Prezident nebude mít novoroční projev, promluví už o Vánocích

  15:49aktualizováno  15:49
Lidé, kteří byli zvyklí na Nový rok hodinu po obědě sledovat projev hlavy státu, si budou muset najít jiný program. Prezident Miloš Zeman přeruší tradici novoročních projevů hlavy státu. Místo toho vystoupí s vánočním poselstvím ze zámku v Lánech už 26. prosince a naváže na tradici vánočních poselství T.G. Masaryka.

Prezident Miloš Zeman při vystoupení 28. října před předáváním státních vyznamenání. | foto:  David Neff, MAFRA

"Pan prezident se rozhodl, že naváže na tradici vánočních poselství Tomáše Garrigue Masaryka, to znamená, že naváže na tradici demokratické první československé republiky. Ony ty novoroční projevy jsou vlastně záležitostí až doby po únoru 1948," řekl novinářům Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

"Projev bude 26. prosince a bude dlouhý asi dvacet minut. Nebude tak narušena délka novoročních projevů," uvedl Ovčáček. "Pan prezident pronese projev spatra a dopředu to téma nemohu sdělit," dodal mluvčí.

Připomněl, že to bude první projev přímo zvoleného prezidenta. "Ten projev by měl mít i jistou vánoční atmosféru," uvedl Zemanův mluvčí. Neměl zatím informace, kde všude bude možné projev hlavy státu sledovat. Novoroční poselství, s nímž se k národu obraceli Václav Havel i Václav Klaus, byly tradičně vysílány ve veřejnoprávní televizi, později i v komerčních.

Masaryk nejprve poskytoval novoroční interview

První československý prezident T. G. Masaryk, na kteríého se teď odvolává Zeman, nejprve neměl projevy ke spoluobčanům, ale poskytoval tradičně novinám novoroční interview, připomněla agentura ČTK. Na Nový rok 1919 také promluvil k Národnímu shromáždění a dal na dlouhou dobu základ novoročnímu přijímání poslanců a jiných prominentů prezidentem.

Ve třicátých letech Masaryk začal vystupovat s vánočními projevy. Ve štědrovečerních, tehdy už rozhlasových projevech, pokračoval jeho nástupce Edvard Beneš. Tradici nepřerušil ani prezident okupovaných Čech a Moravy Emil Hácha. Vánoční projevy zrušil až první komunistický prezident Klement Gottwald, který začal své poselství národu přednášet na Nový rok.

Jako první oslovil občany z televize Antonín Novotný v šedesátých letech. Projevy hlav socialistického Československa připomínaly budování a úspěchy pracujícího lidu při výstavbě socialistické vlasti či plnění pětiletých plánů.

Novou tvář dal novoročním projevům Václav Havel. "Předpokládám, že jste mě nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal," řekl v novoročním projevu v roce 1990 a prohlásil také, že naše země nevzkvétá. Havel jako poslední československý a první český prezident má rekord se třinácti novoročními projevy. V zatím posledním novoročním projevu vyhlásil prezident Václav Klaus amnestii.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Sněmovna bude pokračovat v projednávání výročních zpráv ČT příští čtvrtek

V projednávání výročních zpráv České televize by měla Sněmovna pokračovat příští týden ve čtvrtek. Návrh Petra Dolínka...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz