřad. „Mohu potvrdit, že v těchto dnech buď začala kontrola, nebo v příštích dnech kontrola šesti bývalých prezidentských kandidátů začne,“ uvedla mluvčí Linda Hrubešová. 

Fotogalerie

„Ze zákona provádí kontrolu zákonných požadavků, které vyplývají ze zákona o volbě prezidenta. Jedná se například o nahlášení účtu kandidátů, webu, na kterém jsou následně dostupní dárci, zveřejnění dárců, odevzdání účetnictví kampaně, či kontrola včasné odeslání nevyužitých prostředků na kampaň na dobročinné nebo charitativní účely,“ popsala obsah kontroly.

Dodala, že v podrobnější kontrole se pak úřad zabývá také způsobem, jakým byla kampaň financována. 

Trvalo to

Proč úřad kontroluje kampaně prezidentských kandidátů až nyní? Podle mluvčí je to kvůli tomu, že v době prezidentských voleb jejich instituce teprve vznikala. 

„Úřad vznikl až v roce 2017 takříkajíc na „zelené louce“, jeho rozjezd zabral nějakou dobu. Může se zdát, že doba od prezidentských voleb je dlouhá, avšak mezitím proběhlo nespočet dalších voleb, nad kterými úřad vykonával dohled průběžně. Stejně tak se věnuje úřad agendě hospodaření stran i mimo volby,“ uvedla mluvčí důvod, proč ke kontrole kampaní z voleb v roce 2018 dochází až nyní. Podle ní však první kontroly začaly již na konci loňského roku. 

Na kolik vyšla čí kampaň?

Prezidentskou volební kampaň vyčíslil prezident Miloš Zeman na 22,7 milionu korun. Finalistu Drahoše vyšla kampaň bezmála na 50 milionů korun, což je pravděpodobně nejvíce ze všech kandidátů. Michala Horáčka vyšla asi na 39,9 milionu korun, Mirka Topolánka zhruba 18,1 milionu korun. Pavla Fischera kampaň vyšla na 8,3 milionu Kč. Hilšerova prezidentská kampaň byla s náklady necelé dva miliony korun jednou z nejlevnějších.

Podle dvou zdrojů Radiožurnálu se kontrola týká prezidenta Miloše Zemana, senátora Pavla Fischera, Jiřího Drahoše, Marka Hilšera, textaře Michala Horáčka a bývalého premiéra Mirka Topolánka. 

Pokud úřad dospěje k závěru, že některý z kandidátů spáchal přestupek, hrozí mu pokuta od deseti tisíc do půl milionu korun podle závažnosti prohřešku.

Zemanovi pokuta nehrozí

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že prezident splnil své zákonné povinnosti.

„Pan prezident zaslal Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v zákonem stanovené lhůtě veškeré účetnictví, týkající se volební kampaně a zprávu o financování volební kampaně, aniž by jej Úřad k tomu vyzýval,“ uvedl Ovčáček a dodal, že kampaň současné hlavy státu byla v pořádku. 

Přestože úřad nyní vyšetřuje i Zemana, jedno výsadní postavení prezident oproti ostatním má. Nelze s ním zahájit správní řízení, je totiž chráněn Ústavou. 

„Úřad může vítěze prezidentských voleb, tedy prezidenta, kontrolovat stejně jako ostatní kandidáty. Následně úřad vypracuje kontrolní protokol s kontrolními zjištěními. Tím by naše činnost ve vztahu k úřadujícímu prezidentovi v tomto směru skončila,“ dodala Hrubešová. 

Formální pochybení u Hilšera

Hilšer uvedl, že kontrolní úřad našel několik formálních pochybení. „Nedodržení některých termínů, například došlo k odeslání zbylých prostředků z kampaně na dobročinné účely dříve, než ukládá zákon. Dále nebylo splnitelné uvést data narození a obec trvalého pobytu u některých drobných dárců. Z transparentního účtu jsme mohli zjistit pouze jména,“ napsal Hilšer redakci iDNES.cz.

„Zákon nevymezuje pravidla u kandidátů, kteří začnou kampaň před vyhlášením voleb. V mém případě to bylo asi rok předem, a nebylo tedy jasné do jaké kolonky máme uvést dary získané v tomto období. Uvedli jsme je do účetnictví a jsou dohledatelné na transparentním účtu. Neuvedli jsme je do závěrečné zprávy, protože nebylo zřejmé, jestli tam mají být,“ sdělil také politik.

