Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Zeman nemluvil pravdu o „cenzuře“, Číně a průzkumech, ekonomiku trefil

  15:37
Prezident Miloš Zeman ve svém svatoštěpánském proslovu hovořil pravdu, když popisoval stav české ekonomiky. Do křížku s fakty se naopak dostal, když se vymezoval proti údajnému zavádění cenzury, při chvále čínských investic v Německu či při kritice předvolebních průzkumů, zjistila analýza iDNES.cz.

Prezident Miloš Zeman před svým tradičním vánočním poselstvím na zámku v Lánech (26. prosince 2016) | foto: ČTK

Sledovanost Zemanovy televizní promluvy zaznamenala oproti loňské hodnotě 1,3 milionu diváků pokles, proslov ale i tak viděl milion lidí, z toho naprostá většina v České televizi. Portál iDNES.cz ověřil výroky, které prezident 26. prosince pronesl.

Z celého proslovu (najdete jej zde) jsme analyzovali tvrzení, která bylo možné fakticky ověřit a uvést případné zdroje informací.

Miloš Zeman

O růstu mezd a HDP:
„Poměrně dobře šlape naše ekonomika, i když hospodářský růst se proti minulému roku poněkud zpomalil. Ale k čemu by nám byl hospodářský růst, kdyby se nepromítal do růstu životní úrovně. A proto jsem velice rád, že v tomto roce vzrostla průměrná mzda o více než tisíc korun měsíčně.“

Miloš Zeman

O nezaměstnanosti a chudobě:
„Velmi dobrou zprávou je i to, že máme nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Nu a chtěl bych dodat, že také je zde nejnižší podíl relativní, zdůrazňuji relativní chudoby v Evropské unii.“

Miloš Zeman

O investicích, stavebnictví a solárních dotacích:
„Objem veřejných investic je o polovinu nižší, než byl v minulém roce, a přitom právě investice zakládají naši budoucnost, naši ekonomickou výkonnost, a tedy i budoucí životní úroveň. (...) Naše stavebnictví klesá, i když by mělo být ukazatelem konjunktury. Naše ekonomika, tedy i náš rozpočet, je stále zatížena nesmyslnými dotacemi zejména na solární elektrárny (...) Tuto chybu způsobily v roce 2005 minulé vlády a minulé parlamenty.“

 • Pravda i zkreslení. Meziročně klesly výdaje státního rozpočtu, zejména kvůli výraznému propadu výdajů na financování společných projektů EU a ČR. Ty se k listopadu skutečně snížily na polovinu, jejich dopad je dle ministerstva financí hlavně v kapitálových výdajích (v roce 2015 176 miliard, v roce 2016 79 miliard, v rozpočtu na rok 2017 je schváleno 104 miliard). Klesá také segment stavebnictví, kterému kromě dočerpání dotací na inženýrské stavby činila problémy i regulace EIA (vyhodnocení dopadů velkých staveb na životní prostředí). Platí i poznámka o zatížení rozpočtu dotacemi na solární elektrárny - takzvaní solární baroni skutečně vydělali na politiky nezvládnutém boomu fotovoltaiky (přílepek poslankyně Ivy Šedivé za ČSSD výrazně omezil možnost snižovat výkupní ceny dotované elektřiny, následně klesly vstupní náklady pro budování elektráren a politici včas nezareagovali). Zeman však neřekl podstatnou věc - stát už opatření pro zmírnění ztrát učinil. Zrychlil snižování garantovaných výkupních cen elektřiny, zpětně zdanil velké fotovoltaické elektrárny a od roku 2014 jim podporu zastavil úplně.
Miloš Zeman

O nezaměstnaných:
„Nechápu, když zde máme téměř 400 000 nezaměstnaných a 150 000 volných pracovních míst, proč bychom měli pomocí sociálních dávek podporovat i lidi, kteří odmítají nabízenou práci a vysmívají se těm, kteří každý den poctivě chodí do práce. I toto je nikoli zanedbatelný zdroj rozpočtových úspor.“

 • Zkreslení. Není to tak, že by v ČR 400 tisíc lidí nechtělo práci a bralo dávky. Aktuální čísla říkají, že volných pracovních míst je 135 tisíc, nezaměstnaných 363 tisíc. Lidí, kteří jsou víc než rok bez práce, je mezi nezaměstnanými přibližně polovina, celkem podporu v nezaměstnanosti pobírá 90 000 lidí. Stát má nástroje, jak čelit lidem, kteří odmítají nabízenou práci - může je vyřadit z evidence, jejímž prostřednictvím nezaměstnaným ročně vyplácí zhruba osm miliard korun. Statistici uznávají, že v dlouhodobé nezaměstnanosti má ČR rezervy.
Miloš Zeman

