Sobota 16. ledna 2021, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. ledna 2021 Ctirad
18:30
A tím končí debata s prezidentskými kandidáty, který pořádala MF DNES a iDNES.cz. Děkujeme všem divákům a čtenářům za pozornost. Prezidentské volby budeme nadále pozorně sledovat v dalším zpravodajství. Pokud vás zajímají podrobné profily prezidentských kandidátů, najdete je zde.
18:29
Zuzana Roithová
Zuzana Roithová: Můj dosavadní život političky, lékařky a manažerky dokazuje, že jsem schopná dávat lidi dohromady, dělat svět lepším a že plním to, co píšu ve svých volebních programech. Děkuji, že budete volit podle svého svědomí. Tyto volby jsou testem názorů našeho národa.
18:28
Jan Fischer
Jan Fischer: Velice rád bych poprosil občany této země, aby přišli volit. Aby si uvědomili, že skutečně potěžkávají a berou do ruky osud země na nejbližší léta. A koneckonců aby nevolili praktiky politických stran, z nichž jsou sami tolik zklamáni. Aby dali přednost změně. A jestli s něčím přicházím, tak přicházím s programem toho, aby v této zemi se dalo nejen normálně a slušně žít, ale aby se tu také dělala normální a slušná politika, za kterou by se lidé nemuseli stydět.
18:27
Jana Bobošíková
Jana Bobošíková: Jsem jediná z kandidátů, kteřá říká Stop diktátu Bruselu, je to expres do chudoby. Jako jediná říkám, že bych nepřipustila transfer dalších pravomocí do Bruselu a udělala bych vše pro vyvázání ČR z povinnosti přijmout euro. Mám odvahu čelit jiným názorům.
18:26
Přemysl Sobotka
Přemysl Sobotka: Proč mě volit? Jsem jeden z mála tady pravicový politik, demokracie je pro mě posvátná, udělal bych maximum, abych ji ochránil. Suverenita České republiky..." Sálem zní smích. "Suverenita ČR v rámci EU, obrovský tlak na to, aby regulace přicházející z EU nebo i od nás samotných, ji omezit - to jsou ty základní hodnoty."
18:25
Miloš Zeman
Miloš Zeman: V očích a uších soudných lidí agitky kandidáta spíše shazují. Chtěl bych především podpořit všechny občany, aby šli k volbám. A proč volit zrovna mě? Volte mě pouze tehdy, když dojdete k názoru, že ostatní kandidáti jsou ještě horší než já.
18:24
Jiří Dienstbier
Jiří Dienstbier: Je těžké chválit sám sebe. V politice se snažím chovat zásadově a s určitou dávkou odvahy, můžu zmínit střet s vlastní stranou po komunálních volbách v roce 2010. Někteří střet neměli, ale neprojevili ani špetku odvahy, ani vlastní názor. Chci vrátit důstojnost všem lidem v České republice, vrátit důvěru v systém jako takový, udělat něco s korupcí.
18:23
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg: "Znám evropské politiky, politiku jsem se naučil. Prezidentské povolání z velké části zůstává řemeslo, nadání, intuice a vize tvoří 20 procent. Politik by se měl to řemeslo naučit."
18:19
Debata pořádaná MF DNES a iDNES.cz se chýlí ke konci. Tedy závěr: proč by lidé měli jít k volbám a zvolit právě toho či onoho kandidáta?
18:19
Jana Bobošíková
Jana Bobošíková: "Některé zákony ze sociální oblasti bohužel zvýhodňují svobodné matky namísto úplných rodin. Dále je důležité vytvářet atmosféru ve společnosti, aby partneři byli schopni jednat v zájmu dítěte, aby bylo jejich prvním zájmem a aby nebylo tak snadné ponechat dítě v péči jen jednoho partnera, nebo ještě hůře samotné. Zkrátka aby od sebe partneři neodcházeli tak často."
18:18
Zuzana Roithová
Zuzana Roithová: "Sociálněprávní ochranu dětí musí zaručit stát. Pokud bude prezident schopen pohnout vládu a parlament, aby ji zaručila, bude to jen dobře."
18:16
Dotaz z publika: "Co můžete udělat z pozice prezidenta, aby se změnila praxe, jak fungují soudy a sociálněprávní ochrana dětí?"
18:15
Další kandidát, kterého povinnosti vedou jinam, je Táňa Fischerová. "Každý má volit podle svého svědomí," řekla a rozloučila se.
18:13
Jan Fischer
Reportér MF DNES Václav Dolejší: "Pane Fischere, na svém webu zveřejňujete své poradce, pana Ondřeje Jonáše, paní Hanu Marvanovou. Oni to dementovali. V čem je problém?" Podle Fischera není poradní sbor fanklubem Jana Fischera, ale uskupením lidí ochotných profesionálně debatovat. Paní Marvanová byla dotázána, jestli pro mě pracuje, tak nepracuje, ale z toho sboru nechtěla vystoupit," řekl Jan Fischer.
