Franz odsoudil komunisty. Chyběl mu proces jako v Norimberku po válce

  16:27aktualizováno  16:27
Jedním z důvodů marasmu a blbé nálady společnosti je podle prezidentského kandidáta Vladimíra Franze to, že nedokázala jasně odsoudit komunismus. "Mělo se stát totéž, co se stalo v Norimberku v šestačtyřicátém roce," řekl Franz při debatě prezidentských kandidátů na pražské Vysoké škole ekonomické.

Důvodem blbé nálady a marasmu společnosti je podle Vladimíra Franze to, že s komunisty neproběhl podobný soud jako s nacisty v Norimberku po válce. | foto:  David Neff, MAFRA

Před aulou na VŠE byla ve středu pozdě večer taková tlačenice, jako kdyby tu měly vystupovat největší rockové hvězdy. Mnozí studenti se dovnitř ani nedostali. Přitom dorazili "jen" dva kandidáti na Hrad, výtvarník, skladatel a profesor DAMU Vladimír Franz a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Akci pořádali Mladí konzervativci. Zájem o debatu byl takový, že to Sobotku až šokovalo.

"Já si připadám jako v dobách 17. listopadu 1989, kdy jsme začínali s Občanským fórem mezi študáky," svěřil se nabitému sálu, v němž bylo několik stovek studentů, kteří seděli i na schodech. Většina se podle míry potlesku netajila sympatiemi k Franzovi, ale po skončení debaty se řada z nich šla fotit i se Sobotkou.

Volba se může zpozdit, kvůli soudům vyřazených adeptů

"Nejde o oko za oko, mělo se říci: toto je špatně. Pakliže se to neřekne, udělá se šrám na duši národa, úplně stejný, jako se stal v Mnichově v roce 1938," řekl Franz studentům, když se ho jeden z nich ptal na protesty proti uzavírání oranžovo-rudých koalic v krajích, konkrétně na to, že v jižních Čechách studenti protestovali proti komunistické radní pro školství.

Franz řekl, že po roce 1989 se mělo konat něco ve stylu Norimberského procesu, v němž byli souzeni nacističtí pohlaváři. Zauvažoval i nad tím, zda komunismus není jen politický směr, ale spíše vlastnost a důvod blbé nálady. "Pakliže není vlhko, tak nerostou houby," našel si příměr k tomu, jak může nevyrovnání se s komunismem a nepotrestání zločinů ničit společnost.

"To, co se v této zemi odehrává, že se najednou hovoří o tom, že komunisté jsou dokonce demokratickou politickou stranou, s tím dramaticky nesouhlasím. Poslechněte si výroky některých krajských zastupitelů, kteří se dnes bez skrupulí dostávají k moci. Mladá generace nechce, aby její vzdělání řídila komunistka. Prostě ne, ne, ne," řekl studentům Přemysl Sobotka. Oba sklidili bouřlivý potlesk.

"Jsem homo politicus. Už od dětství"

Franz o sobě řekl, že i když se o kandidaturu na Hrad neuchází z politiky, cítí se jako homo politicus už od dětství. Přidal historku, jak v devíti letech v roce 1968 od rodičů dostal velkou krabici lega. "Když přijeli Rusové, okamžitě jsem postavil vysílací věž, která by je zastavila," řekl v narážce na sovětskou okupaci.

Podle Franze se teď začíná aktivovat občanská společnost, která se snaží stát vrátit občanům. "Dnešní problém není hospodářský, ekonomický, i když se to tak jeví. Je mravní," zdůraznil. A pak se studentů ptal: "Vy se tady učíte ekonomii. Znáte někdo nějaké staré básničky? Je důležité, aby člověk byl souhrnný," řekl Franz. Přiznal, že zatím nemá jasno v tom, kdo by měli být jeho spolupracovníci na Hradě či kandidáti na ústavní soudce, ani jak by jako prezident podporoval zahraniční obchod České republiky.

"Vím, že zahraniční obchod je, vím, že jsme v Evropské unii, že jsou tygři světové ekonomiky Čína, Indie, Brazílie. Kdyby na to došlo, tak bych se pochopitelně zeptal. Prezident má právo se zeptat odborníků," vysvětloval Franz.

Demokracii nelze exportovat, řekl studentům Sobotka

V praktických otázkách, co by mohl jako prezident dělat, si Sobotka věděl rady o něco víc. Jako prezident by i při pomoci podnikatelům, aby našli cestu k novým kontraktům, nechtěl zapomínat na lidská práva. "Musí to být ale provázané. Demokracii nelze exportovat," vysvětloval Sobotka.

Podle Franze musí Česko upozorňovat na porušování lidských práv. Nevěří tomu, že by okamžitě následovalo "vypnutí kohoutku s ropou".

Zakázal si prý myslet na to, co kdyby to náhodou vyšlo a byl na Hrad zvolen. "Pohlédne-li někdo toužebně po nějakém úřadu, začne se v jeho chování projevovat zkaženost," citoval slova třetího amerického prezidenta Thomase Jeffersona z roku 1799, jimiž se prý v prezidentské kampani řídí.

Sobotka zase studenty přesvědčoval, že si dokázal udržet nadhled, i když už je v politice dlouho. "Celou mou kariéru doprovázejí zrcadla, lidé kolem mě. Nikdy jsem se nedostal do situace, že bych byl ve skleníku. Dokonce chodím i na pivo. Ale vždycky si dám jen jedno, protože už jsem profláklej," vtipkoval Sobotka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz