17:36
Jan Fischer
Co by Jan Fischer udělal proti korupci? ptá se divák ze severu Čech Petr Kratochvíl. Fischer odpovídá: "Úplná změna financování stran, omezení prostředků z rozpočtu, omezení limitu na kampaně, dary pouze od fyzických osob, všechno přes transparentní účet, nastavení tvrdých pravidel, pokud jde o regulaci lobbingu. K tomu politická vůle a chuť nikdy nebyla. Další bod jsou úplná majetková přiznání."
17:33
Politolog Josef Mlejnek pro iDNES.cz: Z debaty se rýsují případná slabá místa kandidátů, nicméně jde o známá slabá místa. U hlavních favoritů jde o následující záležitosti: Fischer - KSČ a Chrenek, Zeman - případné korupční aféry jeho vlády, Schwarzenberg: diskutabilní záležitosti zahraniční politiky (uznání Kosova, což mu vytkl Miloš Zeman) a především jeho vazba na Miroslava Kalouska.
17:31
Miloš Zeman
Zeman vysvětluje, jakými počty došel k tomu, že za jeho vlády vzrostla minimální mzda na osm tisíc. Dienstbier mu připomíná, že osm tisíc korun byla minimální mzda až za premiérování Mirka Topolánka.
17:29
Miloš Zeman
Dotaz jednoho ze čtenářů směřuje na Miloše Zemana. Vytýká mu, že podle serveru Demagog.cz často nemluví pravdu, například o kapitálových výdajích či minimální mzdě. "To tvrzení o výdajích je naprosto neskutečné. Vypovídá o naprosté laicitě toho, kdo to tvrdí. Čtenář by se neměl tvářit jako suverén, který ekonomice rozumí," poučuje Zeman. A přednáší definici kapitálových výdajů. Vyplývá z ní, že - podle Zemana - server Demagog.cz nezapočítal všechny investiční výdaje.
17:27
Přemysl Sobotka
"My jsme nedojeli kolečko personálního obsazení," hlásí se o slovo Přemysl Sobotka. Dostává ho. "Nebudu jmenovat žádné jméno," budí všeobecné veselí.
17:26
Jiří Dienstbier
"Bonmot je to úžasný, akorát prezidentova kompetence by to neumožnila," podotkl směrem k Zemanovi s úsměvem Jiří Dienstbier.
17:40
 • Vladimír Franz a Karel Schwarzenberg před debatou prezidentských kandidátů v

  Vladimír Franz a Karel Schwarzenberg před debatou prezidentských kandidátů v pražské NTK. (8. ledna 2013) / Autor: Dan MaternaMAFRA

