Za mě bylo afér méně, řekl Zeman. Peníze na boj o Hrad ukáže všem

  12:02aktualizováno  14:18
Čtvrtek byl posledním dnem, kdy prezidentský kandidát Miloš Zeman musel po operaci šedého zákalu nosit tmavé brýle. Při otevření své kanceláře nedaleko Pražského hradu je symbolicky sňal a oficiálně zahájil kampaň. Platit ji bude z transparentního účtu. Jako prezident by rád uklidňoval konflikty v "rozdělené zemi".

Ze své kanceláře poblíž Pražského hradu bude mít Miloš Zeman dobrý výhled na Petřín. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Tři větší místnosti s výhledem na Petřín. Jedna s měkkými křesílky, stolkem s nezbytným popelníkem a obrazem Hradčan od někdejšího hradního fotografa a akademického malíře Jano Šrámka. Další se třemi stolními počítači a dvěma notebooky. Terasa. Tak vypadá kancelář v Loretánské ulici v Praze, z níž bude Miloš Zeman řídit své tažení na nedaleký Hrad.

"Sám jsem tu dnes poprvé," připustil při otevření kanceláře Zeman. "Tímhle se mi rozjasnil svět," prohlásil s úsměvem, když sňal tmavé brýle, které nosil po operaci očí. Lékaři mu totiž povolili sundat tmavé brýle až tento den.

V bytě v Loretánské ulici dříve bydlela dcera prvního československého prezidenta Alice Masaryková. "Jsem velmi rád, že mí přátelé vybrali tento dům. Není to laciné gesto, můj první kontakt s politikou byl v 18 letech, kdy jsem kvůli referátu o Tomáši Masarykovi měl dva roky zakázáno studovat vysokou školu," zavzpomínal Zeman.

Podle Vratislava Mynáře, šéfa Strany práv občanů, kterou Zeman před časem založil a jejímž je čestným předsedou, by starobylý interiér mohl "aspoň v něčem připomínat chalupu na Vysočině", kde nyní Zeman přebývá.

Inspiroval se Fischerem i opoziční smlouvou

"Prezidentská role má vycházet ne z rozeštvávání, ale ze sjednocování," uvedl Zeman a pochválil se za opoziční smlouvu s Klausovou ODS, díky níž byl v letech 1998-2002 premiérem.

Vláda bez kauz?

Miloš Zeman se při otevření kanceláře chlubil, že "za jeho vlády bylo korupčních afér podstatně méně než kdy předtím a kdy potom". Ač nejde všechny případy označit za korupční, čtyři roky Zemanovy vlády bez afér rozhodně nebyly:

  • V květnu 2000 vypukla aféra Olovo, která měla znemožnit populární političku ČSSD Petru Buzkovou. Autorem byl podle policie Zemanův poradce Vratislav Šíma.
  • Zemanův ministr zahraničí Jan Kavan na skrytou kameru švédské televize řekl, že v kauze pořízení stíhaček Gripen byly uplaceny desítky českých politiků.
  • Zemanům ministr financí Ivo Svoboda musel odstoupit kvůli podezření z tunelování firmy Liberta. Nakonec za to dostal pět let vězení.
  • Dostavbu dálnice D47 svěřila Zemanova vláda před volbami bez výběrového řízení firmě, která za práci chtěla 125 miliard. Po volbách byla zakázka zrušena.
  • Kontroverze provázely pronájem Českého domu v Moskvě. Rezignoval generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. Později byl odsouzen za přípravu nájemné vraždy novinářky MF DNES Sabiny Slonkové, která o případu psala.
  • Podle informací MF DNES a ČT Zeman v Bambergu opakovaně jednal s lobbistou Vízkem, který mu měl slíbit stamiliony pro ČSSD a kompromitaci na politické protivníky výměnou za křesla ve vládě. Zeman to popřel.

"Podařilo se mi zdánlivě nemyslitelné, dosáhnout dohody mezi dvěma stranami, která byla udržována celé čtyři roky. Neexistovali přeběhlíci, země se dostala z ekonomické krize, korupčních afér bylo podstatně méně než kdy předtím a kdy potom. Na to bych chtěl navázat," uvedl.

Jeho prezidentská kampaň bude mít tři ústřední pilíře - rozesílání letáčků se Zemanovým životopisem do dvou milionů poštovních schránek po celé zemi, spuštění webových stránek ZemannaHrad.cz a turné po všech krajských městech.

Zeman, oblečený v elegantním obleku, sdělil, že si kancelář pronajímá za jednu korunu. "'Jsem o korunu napřed před Honzou Fischerem, který má kancelář zdarma. Dobré příklady je vhodné následovat," zmínil svého volebního soupeře.

Fischerem se možná Zeman inspiroval více. Mluvil o tom, že by chtěl jako prezident odvést zemi "dobrou službu" (Fischerova vláda měla ve štítu vetknutý název "vláda dobré služby"), a o České republice hovoří jako o "rozdělené zemi". Pro připomenutí, Fischerovy paměti mají v podtitulu úsloví Rozhašená země.

Ne padesát, ale sto tisíc podpisů seženeme

Zeman jako první a dosud jediný kandidát nasbíral 50 tisíc potřebných podpisů občanů. Ve sbírání však pokračuje, nyní má už přes 60 tisíc podpisů a do konce října očekává sto tisíc.

Prezidentská kampaň, která by měla být finančně velmi skromná, bude podle Vratislava Mynáře financovaná z transparentního účtu. "Jsme na to připraveni a uděláme to okamžitě, jakmile vstoupí v platnost prováděcí zákon o přímé volbě. Bude tam ukázáno veškeré financování a sponzoři," slíbil Mynář.

Z dalších uchazečů o Pražský hrad má už svou kancelář expremiér Jan Fischer. Prostory na pražském Žižkově mu zdarma poskytla mecenáška umění Dadja Altenburg-Kohl (více o Fischerově kampani zde).

Kandidát ČSSD Jiří Dienstbier bude mít zázemí ve stranickém sídle v Lidovém domě, volební štáb kandidátky KDU-ČSL obdobně sídlí v paláci Charitas na Karlově náměstí, kde je i centrála strany. Karel Schwarzenberg zatím své volební sídlo nemá, podle mluvčí TOP 09 Alžběty Plívové ho strana vybere do konce prázdnin.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Najdete na iDNES.cz