Buďte berani, nebuďte jako ovce, radil prezident Zeman studentům

  11:49aktualizováno  17:19
"Jsem diktátor, ruský agent a ničitel parlamentní demokracie," pobavil prezident Miloš Zeman studenty brněnské Podnikatelské fakulty Vysokého učení technického, jimž se takto v nadsázce představil. Pak dodal, že s tímto mediálním obrazem bojuje právě tím, že se setkává s občany. Na jižní Moravu přijel měsíc před volbami na třídenní oficiální návštěvu.

Miloš Zeman na návštěvě Brna (25. září 2013) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Zeman dal studentům radu. "Pasivní příjímání politiky je přístup ovcí. Buďte berani," řekl prezident. A požádal je, ať jdou volit. Jděte volit, ať budete volit jakoukoli stranu," vyzval Zeman.

Politiku označil za řemeslo jako každé jiné a měli by ji podle něj dělat lidé, kteří už něco dokázali. Řekl, že když jde někdo do politiky rovnou z lokomotivy, nebo z Právnické fakulty, aniž něco dokázal, snadno se voličům odcizí a skončí. Slova o lokomotivě byla zjevnou narážkou na bývalého premiéra Stanislava Grosse, vystudovaných právníků je v politice víc, jedním z nich je současný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, s nímž nemá Zeman ideální vztahy.

Na úplný vrchol politiky by se podle něj měli dostat lidé, kteří se osvědčili na jejich nižších stupních. Připomněl, že Bill Clinton byl nejdřív guvernérem Arkansasu, Jacques Chirac starostou Paříže a také Gerhard Schröder začal nejprve jako ministerský předseda Dolního Saska.

Zeman: Nepotřeboval jsem alkohol, abych překonal strach z lidí

Došlo i na několik otázek. Nejostřejší, kterou dostal, byla, jak překonal strach z lidí, o němž dříve psal, že ho měl, a jak mu v tom pomohl alkohol. "Lituji lidi, kteří nebyli ve vinném sklípku a nedali si nikdy frťana slivovice," opáčil Zeman. "Nepotřeboval jsem alkohol, abych překonal strach z lidí," zdůraznil. Strach prý překonal 25. listopadu 1989, když vystoupil na Letné a jeho vystoupení přihlíželo 750 tisíc lidí.

Zeman také studentům řekl, že by se neměli spokojit jen s hesly, která nabízejí politické strany a která prezidentovi připadají, jako kdyby žvýkal obaly od sýrů. Doporučil jim, aby se seznámili s programy stran a nevěřili těm, kteří o sobě tvrdí, že oni jsou ti jediní dobří.

Z Podnikatelské fakulty Vysokého učení technického pospíchal ještě Zeman na setkání na náměstí Svobody na setkání s občany Brna. Na prezidenta, který byl na pódiu s hejtmanem Michalem Haškem a primátorem Romanem Onderkou, se přišly podívat stovky lidí. "Chtěl bych vám popřát, aby skončila doba stagnace," řekl Zeman a městu popřál, aby z něj opět bylo Velké Brno. Od Onderky dostal sadu starých map Brna a jihomoravská vína.

Setkání Zemana s lidmi na náměstí narušil muž pískáním na píšťalku. Snažili se ho uklidnit policisté, nakonec ho ale museli odvést na služebnu. Muž se při odvádění policisty bránil, křičel o pomoc a hlídka ho musela téměř vléci. Prezident pískání glosoval a muže upozornil, že už je po prezidentských volbách.

Haškovi říkal "milý Michale", sliboval kus dálnice na Vídeň

Do Brna Zeman dorazil přesně měsíc před volbami. Jeho třídenní návštěva jižní Moravy je sledovaná o to víc, že hejtmanem je tu Hašek, muž s ambicemi být jednou premiérem a zároveň představitel křídla v ČSSD, které je Zemanovi mnohem bližší než současný předseda strany Bohuslav Sobotka.

To, jak k němu má Hašek blízko, demonstroval prezident při návštěvě na krajském úřadě, kde kromě formálního oslovení vážený pane hejtmane oslovoval Haška slovy "milý Michale". A ten se od něj nehnul na krok.

Fotogalerie

Hašek je dvojkou na jihomoravské kandidátce ČSSD za Sobotkou, ale preferenčními hlasy ho může předstihnout stejně jako v minulých volbách. Zeman dal již dříve najevo, že strany by při výběru kandidáta na premiéra měly hledět i na preferenční hlasy pro jednotlivé kandidáty.

I před zastupiteli mluvil Zeman o tom, te lidé mají jít určitě volit. "Jděte k volbám, ať budete volit kohokoli," vzkázal voličům po boku s Haškem a dodal, že jedině aktivní a charismatičtí politici dokáží zabránit pasivitě některých lidí.

Hejtman před tím Zemana a jeho dceru Kateřinu přivítal velkými kyticemi. Kateřina Zemanová má při oficiální návštěvě prezidenta na jižní Moravě vlastní program. Zeman už v rámci jízd po České republice navštívil Zlínský a Pardubický kraj - tedy jediné dva kraje, kde je v koalici jeho strana SPOZ.

"Je příjemné se setkávat s městem a krajem, které si snad první uvědomily, že budoucí základ rozvoje spočívá ve výrobách s vysokou přidanou hodnotou," pochválil Zeman Brno za to, že klade důraz na vědu, výzkum a vývoj. Věří, že Brno bude městem inovací, nových moudrých myšlenek. "Velmi si vážím vašich slov a děkuji," opáčil mu Hašek.

Když piju bílé, suché víno, tak se léčím

Ještě před tím, než Zeman stuhou prezidenta dekoroval prapor jihomoravského kraje, došlo i na dárky. Prezident věnoval Haškovi stolní lampu a žertoval, že je to  proto, aby hejtman mohl pracovat i v noci. Zeman zase dostal obraz Pálavy, který glosoval, že Pálava je nejhezčí, když rozkvetou třešně.

I od Haška dostal dárkové balení s moravskými víny. "Když piju bílé, suché víno, tak se léčím," vtipkoval s odvoláním na konzultaci s lékařem, který mu prý řekl, že bílé víno v přiměřeném množství jeho zdraví neuškodí.

Prezident s odvoláním na rozhovor s ministrem dopravy Zdeňkem Žákem slíbil posun při výstavbě dálničního spojením mezi Brnem a Vídní, konkrétně obchvatu Mikulova. "Je to důkaz české a moravské schopnosti improvizace," řekl Zeman. "Dálnice na Vídeň je skutečně důležitá pro celou Moravu," přitakal Zemanovi při setkání se členy krajského zastupitelstva lidovec David Macek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

OBRAZEM: Pietní akt v Resslově ulici připomněl úmrtí českých parašutistů

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pitní akt na památku...

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pietní akt na památku československých výsadkářů, kteří v...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Najdete na iDNES.cz