Zeman držel na Živitelce dietu. Ale za rok sním všechny klobásy, řekl

  17:11aktualizováno  17:11
Jubilejní 40. ročník agrosalonu Země živitelka přijel zahájit prezident Miloš Zeman. Českobudějovickou výstavu už navštěvoval jako český premiér a netají se tím, že se rád vrací. Jenže tentokrát ho čekala kromě prezidentských povinností také zkouška silné vůle.

Prezident Miloš Zeman slavnostně zahájil 40. ročník mezinárodního agrosalonu Země živitelka. Na českobudějovickém výstavišti strávil tři hodiny. | foto: František Panec, MAFRA

Miloš Zeman jako milovník klasické české kuchyně, klobás, tlačenky, ale i dobré slivovice, musel čelit v provoněných pavilonech Země živitelky nepřebernému množství lákavých dobrot a nápojů. Lékaři mu totiž nařídili kvůli zjištěné cukrovce dietu.

A ve čtvrtek by měli z prezidenta docela radost. Cigaretu během tříhodinové prohlídky agrosalonu zapálil pouze po příjezdu na výstaviště a nejsilnějšími nápoji, které si tu dal, bylo bílé víno a malé pivo.

Fotogalerie

Prezidenta se snažil pohostit snad každý vystavovatel, s nímž se setkal. Od stánkařů až po velké potravinářské firmy.

Hned cestou z podia v Pivovarské zahradě, kde Zemi živitelku slavnostně zahájil, ho zastavil jeden moravský prodejce slivovice a obdaroval ho placaticí zavěšenou na koštěti. Zeman mu poděkoval a dodal: "Počkám, až mi lékaři povolí uvolnit dietu a pak to postupně vypiju."

Odolal i lákavě nakrájeným uzeninám a slivovici, kterou ho chtěli uhostit u stánku jeho oblíbeného Kraje Vysočina.

"Já, bohužel, mám od lékařů předepsanou dietu. Takže si vezmu jenom vodu z vysočinské studánky a ochutnám jednu papričku. Ale až přijdu za rok, tak vám sním všechny klobásy, vypiju slivovici a dám si víno," slíbil prezident.

U sousedního stánku Středočeského kraje se zakousl do preclíku z jednoho říčanského pekařství. Když na něj o chvíli později namířili fotoaparáty novináři, dobře naladěný Zeman jim pokynul, ať spouště klidně zmáčknou.

"Já ten preclík schovám. Vy víte, jak mi lékaři předepisují dietu a jak poctivě já ji dodržuji. Preclíky mi nezakázali, to asi zapomněli."

"Tohle mléko bylo výborné, tohle bylo hnusné"

Jen o pár kroků dál odmítl trnkovou slivovici z moravské obce Komňa u stánku ministerstva pro místní rozvoj a suchý preclík zapil malým pohárkem piva z varnsdorfského pivovaru. A tácy plné čerstvých zabijačkových specialit, štamprle slivovice i sklenice vína odmítal Zeman prakticky na každém kroku, respektive u každého stánku.

Prezidenta zlákali až vystavovatelé školního mléka z Prahy. Nejdřív dostal ochutnat asi deci sladkého bílého nápoje. Když ho vrátil nedopité, nalili mu čerstvé neochucené mléko. Tuto dávku dopil až do dna.

"Mléko pije milion lidí včetně mě a děti by neměly začínat s tím, že budou pít sladké mléko. Toto mléko bylo výborné, tohle bylo hnusné, takže je to zatím jedna jedna a až přijedu za rok, bude to dva nula," glosoval mléčnou ochutnávku ve prospěch neochuceného mléka.

To přislazené byl speciální probiotický nápoj. Tuto prezidentskou reklamu by určitě ocenili pediatři i obezitologové, kteří bijí na poplach kvůli stále větším problémům dětí s nadváhou a obezitou.

Zdá se, že prezident Zeman se snaží doporučení lékařů brát vážně. V Českých Budějovicích se pochlubil, že díky dietě už shodil několik kilogramů.

"Já jsem milovnik českých potravin, poněkud lituji, že lékaři mi zhruba na rok zredukovali jejich sortiment. Naštěstí můžu šunku, telecí, hovězí a nesmím vepřové, takže ta redukce zase není tak hrozná. A musím vám říct, že mám stejně nejradši brambory na loupačku s máslem a ty mě doktoři nezakázali. Díky dietě jsem shodil tři kila, takže vidíte, že lékařské konzilium plní svoje funkce," svěřil se.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

Najdete na iDNES.cz