18:12
Jana Bobošíková
Otázka divačky v publiku směřuje k Janě Bobošíkové: Co vás vedlo ke kandidatuře? "Bylo mi to uloženo naší stranou Suverenita," jmenovala Bobošíková subjekt, v jehož čele stojí.
18:10
Jana Bobošíková
"Stejně jako paní Roithová jsem si odmítla zaplatit jakýkoliv průzkum. Podle toho naše preference vypadají," řekla Jana Bobošíková.
18:07
Zuzana Roithová
Zuzana Roithová řekla, že nechce peníze od nikoho, kdo nemůže doložit jejich původ. Přijímala dary pouze od fyzických osob, nechtěla ani peníze od své KDU-ČSL.
18:07
Jana Bobošíková
"Já nikde žádné slevy nemám," řekla Jana Bobošíková.
18:06
Miloš Zeman
"Kdo umí, ten umí," opáčil Miloš Zeman na Dienstbierovu poznámku o tom, že Zemanova kampaň je oficiálně podivně levná. Zeman a Dienstbier se vůbec špičkují celou debatu - není divu, bojují o podobné voliče.
18:06
Jan Fischer
Jan Fischer vyzval všechny, aby zveřejnili, jaké kde dostali slevy. Tak to udělal on sám.
18:02
Jiří Dienstbier
Jiří Dienstbier se podivil, že Miloš Zeman má mnohem viditelnější kampaň, zatímco on sám prý už má výdaje kolem šestnácti milionů korun.
18:00
Miloš Zeman
Zeman také řekl, že mu dva miliony věnoval Milan Šimonovský. Nikdo takový na transparentním účtu ale není - na účet se lze podívat zde. na účet se lze podívat zde.
17:58
Miloš Zeman
Novinář MF DNES Tomáš Syrovátka se ptá Miloše Zemana na financování. Zemanův účet podle něj poměrně neprůhledný - na tzv. transparentním účtu je například od Františka Gajdoše jen milion korun (Zeman hovořil před chvílí o dvou milionech). "Dáte to do pořádku?" ptá se Syrovátka. A požaduje odpověď na to, jaké jsou celkové příjmy a výdaje. "Bylo to přeřeknutí, pan Gajdoš dal jen milion," omluvil se Zeman za slova o Františku Gajdošovi. Příjmy zatím má kolem osmi milionů, výdaje kolem milionů sedmi.
18:10
  • Miloš Zeman při debatě prezidentských kandidátů v pražské NTK. (8. ledna 2013)

    Miloš Zeman při debatě prezidentských kandidátů v pražské NTK. (8. ledna 2013) / Autor: Dan MaternaMAFRA

17:56
Jan Fischer
Další čtenář se ptá Jana Fischera, zda mu nepřijde, že zvát lidi do publika za úplatu byl špatný nápad. Fischer přiznal, že o případu, kdy jeho lidé platili osm set korun za účast v debatě na TV Prima, nevěděl. Nemá ho za nejšťastnější. Ale zdůraznil, že nikdo z jeho fanoušků - na rozdíl od oponentů, kteří v sále fandili Miloši Zemanovi - nebyli vulgární. Zeman s úsměvem Fischerovi nabídl, že mu v případě potřeby dodá své fanoušky, aby Fischer ušetřil.
17:54
Přemysl Sobotka
Čtenář iDNES.cz Jaroslav Hejduk se ptá, jak mají voliči uvěřit, Přemyslu Sobotkovi, že bude dobrým prezidentem, když pochází ze stejné strany jako Václav Klaus. "Věřte, že s mnoha názory Václava Klause nesouhlasím," říká Sobotka a zmiňuje i rozsah amnestie. "Dlouhé měsíce" prý nesouhlasí i s amnestií. Ta nicméně byla vyhlášena až minulý týden, takže i když lze pochopit, že je Sobotka dlouhodobě proti amnestii, vyjádřil se trochu neobratně...
17:53
Miloš Zeman
Otázka z publika na Miloše Zemana: Jak chce přesvědčit potenciálního voliče, že by zastával hlas občanů? Zeman odpovídá připomínkou referend po švýcarském vzoru, hovoří i o odvolatelnosti poslanců pomocí referend. "Jestliže je odvolají sami jejich voliči, a to je možné právě formou referenda, tak jsem pro," říká. Refefendum by podle něj mělo rozhodovat i o důležitých otázkách typu prolomení těžebních limitů.
