Kandidáty na Hrad zaskočil dotaz, zda by pro vlast položili i život

  17:18aktualizováno  17:18
Byla to zdánlivě jednoduchá, ale hodně těžká otázka na závěr debaty prezidentských kandidátů. "Položili byste život za svoji vlast?" zeptala se dívka pětice soupeřů o Hrad. A dostala dost vyhýbavé odpovědi. Stejně tak se ukázalo, že kandidáti na prezidenta, který je vrchním velitelem ozbrojených sil, mají jen mlhavé představy o počtu vojáků či generálů.

Pětice prezidentských kandidátů - Jiří Dienstbier, Vladimír Dlouhý, Jan Fischer, Přemysl Sobotka, Miloš Zeman - se sešla na debatě k bezpečnostní a zahraniční politice. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

"Role prezidenta je spíš řídící, než skákat po barikádách," odvětil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS na otázku, zda by jako prezident pro vlast položil i život. "Každý z nás asi těžko něco může říct dopředu. Prezident by odvahu mít měl," prohlásil kandidát sociálních demokratů, senátor Jiří Dienstbier.

"Když někdo kandiduje na prezidenta a do volby zbývá jen měsíc, co může odpovědět? Ano, ale kdy, jak a za jaké situace," řekl exministr průmyslu Vladimír Dlouhý, který ale nemá jistotu, zda ho Nejvyšší správní soud vrátí do hry poté, co ho ze souboje o Hrad vyřadilo ministerstvo vnitra. To mu škrtlo velkou část podpisů pod peticemi za jeho kandidaturu.

"Jak se měl zachovat Hácha, Beneš, Svoboda? Co o sobě víme? Tak tu debatu veďme," převedl otázku na pětici kandidátů do filozofičtější polohy expremiér Jan Fischer. Bývalý předseda vlády Miloš Zeman řekl, že každý, kdo se stane prezidentem, se může stát terčem atentátu. "Prezident se má chovat tak, aby neztratil sebeúctu. Aby si nemusel naplivat do zrcadla, když se bude ráno holit," míní Zeman.

Pětice prezidentských kandidátů se v pondělí odpoledne sešla v bývalém sídle televize Nova v centru Prahy, kde dnes sídlí vzdělávací CEVRO Institut.

Zeman se styděl, že přestřelil počet generálů, uniformu by si ušít nedal

Kvíz, který si organizátoři akce pro kandidáty na Hrad uchystali, ukázal, že alespoň co se týče té části prezidentských pravomocí, že hlava státu je vrchním velitelem ozbrojených sil, mají uchazeči o Hrad rezervy.

Nejtěžší pro ně byla otázka, kolik je v Česku generálů, které prezident jmenuje. Nejdále mimo terč střílel Zeman, tipoval 120. "Můj krejčí pro ně šije, je jich 90," řekl Dlouhý, Fischer tipoval 60, Sobotka řekl 30 a Dienstbier odpověděl desítky. "Když nevím, tak to radši přiznám," řekl. Správná odpověď podle organizátorů byla 26.

Stejně tak měli kandidáti na Hrad nadnesené odhady v tom, kolik vojáků má česká armáda. Nejblíže byli Fischer a Sobotka, kteří řekli 30 tisíc. Ostatní se "sekli" ještě víc. Správná odpověď měla znít 21 224. Nejhorší odhad, jaký je armádní rozpočet, měl Fischer. Přiřkl armádě 60 miliard oproti reálným 42 miliardám.

Dienstbier i Zeman jasně odmítli, že by si nechali ušít uniformu, kterou by měli mít jako případný vrchní velitel ozbrojených sil mít. "Prezident je civilní osoba, přenechal bych to vojákům," řekl Dienstbier. Ještě radikálnější byl Zeman. "Nenechal bych ze sebe dělat šaška," prohlásil bývalý premiér.

Společné evropské letectvo chtějí Dienstbier i Dlouhý. Výhledově Zeman

V době, kdy vláda řeší, zda se dohodne o prodloužení pronájmu nadzvukových stíhaček gripenů, se Dienstbier i Dlouhý přihlásili k tomu, že lepší variantou by bylo společné evropské letectvo, které by bránilo celý prostor, tedy i Českou republiku. Ostatní tři kandidáti se vyslovili pro vlastní stíhačky, Zeman ale připustil společné evropské letectvo jako výhledovou variantu.

Až na Dienstbiera všichni ostatní podpořili oficiální postoj České republiky, která spolu s Izraelem, Spojenými státy, Kanadou, Panamou a několika tichomořskými ministáty hlasovala proti tomu, aby byla Palestina pozorovatelskou zemí v OSN.

Zeman v prezidentské debatě potvrdil pověst "jestřába", co se týče vojenské a zahraniční politiky. "Náboženští fundamentalisté, kteří se projevují teroristickými útoky, by měli být základním nepřítelem, terčem naší bezpečnostní politiky," řekl Zeman. Oponovat se mu pokoušel Dienstbier. "Pořád tím hlavním úkolem armády by měla být obrana vlastního státu," řekl místopředseda ČSSD.

"Nemůžeme zbaběle říkat, my tam nepošleme misi a oni se nám nebudou mstít. Teroristé mají jiné hodnoty," hájil dál Zeman svůj názor na to, že s teroristy je třeba aktivně bojovat. Nejblíže jeho postoji byl Sobotka. "Jestliže někteří politici jsou ochotni jednat s Hamásem, páchají hřích na demokratickém světě," řekl Sobotka v narážce na radikální křídlo islamistů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Pošťáci se zapotí, i když není vedro. Kromě Vánoc mají v létě nejvíc práce

ilustrační snímek

Léto je pro pošťáky jedno z nejnáročnějších období nejen kvůli horku, ale i proto, že právě o prázdninách mají výrazně...

Žena začala kolabovat v tunelu Blanka. Řidič taxíku jí zachránil život

Řidič Uberu Jan Hajn zachránil život své pasažérce. V kritickém stavu ji dovezl...

Dramatickou situaci za volantem musel řešit na konci června řidič Uberu Jan Hajn. Při cestě tunelem Blanka s tříčlennou...

Šéf Svazu průmyslu se pyšní diplomem z „Oxfordu“. Nedorozumění, hájí se

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák čelí dalším problémům. Po osočení protestujících studentů při stávce...

Najdete na iDNES.cz