17:23
Miloš Zeman
Miloš Zeman podotkl, že by na Hradě nenechal Ladislava Jakla a Petra Hájka. Jsou to prý ideologové, co nemají na úřadě co dělat. "Dovolit atentátníkovi, aby po vystřílení sedmi kuliček na prezidenta v klidu odešel, zapálil si cigaretu a poskytl dva rozhovory... ochranku bych poslal dělat hlídkovou službu v nějaké zapadlé obci," řekl Zeman.
17:19
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg v roce 2010 řekl, že kdo chce mít v lese pořádek, musí udělat hajného z největšího pytláka. Všeobecně se to vnímalo jako náznak směrem k Miroslavu Kalouskovi. Svěřil by mu TOP 09, pokud by se stal prezidentem? "Tento hajný svůj revír dobře hájí, to je jeho hlavní úkol," řekl Schwarzenberg. Zmínil, že Kalousek dvakrát dostal cenu pro nejlepšího ministra financí v oblasti střední a východní Evropy. Dodal, že Hrad by neměl být místem, odkud se "šíří ty či ony zvláštní teorie" - očividně v narážce na Václava Klause.
17:18
Přemysl Sobotka
Přemysla Sobotky se týká otázka na firmu Syner - mocný liberecký podnik obviňovaný z propojení s politikou. "Nikdy jste si nevšiml toho propojování?" "V životě jsem od vedení Syneru nedostal ani korunu, nevidím žádný střet zájmů," říká Sobotka. "To, že na radnici byl primátor pan Kittner, bývalý pracovník Syneru, může někdo vnímat negativně, ale každý pocházíme z nějakého prostředí. Pokud jde o financování, o žádných divných zakázkách nevím," tvrdí Sobotka.
17:16
Jste stále pyšná na to, že díky vašim četným návrhům vzrůstal dluh veřejných financí? zní otázka na Táňu Fischerovou. "Myslím, že pokud jde o předvolební balíčky, účastnily se jich všechny strany. Já jsem nebyla tím, kdo určuje tuto politiku," hájí se Fischerová. "Vymezila jsem se například proti rozpočtu, když jsem zjistila, že kultura nedostane sto milionů, tak jsem řekla, že odejdu ze sálu," odvádí řeč od otázky, jestli na deficity let, kdy poslancovala, byla pyšná. "Vláda tehdy byla celkem úspěšná, dneska jsou deficity mnohem větší. Pocit studu nemám," říká Fischerová.
17:12
Zuzana Roithová
Otázka na Zuzanu Roithovou: V roce 2006 KDU-ČSL vedená Miroslavem Kalouskem chtěla jít do vlády s podporou komunistů, přitom Roithová odmítá, že by jako prezidentka jmenovala vládu s podporou KSČM. Jak to? Roithová odvětila, že za to Kalouska kritizovala. "Velmi jsem byla slyšet. Už předtím jsme nebyli přátelé," řekla o Miroslavu Kalouskovi. Tvrdí, že se k tomu vyjadřovala, ale příliš známé to není... Také řekla, že když kandidoval na předsedu Jiří Čunek, tak ho nevolila.
17:10
Jan Fischer
Nepřipadá si Jan Fischer jako Stanislav Gross? naráží další "zlá" otázka moderátorů na roli Tomáše Chrenka, který je finančně spjat s oběma (Grossovi pomohl zbohatnout, Fischerovi věnoval čtrnáct milionů, pozn. red.). "Proboha, proč bych měl? Takový mladík. Já jsem zchátralý věkem," rozesmál Fischer publikum. Odpovídá podobně jako Zeman: Chrenek vyhovuje zákonným parametrům dárcovství. "Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde," dodal Fischer.
17:09
Miloš Zeman
Je František Gajdoš, sponzor, který dal milion Miloši Zemanovi, ten samý František Gajdoš, který se podílel z pozice člena dozorčí rady na divoké privatizaci OKD? Zeman odvětil, že mu Gajdoš dal dva miliony (transparentní účet uvádí jen milion, ale možná ještě všechny peníze nebyly zaúčtovány) a nebyl z ničeho odsouzen.
17:08
Jiří Dienstbier
Dal by Jiří Dienstbier milost Davidu Rathovi? "To, co udělal, je pro mě obrovským zklamáním, osobně i ve vztahu k ČSSD. Kdo bude v takové věci odsouzen, má si svůj trest vykonat. Pokud by mě požádal o jakékoliv omilostnění, neměl by vůbec žádnou šanci."
17:07
Jana Bobošíková
Pokud jde o Hrad, manžel Jany Bobošíkové by žádnou placenou funkci nezískal. Plnil by role manžela hlavy státu, řekla Bobošíková.
17:05
Politolog Josef Mlejnek pro iDNES.cz: "K Václavu Klausovi se vyloženě pozitivně přihlásil pouze Přemysl Sobotka, Jana Bobošíková, od níž se 'proklausovské' sympatie daly čekat, se vůči němu vymezila negativně."
17:02
Vladimír Franz
Vladimír Franz se omluvil ze zbytku diskuse. Tento týden uvádí do světa operu Válka s mloky a musí jít na generální zkoušku. Jak by naložil s podporou, pokud byste nebyl zvolen? A šel byste do služeb zelených, nebo modrých? ptá se moderátor. "Zjistil jsem, že lidé nejsou otráveni, když se něco chce, jde to bez pobídek, bez financí, protože společnost si umí jít naproti, je to dobrá zpráva. To probouzení občanské společnosti by se mělo udržet, abychom zase neusnuli. Bylo by dobré tomu najít nějaký tvar, dumám, jaký by měl být. Žijeme v zemi, kde se zlato mění rychle v listí... A proto hledám stran. Měla by to být politická strana? Nevím. Iniciativa? Ale jaká, aby to nebylo plácnutí do vody? Ale věřím, že mě to potká," řekl Franz a spěchal na generálku.
17:17
 • Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg před debatou prezidentských kandidátů v

  Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg před debatou prezidentských kandidátů v Ballingově sálu NTK v Praze (8. ledna 2013) / Autor: Dan MaternaMAFRA