O zrušeném ÚOOZ:
„Poněkud se přeceňoval význam a úspěšnost jednoho policejního útvaru, který sice sliboval, že odhalí mafiány, ale nakonec z toho odhalení byly pouze nezdaněné kabelky Jany Nagyové.“

 • Zkreslení. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu samozřejmě nebyl útvarem, který by se zabýval pouze případem kolem Jany Nagyové (dnes Nečasové), během své činnosti zaznamenal i řadu úspěchů (z větších a známých případů například lihovou aféru). Prezident patrně nemohl vědět, že krátce předtím, než použil repliku s nezdaněnými kabelkami, soud v neveřejném řízení zrušil osvobozující rozsudek nad Janou Nečasovou (psali jsme zde).
Miloš Zeman

O průzkumech veřejného mínění:
„Chtěl bych blahopřát těm, kdo v krajských volbách zvítězili, mimochodem v rozporu s průzkumy veřejného mínění, což opět dokazuje, že tyto průzkumy stojí za starou belu.“

 • Nepravda. Agentura Median ve spolupráci se STEM/MARK analyzovala pro ČT volební potenciál stran a ve 12 ze 13 krajů přisoudila největší potenciál straně, která pak volby vyhrála (v Jihomoravském kraji na první místo s ANO zařadila i ČSSD, která skončila třetí, ve Zlínském kraji jí potenciál ANO vyšel vyšší než potenciál KDU-ČSL, výsledky na prvních dvou místech byly obráceně). Zářijový průzkum Phoenix Research správně „trefil“ vítěze v osmi krajích, SANEP v červenci ve čtyřech podle volebního potenciálu, respektive v pěti podle rozhodnutých voličů - ale to do voleb bylo ještě daleko. Prezidentova slova lze číst i tak, že ukázal, které průzkumy podle něj stojí za „starou belu“.
Miloš Zeman

O Číně:
„Náš nejúspěšnější podnik Škoda Auto vyváží nejvíc svých automobilů do Číny, ale je méně známé, že Čína je největším zahraničním investorem v sousedním Německu, a bylo by hloupé, abychom i my nevyužívali obdobných příležitostí.“

 • Zkreslení a nepravda. Stručně řečená teze o vývozu nejvíce aut do Číny může zakládat domněnku, že mnoho Čechů má práci díky montování aut pro čínské zákazníky, nicméně úspěšná automobilka svá vozidla v Číně přímo vyrábí. A to licenčně, takže získává pouze licenční poplatky, loni 2,4 miliardy korun. Pravdou však je, že Čína je největším zájemcem o škodovky - loni se jich tam prodalo 282 tisíc. Ohledně největšího investora v Německu prezident pravdu nemluvil - 56 % investic v Německu pochází ze zemí EU, 21 % ze severní Ameriky a jen 10 % z celé Asie (dále viz zde). Čína tedy není největším přímým investorem v Německu, přestože Německo je největším příjemcem čínských investic. Berlín zároveň řeší, jak se čínským investicím (či přesněji akvizicím) bránit.
Miloš Zeman

O terorismu a migraci:
Velmi podstatným rysem uplynulého roku byl mezinárodní terorismus. (...) Dnes už téměř nikdo nepochybuje o souvislosti mezi migrační vlnou a teroristickými útoky. Právě proto jsem odpůrcem názoru, že by bylo vhodné v příštích dvou letech na naše území umístit zhruba 6 200 migrantů na bázi takzvané dobrovolnosti, což je ovšem téměř totéž jako povinné kvóty, a že by bylo vhodné pro tyto účely vynaložit přibližně 600 milionů korun. (...) Umístit muslimské těžko slučitelné migranty na naše území by znamenalo vytvořit podhoubí pro případné teroristické útoky a před tím bych chtěl znovu a s plnou vážností varovat.“

