Prezident předal univerzitě dar a zajímal se o lustrační zákon

  23:18aktualizováno  23:18
- Ve čtvrtek pokačoval druhým dnem ve své návštěvě naší republiky chilský prezident Eduardo Frei s manželkou. Dopoledne přednesl v Černínském paláci přednášku, ve které se zaměřil na otázky globalizace a postavení Chile ve sjednocujícím se světě. Odpoledne navštívil Univerzitu Karlovu a sešel se s představiteli KDU-ČSL. Večer odcestuje zpět do vlasti.

Plaketu chilského básníka a bojovníka za svobodu Pabla Nerudy a knižní dar chilské vlády předal dnes prezident Chile Eduardo Frei představitelům Univerzity Karlovy v Praze. Rektor Karel Malý prezidentovi udělil  na slavnostním setkání ve Vlasteneckém sále Karolina jubilejní medaili k 650.výročí založení univerzity.
Chilský prezident daroval knihovně univerzity  iberoamerickou literaturu, především dílo nositelů Nobelovy ceny za literaturu Gabriely Mistralové a Pabla Nerudy a publikace o historii Chile.
"Dar se bezesporu stane přínosem pro studenty a obohacením jejich studia," poděkoval prezidentovi vedoucí střediska iberoamerických studií Josef Opatrný. Dodal, že o studium této jazykové oblasti se zajímá stále více posluchačů.
Rektor Univerzity Karlovy Karel Malý ocenil v krátkém projevu středeční přednášku prezidenta Freie, zejména názor, že úloha malých států bude v procesu globalizace vzrůstat. Zdůraznil, že zvláštní odpovědnost v tomto procesu nesou právě univerzity.
Chilský prezident si poté prohlédl Velkou aulu Karolina a zajímal se o historii pražského vysokého učení. Podepsal se také do pamětní knihy univerzity.
Při setkání s představiteli KDU-ČSL vysvětlil předseda této strany Jan Kasal a poslanec Cyril Svoboda chilskému prezidentovi Eduardu Freiovi lustrační zákon, o který měl prezident velký zájem. Vedle očisty společnosti od totalitních prvků byla tématem jejich setkání také role české a chilské křesťanskodemokratické strany v období transformace obou zemí.
Svoboda řekl, že prezident, který byl v letech 1991 až 1994 předsedou chilské Křesťanskodemokratické strany (PDC), projevil velký zájem o spolupráci obou stran a také o uzdravení bývalého šéfa lidovců Josefa Luxe, který onemocněl leukémií.
"Podle Chilanů je velmi důležité dělat po odstranění totalitního režimu doslova čistky," prohlásil Svoboda. Podle něj by se sice na české scéně tento výraz neměl používat, ale lidé podporující dříve totalitní režim, kteří působí na důležitých místech, by měli být vyměněni. Poté, co lidovci vysvětlili podrobně český lustrační zákon, uznal Frei, že lustrační síto je docela přiměřené, doplnil Kasal.
"Informoval jsem pana prezidenta, že naše strana je vysloveně nekomunistická a nikdy nepůjde do takové koalice, která by musela spoléhat na podporu komunistů," dodal Kasal.

Dopolední program návštěvy
"Na cestě k rozvoji jednotlivých zemí už neplatí ve sjednocujícím se světě autonomní recepty, nýbrž úspěch spočívá v hledání bilaterálních, subregionálních a regionálních dohod. Žádná země na světě si už nemůže dovolit izolaci," uvedl ve své dnešní přednášce v pražském Černínském paláci chilský prezident Eduardo Frei.
"Rozvoj každé země je závislý na její schopnosti proniknout na světové trhy a účastí v mezinárodních společenstvech se podílet na demokratizaci světa a ochraně lidských práv. Třebaže na konci tisíciletí je patrný odklon od totalitních režimů k demokraciím, některé země mají demokracii ještě velmi křehkou," řekl chilský prezident.
Na české a zahraniční diplomaty, kteří si jej přišli v hojném počtu poslechnout, apeloval, že je nutné vytvořit prostor pro upevnění demokratických vlád v těchto státech. Připustil však, že největší podíl na demokratizaci země spočívá na jejích vnitřních silách. "Korupce, chudoba a sociální necitlivost mohou způsobit erozi legitimity demokracie," varoval.
Současně upozornil, že stále neexistují standardní pravidla pro řešení konfliktů v nynějším světě, a poukázal na nutnost zákazu jaderných a chemických zbraní.
Otázky globalizace vévodily i středečním rozhovorům chilského prezidenta s jeho českým protějškem Václavem Havlem. Frei novinářům řekl, že i dva malé státy, jako je ČR a Chile, se musí hlásit o slovo při debatách o budoucnosti světa.
Oba státníci upozornili na podobnost vývoje a směřování obou zemí, které se před deseti lety zbavily diktatury. "Obě země chtějí vstoupit do mezinárodního společenství a podílet se jako rovnoprávní partneři na tvorbě nového mírového uspořádání světa a podílet se na obraně lidských práv," řekl český prezident.
V úvahách o globalizaci Havel po setkání s Freiem připomněl vzpomínku na návštěvu chilských Velikonočních ostrovů se slavnými sochami Maoi. Záhadný pohled gigantických soch mu utkvěl v paměti jako výzva k úvahám o spravedlivém uspořádání světa. "Když jsem se díval do tváří těch soch Maoi, měl jsem pocit, že to jsou svědci dávné zaniklé civilizace a že se na nás všechny dívají s takovým zvláštním úsměvem, jakoby nám říkaly: 'Abyste nedopadli tak jako ta naše civilizace!'," vzpomněl Havel na dojmy z návštěvy Velikonočních ostrovů v srpnu 1996.
"Zdá se mi, že je to výzva k přemýšlení o spravedlivém uspořádání světa, o tom, jak čelit různým civilizačním hrozbám a vytvářet takové uspořádání na zeměkouli, aby se všichni obyvatelé cítili dobře," dodal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh...

Najdete na iDNES.cz