Kavan, Grégr, Palas... Zemanova výhra připomněla tváře z minulosti

  18:36aktualizováno  18:36
Úspěch Miloše Zemana v prezidentských volbách slavily v sobotu v hotelu na pražském Chodově stovky lidí. Dorazili sem i někteří bývalí ministři Zemanovy vlády i další exčlenové ČSSD, kteří svou někdejší stranu kritizují. Sociální demokraté se přitom chtějí se svým bývalým šéfem usmířit. Projděte si, kdo se v hotelu na Chodově také objevil.

Jaroslav Palas (vlevo) a Miroslav Grégr ve volebním štábu Miloše Zemana (26. ledna 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan (vlevo) se baví 26. ledna s exministrem

Exministr Jan Kavan (vlevo) a exministr dopravy Jaromír Schling ve volebním štábu prezidentského kandidáta Miloše Zemana.

Ve vládě Miloše Zemana zastával čtyři roky post ministra zahraniční věcí. Kavan je spojován hned s několika kauzami. V době, kdy vedl ministerstvo zahraničí, podepsal resort nevýhodnou smlouvu na pronájem Českého domu v Moskvě (více o kauze se dočtete například zde).

Kavanovo jméno padalo i v souvislosti s kauzou letounů Gripen, jejichž nákup provázelo podezření z korupce. Ve vězení nakonec nikdo neskončil, vídeňský soud nedávno řekl, že byl systém úplatků příliš propracovaný, aby se dal najít konkrétní viník (více čtěte zde). Kavana nicméně natočila švédská televize na skrytou kameru při tom, když o úplatcích pro politiky hovořil. On později výrok mírnil.

Jaroslav Palas (vlevo) a Miroslav Grégr ve volebním štábu Miloše Zemana (26.

Do Zemanova štábu dorazil i Jaroslav Palas (vlevo) a Miroslav Grégr

Donedávna byl členem ČSSD, za stranu se dostal do Senátu a byl v minulém volebním období hejtmanem v Moravskoslezském kraji. Za doby Zemanovy vlády byl poslancem, ministrem zemědělství byl až ve vládě Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse. I Palas je spojován s některými skandály.

Kvůli roli na nevýhodném prodeji státního podílu potravinářské firmy Setuza ho dokonce ČSSD vyřadila v roce 2006 z kandidátky do Sněmovny, podařil se mu přesto politický comeback a v roce 2008 se stal krajským hejtmanem. V posledních letech měl s vedením ČSSD opakované spory, důvodem bylo i to, že nikdy nevysvětlil, kde vzal peníze na rozsáhlou nemovitost v Ludvíkově na Bruntálsku. Záležitost nedávno začala prověřovat i protikorupční policie (více o případu Palase najdete zde).

Bývalý místopředseda Zemanovy vlády Miroslav Grégr (vpravo) hovoří s bývalým

Miroslav Grégr (vpravo) hovoří s exředitelem České televize Jiřím Balvínem (vlevo) a bývalým poslancem ČSSD Miloslavem Kučerou (uprostřed).

Je zakládajícím členem sdružení Přátelé Miloše Zemana. V jeho vládě zastával post ministra obchodu a průmyslu. Měl přezdívku Atomový dědek kvůli vstřícnému postoji k jaderné energii, za jeho ministrování se podařilo dostavit jadernou elektrárnu v Temelíně.

Oproti dalším exministrům, kteří se sešli v sobotu u Zemana, není spojován s velkými kauzami. I jeho kritici ho označovali za pracovitého politika. Zároveň o něm však říkali, že trpí velikášstvím. Prosadil například koncepci SuperČEZu, mimořádně silné státem ovládané energetické firmy. Neuspěl naopak se strategií pro podporu hospodářství, která měla název Velký třesk.

Do volebního štábu Miloše Zemana dorazil i jeho přítel a poradce Miroslav

Miroslav Šlouf prochází houfem novinářů v hotelu na pražském Chodově, kde jeho přítel Miloš Zeman čekal na výsledky druhého kola voleb.

Kromě Miloše Zemana byl nejsledovanějším aktérem sobotního večera ještě kontroverzní lobbista Miroslav Šlouf. Zeman tvrdil, že někdejší komunistický aparátčík mu s prezidentskou kampaní nepomáhal, sám Šlouf však v sobotu řekl, že to bylo jinak.

"Radil jsem jeho volebnímu týmu v dílčích věcech," prohlásil Šlouf, který dělal Zemanovi šéfa poradců v době, kdy byl nově zvolený prezident premiérem. Šlouf financoval i Zemanův comeback do politiky (více o Šloufově zapojení do kampaně Zemana čtěte zde).

Lobbista a bývalý poslanec za KSČ je "proslavený" především vazbou na někdejšího a později zavražděného kmotra českého podsvětí Františka Mrázka. Ten ho navštěvoval i v budově české vlády (více se dozvíte například zde).

V hotelu na pražském Chodově se objevily i další tváře z dob Zemanova premiérství. Byli tu například exministři Jan Fencl (přečtěte si, jak si během funkce "rozmnožil" majetek) nebo Jaromír Schling (o jeho střetu zájmů čtěte například zde). A dorazil i někdejší ministr vnitra (za vlády Jana Fischera) Martin Pecina. I on nedávno odešel z ČSSD. Členem Zemanovců se však zatím nestal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách...

Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Najdete na iDNES.cz