17:01
Zuzana Roithová
Kruh se uzavírá otázkou Jiřího Diensbiera na Zuzanu Roithovou: Podle mého názoru je blbá nálada spojena s tím, že se krade víc, než je zdrávo, že selhává politická elita. Může být prezident věrohodný s lidmi, jako je pan Šlouf, pan Chrenek, v zádech?" Zuzana Roithová: "Prezident má autoritu, může ovlivňovat klima ve společnosti. To bych dělala. Na druhou část otázek odpovídám - ne."
16:59
Jiří Dienstbier
Jan Fischer se ptá Jiřího Dienstbiera: "Úplné zrušení trestní imunity zákonodárců a druhý, zda byste byl schopen podpořit můj návrh, aby ti, kteří se ucházejí o vrcholné posty, podali vyčerpávající majetkové přiznání?" Jiří Dienstbier: "Imunitu je třeba omezit, je nemravná, měla by se omezit na imunitu na volební období. Není důvod ochrany na doživotí. Co se týče majetkového přiznání, politik by měl úplné přiznání podat nejen při vstupu, ale při odchodu z politiky, jinak by to vstupní přiznání nebylo k ničemu. V tomto smyslu ano."
16:56
Jan Fischer
Karel Schwarzenberg má otázku na Jana Fischera: "Budoucí hlava státu by měla mít minimální politický instinkt a řekněme fištrón. Vy jste zůstal v KSČ až do roku 1990, ačkoliv v Sovětském svazu dávno proběhla perestrojka, u nás Listopad, vy jste čekal skoro do jara 1990. Předpokládáte, že máte dostatečnou předvídavost, kterou by hlava státu měla mít?" Jan Fischer: "Děkuji za otázku, téměř jsem nečekal jinou. Už jsem se ke členství vyjádřil několikrát, mluvil jsem o důvodech i okolnostech. Z toho kroku jsem se poučil, nesu si ho veřejně, dávám ho voličům k potěžkání této zkušenosti. Nepleťme si roční období, se stranou jsem se rozloučil na kraji ledna, ne na jaře. Ale to není podstatné, to jen pro pořádek."
16:54
Karel Schwarzenberg
Miloš Zeman se ptá Karla Schwarzenberga: "Nemůžete očekávat jinou otázku, než kterou jsem už předkládal: Proč jste české vládě navrhl - a ta to přijala - uznání nezávislosti Kosova s vědomím všech okolností, které tento, jemně řečeno velmi pochybný režim, provázely?" Karel Schwarzenberg: "Uznání není výraz zvláštní sympatie, ale uznání skutečnosti, že nový stát vznikl, že jeho vláda své území ovládá a že bývalá autorita už nemá nejmenší šanci toto území zase ovládat. To nezbude nic jiného než tento stát uznat. Takto vznikala spousta nových států. Když stát funguje a uznává své území, tak ho uznám. To není o sympatii. Ministr zahraničí se musí řídit nikoliv tím, co by si přál, ale tím, co je."
16:52
Miloš Zeman
Jana Bobošíková se ptá Miloše Zemana: "Velmi často zdůrazňujete svou důvěřivost. Takže pane Zemane, vaše důvěřivost v křesle premiéra nás stála stovky miliard. Vzpomenu kauzu IPB, Transgas, kdy jste důvěřoval Vladimíru Špidlovi... Kolik nás bude stát vaše důvěřivost, pokud se stanete prezidentem? A velmi vás prosím o konkrétní odpověď, ne o bonmot a urážku." Miloš Zeman: "Moje důvěřivost nestála ČR ani korunu. Každý v této společnosti odpovídá sám za sebe. Když jsem odešel z politiky, zmínila jste Transgas, podařilo se zajistit zázračnou privatizaci firmy za 130 miliard korun. Ty byly odevzdány nedotčeny Špidlově vládě, aby za část této sumy provedla důchodovou reformu. Souhlasím, že jsem Špidlovi příliš důvěřoval, ale vždy důvěřuji lidem, než mě zklamou."
16:50
Jana Bobošíková
Táňa Fischerová se ptá Jany Bobošíkové: "Co vám říká pojem občanská společnost?" Jana Bobošíková: "Plně respektuji, když se lidé sdružují a prosazují své zájmy. Pokud to dělají ve svém volném čase a za své peníze. Velmi nerada vidím, když někdo vymyslí problém - například Forum 50 (o 50% zastoupení žen v politice, pozn. red.), poté natáhne ruku a problém bobtná a bobtná a problém, který původně nebyl, se řeší za peníze daňových poplatníků. To je styl, který se mi nelíbí. Ale když si sama financuje své aktivity, toho si vážím," říká.
16:49
Přemysl Sobotka se ptá Táni Fischerové: "Jak se slučuje to, že byste jmenovala vládu s podporou komunistů, s tím, co tady za čtyřicet let udělali?" Fischerová odpovídá: "Kdyby tu měla koaliční potenciál jen levice, stojíme před otázkou, zda se má prezident povznést nad demokracii. Když jsem na tu otázku odpovídala před časem, byla to odpověď jen na jednu konkrétní věc. Samozřejmě věřím, že se to nestane."
17:03
 • Táňa Fischerová a Miloš Zeman před debatou prezidentských kandidátů v

  Táňa Fischerová a Miloš Zeman před debatou prezidentských kandidátů v Ballingově sálu NTK v Praze (8. ledna 2013) / Autor: Dan MaternaMAFRA