 • Zkreslení. Zeman používá slovo migrant, přitom jde o žadatele o azyl a uprchlíky, v jejichž případě ČR k pomoci váže ženevská konvence o uprchlících. Pokud jde o Zemanem zmíněná čísla (výrazně vyšší než zhruba 2 700 uprchlíků z Blízkého východu, o nichž se hovoří), prezident patrně vychází z vyhlášené tříleté zakázky na integraci cizinců, kde se hovoří o ročním teoretickém stropu 2 000 lidí a celkovém objemu zakázky 520 milionů korun, o niž nakonec nebyl zájem (více zde).
  Je pravda, že mechanismy kvót se v EU neosvědčily a v rámci migrační a uprchlické vlny vrcholící v roce 2015 přišli do Evropy i jedinci, kteří zde později spáchali útoky. Výrazná většina útočníků ale v Evropě žila delší dobu, mnozí byli občany zemí EU a útoky obvykle vyvolala propaganda džihádistů. Nikoliv příchod cizinců, kteří před nimi často prchali.
Miloš Zeman

O „cenzuře“:
„V souvislosti s mezinárodním napětím se občas objevují pokusy cenzurovat internet. Jsem zásadně proti cenzuře (...), a proto bych si nepřál, aby naše ministerstvo vnitra bylo jakýmsi novodobým Koniášem a nepřál bych si, aby jakýsi pornoherec už dnes sestavoval seznamy nepohodlných, nebo dokonce zakázáníhodných internetových serverů. Nepotřebujeme cenzuru, nepotřebujeme ideovou policii, nepotřebujeme nový úřad pro tisk a informace, pokud máme i nadále žít ve svobodné a demokratické společnosti.

 • Nepravda. Vznikající Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám nebude moci „vypnout“ internet, odstraňovat obsah z médií, provádět výslechy ani vést jakákoliv řízení s občany (čili jakkoliv omezovat obsah, což je definicí cenzury). Činností centra budou analýzy a monitoring například v oblasti terorismu či migrace, upozorňování na dezinformace ve veřejném prostoru, publikace odborných stanovisek, vyhodnocování problémů a návrhy řešení. Nejvíc to zřejmě vadí mluvčímu Hradu Jiřímu Ovčáčkovi, který na adresu vznikajícího centra vypálil už deset útočných tweetů.
  Ani think-tank Evropské hodnoty nevydal žádný seznam zakázaných webů, takovou pravomoc ostatně nemá. Ve svém materiálu pouze píše, které weby pokládá za „prokremelské“ a proč. Nikomu nezakazuje je číst ani si v nich platit inzerci, to je rozhodnutím inzerentů samotných.
  Vágně definovanou pravomoc blokovat weby mimochodem už získal kvůli regulaci hazardu zcela jiný úřad - ministerstvo financí ovládané Andrejem Babišem (více zde).
Autor:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

 • Nejčtenější

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák kapely Rammstein mě chtěl znásilnit, tvrdí fanynka. Ukázala zmučené tělo

Frontman a zpěvák německé kapely Rammstein Till Lindemann čelí od jedné z fanynek obvinění z možného sexuálního...

Čím se vozí ministři. Jedno až dvě služební auta, Bartoš má až čtyři

Premium Většina ministrů bez ochranky má dvě služební auta. Jedno resortní a jedno zapůjčené. Ti chránění pak mají zajištěnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drony zasáhly obytné domy v Moskvě. Terorismus Kyjeva, tvrdí Rusové

Sledujeme online Bezpilotní letouny v úterý ráno zasáhly tři obytné budovy v Moskvě. Dva lidé se zranili, domy byly jen lehce poškozeny....

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Z uprchlíků budou bezdomovci, varuje sdružení kvůli změně příspěvku na bydlení

Už od července vejde v platnost změna ve vyplácení příspěvku pro solidární domácnost. Uprchlíci z Ukrajiny nově budou...

Poslanci rozhodnou o zvýšení poplatku za odpad a zruší zbytečné předpisy

Sněmovna rozhodne o zvýšení horní hranice poplatku, který mohou obce vybírat od obyvatel za komunální odpad. Horní...

Mám dvojčata, jeden je gay, hájila poslankyně návrh na manželství pro všechny

Poslankyně STAN Michaela Šebelová prezentovala při projednávání změny občanského zákoníku rodinný příběh. Řekla, že má...

Prezident Pavel přijme zítra premiéra Fialu a expředsedu vlády Babiše

Prezident Petr Pavel přijme v pátek na Pražském hradě předsedu vlády Petra Fialu a předsedu opozičního hnutí ANO...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....