„Chci podotknout, že v době, kdy jsem kampaň vyhlásil, ještě ani úřad neexistoval, ale už vše bylo vedeno na transparentním účtu. Vzhledem k tomu, že limit kampaně je padesát milionů korun a veškeré finanční prostředky mé kampaně představovaly asi osm set tisíc korun, zdaleka jsme nepřekročili žádné limity dané zákonem. Proto tato pochybení považuji za formální záležitost,“ uzavřel Hilšer.

Kontroly potvrdili i další

Podobná situace by mohla být i u ostatních kandidátů. Na finance ve své prezidentské kampani se brněnský úřad zeptal také textaře Michala Horáčka. „Úřad, zjevně plnící svou povinnost, kontaktoval mě a předpokládám, že i ostatní kandidáty. Žádal o vysvětlení několika položek a předložení faktur. To jsme udělali,“ uvedl ve SMS zprávě. 

„Svou kampaň včetně financování, které jsem nadto výhradně dodával pouze já, jsme vedli bezprecedentně transparentně, pečlivě a s úmyslem vytvořit vzor,“ dodal. 

Kontakt s úřadem a jeho kontrolu potvrdil také krátce v SMS zprávě Topolánek. „Ano. Ano,“ napsal na dotazy, zda jej úřad kontaktoval a zda si stojí za tím, že během kampaně nechyboval.

Fischer uvedl, že jeho prezidentská kampaň byla skromná a transparentní. „Úřadům jsem všechny dokumenty včas a v náležité podobě odevzdal. Mám radost, že se úřady všemi kampaněmi podrobně zabývají. To je důležitá zpráva pro všechny občany i pro kandidáty v příštích volbách,“ uvedl. 

Redakce iDNES.cz oslovila také Drahoše. Na dotazy zatím nereagoval. Pro iROZHLAS.cz však komunikaci s úřadem Drahoš potvrdil.

Jak dlouho bude úřad kandidáty prošetřovat není jasné. Není vázán žádnou zákonnou lhůtou. Úřad kontrolující financování stran již dříve oznámil, že někteří z kandidátů na prezidenta například nedodali včas účetnictví ke kampani. Část kandidátů také nedodržela termín pro odeslání peněz zbylých na jejich transparentních účtech na charitu. Někteří poslali nevyužité peníze od dárců na dobročinnost pozdě, a jiní naopak příliš brzy.

Autor:
  • Nejčtenější

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Do boje o Hrad se hlásí další osobnosti. Eben ani Hašek kandidovat nebudou

Premium Již za necelé dva roky bude mít Česko nového prezidenta. Kandidaturu více či méně oznámili čtyři uchazeči, další svou...

Lidé mohou od 10. 5. venku odložit roušku. Otevřou obchody i další služby

Rozvolňování protikoronavirových opatření pokračuje. Lidé budou moci od 10. května venku odložit roušku a kromě obchodů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Anonym pohrozil útokem na školku. Policie má poplach, neví na kterou

Policie se zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu. O kterou přesně jde, zatím úřady nevědí....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Do části Česka se v pondělí vrátí silný vítr s nárazy, varují meteorologové

Meteorologové vydali výstrahu, podle které bude v Česku od pondělní půlnoci vát silný vítr s nárazy až 65 kilometrů v...

Vrbětice a Hamáčkova Moskva: Od výbuchů až po trestní oznámení na novináře

Vrbětická kauza bude v Česku rezonovat ještě nějakou dobu. Poslední události se týkají zejména šéfa ČSSD a jeho cesty...

Babiš ohlásil registrace pro 45leté, odborníci mu vyčítají změnu v očkování

Premiér Andrej Babiš v pondělí požádá Radu pro zdravotní rizika, aby otevřela registraci k očkování proti covidu-19 pro...

Sčítání lidu končí za dva dny, statistici ještě čekají na statisíce formulářů

Do konce sčítání lidu zbývají pouhé tři dny. Český statistický úřad (ČSÚ) dosud dostal více než 4,3 milionu formulářů,...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...