Prezident připustil, že by mohl odstoupit

  19:03aktualizováno  19:03
- Prezident Václav Havel připustil, že by mohl odejít z úřadu. V reakci na výsledky čerstvého průzkumu IVVM, podle něhož si 55 procent lidí myslí, že by měl uvažovat o rezignaci na funkci, prohlásil, že se nemíní protivit vůli národa. "Ubezpečuji vás, že proti vůli našeho národa zastávat svůj úřad rozhodně nebudu," konstatoval.

Jeho mluvčí Ladislav Špaček však prohlásil, že Havel rezignovat nehodlá.
Prezident větu o dostoupení pronesl bez jakéhokoli dalšího komentáře po předvánoční schůzce s premiérem Milošem Zemanem. Ponechal a asi i ponechá na delší dobu bez komentářů, neboť v úterý odlétá na třítýdenní dovolenou do zahraničí.
Prezidentovi blízcí spolupracovníci však nevnímají jeho vyjádření jako vážný úmysl opustit předčasně prezidentskou funkci, ale jako obecné vyjádření toho, že bezpodmínečně na své funkci nelpí.
"Prezident chtěl vyjádřit to, že on není z těch politiků, který by setrvával v úřadě, když by byla dokumentovaná vůle národa, že ho v tom úřadě nechce," poznamenal jeho politický poradce Jiří Pehe."Nemám žádných pochyb o tom, že prezident ve funkci setrvá do té doby, pokud mu to umožní zdraví."
"Je to obecné prohlášení Václava Havla, člověka, který nikdy nebyl profesionálním politikem, a který cítí, že být v tom úřadě dává pro něj smysl pouze do té doby, dokud většina národa má za to, že vykonává určitou službu národu. Pokud by měl dlouhodobě pocit, že v úřadu není chtěn, tak si dokážu představit, že by na funkci nelpěl."
V souvislosti s průzkumem IVVM poukázal na to, že se v něm většina lidí (55 procent) vyslovila pro Havlovu rezignaci kvůli jeho zdravotnímu stavu. "Tedy spíše ze strachu o něj, než že by špatně vykonával svůj úřad," interpretuje výsledky Pehe.
Mluvčí prezidenta Ladislav Špaček dodal, že "vůlí národa" prezident nemínil zveřejněný průzkum s 1200 respondenty. "Svou vůli národ vyjádřil letošním opětovným zvolením Václava Havla prezidentem prostřednictvím parlamentu, jak to ukládá Ústava," míní mluvčí.
Oba prezidentovi spolupracovníci tvrdí, že se na Pražském hradě nevedou žádné diskuse o prezidentově odchodu a že má Havel na mnoho dalších měsíců vypracovaný program. "Nemám žádných pochyb o tom, že prezident ve funkci setrvá do té doby, pokud mu to umožní zdraví," míní Pehe.

Výsledky průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění
Více než polovina občanů, konkrétně 55 procent, se domnívá, že prezident Václav Havel by měl uvažovat o rezignaci na funkci hlavy státu. Vyplývá to z průzkumu, v němž 1. až 7. prosince odpovědělo tazatelům Institutu pro výzkum veřejného mínění uskutečnil téměř dvanáct set lidí.
Na dotaz institutu, zda by měl Havel uvažovat o odstoupení zesvé funkce, odpovědělo 24 procent dotázaných, že rozhodně ano, spíše ano 31 procent, spíše ne 22 procent, rozhodně ne 11 procent a zbylých 12 procent se nevyjádřilo.
Prezident Havel se od zvolení v roce 1993 do konce roku 1996 těšil sympatiím výrazné většiny společnosti. Důvěřovalo mu 66 až 82 procent obyvatel země, nejvíce v roce 1996 kdy trpěl vážnými zdravotními potížemi. V posledních dvou letech se důvěra občanů k hlavě státu stále propadá, a tento pokles ještě není podle odborníků institutu ukončen.
S výjimkou reprezentace země v zahraničí a plnění svěřené ústavní funkce, které hodnotí kladně 78 a 66 procent dotázaných, převažuje ve všech ostatních případech hodnocení záporné.
Havel podle 49 procent občanů nedbá o vážnost a důstojnost prezidentského úřadu, špatně působí na občanský život podle 48 procent občanů, 54 procent dotázaných není spokojeno s jeho působením na české politické scéně, 56 procent ho má za člověka nepřístupného kritice a 63 procent lidí si myslí, že prezident nezná problémy občanů.
Kladně hodnotí prezidenta častěji občané s vyšší životní úrovní, více příznivců má rovněž mezi studenty a mladými lidmi ve věku od 15 do 19 let. Častěji pro prezidentovu rezignaci se vyslovují lidé se špatnou životní úrovní, nezaměstnaní, Severočeši, lidé manuálně pracující a starší občané.
Z hlediska volebních preferencí souhlasí s Havlovou rezignací většina příznivců ODS, ČSSD a KSČM. Mezi sympatizanty lidovců a Unie svobody naopak mírně převažují lidé s opačným názorem.
Respondenti, kteří souhlasili s tvrzením, že by měl Havel uvažovat o rezignaci, z 52 procent argumentovali zdravotními důvody, 18 procent jich uvedlo ztrátu prestiže a 12 procent negativní vliv manželky.

Graf ukazuje výsledky průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění. Mezi 1. a 7. prosincem odpovědělo téměř 1200 lidí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Najdete na iDNES.cz