17:53
Politolog Josef Mlejnek pro iDNES.cz: Zatím asi nejpádnější otázka se týkala případného odstoupení některých kandidátů ve prospěch někoho jiného. Voličům by to sice zpřehlednilo situaci, avšak z odpovědi Táni Fischerové i z reakcí ostatních kandidátů (respektive z nereakcí, nikdo samozřejmě nechtěl oznámit odstoupení) je zřejmé, že se něco takového patrně nedá očekávat.
17:52
Karel Schwarzenberg
"V celém svém životě jsem se radši spojoval s dámami," reagoval Karel Schwarzenberg na otázku o spojení sil a vysloužil si zatím dosud zřejmě nejsilnější potlesk.
17:52
Táňa Fischerová reagovala, že by se opakovala.
17:51
Zuzana Roithová
Zuzana Roithová podotýká, že se výzvy k odstoupení ve prospěch někoho opírají o průzkumy veřejného mínění, které se v krajských volbách velmi mýlily. "Občané nevolí toho, kdo je nejlepší, ale toho, koho mu napovídají průzkumy," reaguje.
17:49
Co říkají Táňa Fischerová, Zuzana Roithová a Karel Schwarzenberg na to, že se zajímají o podobné voliče a tříští síly? Otázka z publika je sice už opakovaná, ale zjevně to zajímá více lidí.
17:48
Jana Bobošíková
Další dotaz z publika cílí na Janu Bobošíkovou. Co říká na romskou otázku? "Neznám Romy a Neromy. Každý občan má stejná práva a stejné povinnosti. Jsem proti rasové i pozitivní diskriminaci," řekla Bobošíková.
17:45
Jiří Dienstbier
Komentátorka MFD Jana Bendová se ptá Jiřího Dienstbiera, co pro něj znamená solidarita, zda se například identifikuje s 75% daní, kterou ve Francii prosazuje prezident Francois Hollande. "Solidarita pro mě znamená společnost, která všem nabídne důstojné podmínky," řekl Dienstbier. "Myslím si, že jdeme jinou cestou - zdravotnictví, dvojí standardy, poplatky... když někomu po 15 dnech v nemocnici nezbude na nájem, tak to není solidární společnost." Daň s příjmu podle něj má být progresivní, ale 75 % mu přijde přehnaných. Za přijatelný procentuální strop progresivní daně považuje hodnotu daně z příjmu kolem 40 %.
17:43
Jan Fischer
Jakub Tomášek z publika se ptá Jana Fischera, zda by jmenoval vládu s tichou podporou KSČM či vládu, která tuto podporu zjevně má získat. Fischer: "Vládu složenou z komunistických ministrů bych nebyl připraven jmenovat. Pevně věřím, že k této situaci nedojde, ale otevřeně říkám - pokud jde o vládu menšinovou s tichou podporou komunistů, velmi bych se zajímal o to, jestli se nám nerodí nějaká dohoda na rozdělení náměstskovských a jiných postů. Nedal bych bianco šek premiérovi," řekl Fischer.
17:41
Karel Schwarzenberg
Dotaz čtenáře na iDNES.cz na Karla Schwarzenberga: "Není vám trapné se v tomto věku ucházet o prezidentský post? Kde jste byl, když český národ trpěl pod KSČ. Nezasloužíte si to." Schwarzenberg odpovídá známou věc - v prosinci 1948 jeho rodina emigrovala. A zda je mu trapné ve svém věku (75 let) kandidovat? "Naopak. Nechal jsem si udělat důkladnou lékařskou prohlídku, zkoumali mě tři dny, vydali osvědčení, že jsem schopný ještě dlouhá léta fungovat," řekl Schwarzenberg.
17:40
Na otázku, zda někdo jiný neuvažuje o vzdání se kandidatury, se nikdo nehlásí.
17:38
Otázka redaktora iDNES.cz Josefa Kopeckého na Táňu Fischerovou: "S řadou kandidátů soupeříte o podobný typ voličů a obsazení druhého kola by mohlo vypadat tak, jak si nepřejete. Neříkali vám přátelé, abyste se na poslední chvíli vzdala kandidatury?" Táňa Fischerová: "Nemyslím si, že to jsou stejní voliči, o které usilujeme. Každý má jiné voliče, i když jsou určité okraje, kde se překrývají. 80 tisíc lidí podepsalo mou petici, a to zadarmo. Věřili ve změnu a v to, co reprezentuji. Kdybych se vzdala kandidatury, část z nich s tím může souhlasit, ale část půjde do zbytku života s tím, že uvěřili někomu, kdo je zklamal, protože uvěřili, že reprezentuji hodnotu, která je ve hře."
17:38
Zuzana Roithová
Otázka čtenářů iDNES.cz na Zuzanu Roithovou: Vzdala by se kandidatury ve prospěch Járy Cimrmana? "Bohužel Jára Cimrman mezi námi není. Kdyby byl, tak bych nekandidovala," řekla.