„Podporuji dlouhodobě naši misi v Afghánistánu,“ řekl Zeman a připomněl, že podpořil i rozšíření této mise. Odpůrcům české účasti v Afghánistánu se podle něj nemá nadávat, ale má se nimi diskutovat. Ke kritikům mise patří kromě extrémních stran KSČM a SPD i poslanec ODS Václav Klaus mladší.
Den před svým vystoupení, v němž podpořil pokračování české přítomnosti v Afghánistánu, se Zeman sešel s americkým velvyslancem Stephenem Kingem.
Právě USA jsou vedoucí silou koalice proti fundamentalistům z hnutí Taliban a al-Káidy, jejíž bývalý vůdce Usáma bin Ládin byl strůjcem teroristického útoku na newyorské mrakodrapy „dvojčata“ 11. září 2001.
České novináře se zatím vyhubit nepodařilo, zalitoval Zeman |
Zeman zalitoval toho, že se dosud velvyslanci v USA Hynku Kmoníčkovi nepodařilo vyjednat setkání českého prezidenta s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. „Každý není tak schopný velvyslanec jako Eva Filipi,“ pochválil českou zastupitelku v Damašku.
Prezident ocenil, že poněkud utichl „mediální tartas“, podle nějž existuje rozdíl mezi zahraniční politikou vlády a prezidenta. Zeman například plně sdílí postoj vlády, že nemáme přijímat migranty, ale pomáhat jim v zemích jejich původu.
Připomněl i svůj trvalý nesouhlas se sankcemi vůči Rusku. Ty na Putinův režimu uvalila Evropská unie kvůli anexi ukrajinského Krymu k Rusku v rozporu s mezinárodním právem. „Jsem rád, že i premiér Babiš se proti nim veřejně vyjádřil,“ uvedl Zeman. „Jakékoli sankce jsou lose–lose strategie,“ tvrdí český prezident, tedy strategie, že všichni prohrávají.
Podpořil přesun české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma, jak to již udělaly Spojené státy. Zeman ocenil, že i premiér Babiš podepsal petici za přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.
Zeman v projevu také znovu zaútočil na novináře, které přirovnal k vyhynulému ptákovi drontemu mauricijskému. „Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo,“ řekl. Jak přitom upozornila agentura ČTK, dronte mauricijský žil výhradně na ostrově Mauricius.