U Kábulu se bojuje za Prahu, odejít by dokázal jen srab, řekl Zeman

  14:10aktualizováno  14:10
Prezident Miloš Zeman odmítl snahy některých českých politiků, kteří usilují o odchod našich vojáků z Afghánistánu. „U Kábulu se bojuje za Prahu, odejít by dokázal jen srab,“ řekl prezident v projevu před českými velvyslanci. Když opustíme Afghánistán, ovládne ho podle prezidenta Zemana Taliban a budeme tu mít nový Islámský stát.

„Podporuji dlouhodobě naši misi v Afghánistánu,“ řekl Zeman a připomněl, že podpořil i rozšíření této mise. Odpůrcům české účasti v Afghánistánu se podle něj nemá nadávat, ale má se nimi diskutovat. Ke kritikům mise patří kromě extrémních stran KSČM a SPD i poslanec ODS Václav Klaus mladší.

Fotogalerie

Den před svým vystoupení, v němž podpořil pokračování české přítomnosti v Afghánistánu, se Zeman sešel s americkým velvyslancem Stephenem Kingem.

Právě USA jsou vedoucí silou koalice proti fundamentalistům z hnutí Taliban a al-Káidy, jejíž bývalý vůdce Usáma bin Ládin byl strůjcem teroristického útoku na newyorské mrakodrapy „dvojčata“ 11. září 2001.

České novináře se zatím vyhubit nepodařilo, zalitoval Zeman

Zeman zalitoval toho, že se dosud velvyslanci v USA Hynku Kmoníčkovi nepodařilo vyjednat setkání českého prezidenta s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. „Každý není tak schopný velvyslanec jako Eva Filipi,“ pochválil českou zastupitelku v Damašku.

Prezident ocenil, že poněkud utichl „mediální tartas“, podle  nějž existuje rozdíl mezi zahraniční politikou vlády a prezidenta. Zeman například plně sdílí postoj vlády, že nemáme přijímat migranty, ale pomáhat jim v zemích jejich původu.

Připomněl i svůj trvalý nesouhlas se sankcemi vůči Rusku. Ty na Putinův režimu uvalila Evropská unie kvůli anexi ukrajinského Krymu k Rusku v rozporu s mezinárodním právem. „Jsem rád, že i premiér Babiš se proti nim veřejně vyjádřil,“ uvedl Zeman. „Jakékoli sankce jsou lose–lose strategie,“ tvrdí český prezident, tedy strategie, že všichni prohrávají.

Podpořil přesun české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma, jak to již udělaly Spojené státy. Zeman ocenil, že i premiér Babiš podepsal petici za přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Zeman v projevu také znovu zaútočil na novináře, které přirovnal k vyhynulému ptákovi drontemu mauricijskému. „Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo,“ řekl. Jak přitom upozornila agentura ČTK, dronte mauricijský žil výhradně na ostrově Mauricius.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Najdete na iDNES.cz