16:48
Přemysl Sobotka
Vladimír Franz přebírá štafetu a ptá se Přemysla Sobotky: "Šel byste tou cestou jako já, kdyby vás nepodpořila vaše strana?" "Je to na úrovni 'kdyby', kdyby ta šance byla, tak bych do toho šel," řekl Sobotka.
16:46
Vladimír Franz
Zuzana Roithová se ptá, jak by Vladimír Franz přesvědčí občany, že by byl dobrým vrcholným politikem bez zkušeností. "Může mi to být dáváno k tíži, na druhé straně to okorání a zcyničtění, které nemám, to je zase plus. Politika je řemeslo, každý se ho musí naučit. Když jsem se naučil psát symfonie a opery, tak se naučím i tohle," řekl Franz.
16:45
Všichni vědí, koho se ptají, nikdo neví, kdo se bude ptát jich, otevřel Robert Čásenský další blok, v němž se ptají politici mezi sebou navzájem. Začíná Zuzana Roithová s otázkou na Vladimíra Franze.
16:44
Karel Schwarzenberg
"Svět se mění čím dál tím rychleji. Dneska má prezident jiné úkoly, než měl Václav Havel či Václav Klaus," řekl Karel Schwarzenberg. Od Havla se prý liší tím, že "zdaleka nemá tak dobrý charakter", byl by tvrdší a nepříjemnější než Havel. Jak by se lišil od Václava Klause, to říci nestihl, minutový limit vypršel.
16:44
Jiří Dienstbier
"Havel usiloval o svobodu, demokracii, dodržování lidských práv," řekl Jiří Dienstbier. Vyjmenoval tak, na co by chtěl navázat. Od Václava Klause by se prý lišil prakticky ve všem. Zdůraznil, že je právník a že Česko potřebuje obnovu úcty k pravidlům. "Prezident, který pro to má smysl, může pomoci Česku na této cestě," řekl. Akcentoval rovnost lidí před zákonem a důstojnost všech v České republice, čímž se vymezil proti Klausovi.
16:41
Vladimír Franz
Vladimír Franz hovoří podobně jako Přemysl Sobotka: "Liším se tím, že jdu svou cestou a jmenuji se Vladimír Franz," řekl. "Já bych šel cestou dodržování ústavy a zákonů. Je důležité, že prezident má spojovat. Václav Havel spojoval svou integritou a osobností, Václavu Klausovi se to povedlo nyní v tom negativním smyslu," řekl Franz.
16:41
Miloš Zeman
Miloš Zeman by se od obou předchůdců lišil tím, že by v souladu s ústavou "pravidelně navštěvoval jak zasedání vlády, tak promlouval před oběma komorami parlamentu". Neúčast prezidenta na těchto jednáních je chybou a odtržením od politiky, řekl. Také by nikdy nevyhlásil amnestii.
17:03
 • Vladimír Franz a Miloš Zeman před debatou prezidentských kandidátů v Ballingově

  Vladimír Franz a Miloš Zeman před debatou prezidentských kandidátů v Ballingově sálu NTK v Praze (8. ledna 2013) / Autor: Dan MaternaMAFRA

16:39
Přemysl Sobotka
Přemysl Sobotka ocenil Václava Havla i Klause. Prvního za přerod k demokracii, druhého za transformaci politiky. "Historie Přemysla Sobotky nemá škraloupy, vždy bych zůstal sám sebou. Ani Václav Havel, ani Václav Klaus by ze mě nikdy nebyl," řekl.
16:38
Podle Táni Fischerové si Havel velmi vážil občanské společnosti, Fischerová na něm oceňovala i nadčasový pohled na politiku. Dokázal se prý na svět dívat z výšky. Liší se v tom, že se dívá víc do budoucnosti a pokouší se "hledat nové modely fungování ve společnosti a politice". Od Václava Klause se prý liší "úplně ve všem". Vadí jí Klausovo "nepochopení demokratického principu".
16:37
Jana Bobošíková
Jana Bobošíková by se na rozdíl od Havla "nikdy neomluvila spravedlivě odsunutým sudetským Němcům". Na rozdíl od Klause by vetovala restituce a nepodepsala Lisabonskou smlouvu. Také by narozdíl od obou prezidentů nevyhlásila amnestii.
16:36
Jan Fischer
Také Jan Fischer pokládá Václava Havla za inspirující osobnost. Lišil by se v tom, že by prý byl výrazně tvrdší k představitelům velkých politických stran. S Klausem se liší v postoji k občanské společnosti, EU i nedávné amnestii.
16:35
Zuzana Roithová
Zuzana Roithová by navázala hodně na Václava Havla. Víc než on by se zabývala praktickou politikou. "Na Václava Klause je dostě těžké navázat," komentovala končícího prezidenta, s nímž nemá příliš pojítek. Více než on by bojovala s korupcí.