Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prezident poprvé ocení ty, kteří se roku 1968 postavili okupaci

  8:49
Zbyněk Čeřovský stál 21. srpna 1968 u zdi pod namířenými samopaly sovětských vojáků. Jako náčelník štábu 30. stíhacího bombardovacího leteckého pluku bránil přistání okupačních stíhaček na královéhradeckém letišti. Po čtyřiceti letech jej přijme spolu s vybranou skupinou dalších lidí, kteří se tehdy postavili intervenci někdejších spojenců, prezident Václav Klaus.

Zbyněk Čeřovský s manželkou Libuší - Manželé Libuše a Zbyněk Čeřovští emigrovali v rámci akce Asanace v roce 1984. | foto: Radek CihlaMF DNES

Je to vůbec poprvé, kdy se hlava státu k podobnému gestu odhodlala. "Dostal jsem pozvánku na vzpomínkové setkání. Pro mne to je ale obrovská satisfakce, i kdyby mi prezident jen potřásl rukou. Dosud se s tím nikdo neobtěžoval," říká Čeřovský.

Spolu s ním je na Hrad pozván například hrdina druhé světové války Tomáš Sedlaček či generál Radovan Procházka.

Čeřovský byl po roce 1968 donucen k emigraci. Armádu muselo po normalizačních čistkách opustit 12 tisíc vojáků. A podobné to bylo ve většině jiných povolání.  

Budu myslet na své kamarády, říká Čeřovský
Až půjde bývalý vojenský pilot Zbyněk Čeřovský na setkání s prezidentem, bude myslet na své kamarády, kteří se stejně jako on postavili před čtyřiceti lety okupačním vojskům ze států Varšavské smlouvy. Mnozí z nich se dneška nedožili, jiní už nemohou ze zdravotních důvodů na Hrad přijít.

Na obsazení královéhradeckého letiště 30. stíhacího bombardovacího pluku si Zbyněk Čeřovský pamatuje přesně. Dramatické chvíle nevymazalo ani uplynulých čtyřicet let.

Hradečtí letci patřili k těm, kteří se okupaci vzepřeli. Přesně v 6:30 přistála na letišti první sovětská stíhačka MiG–17. Z jejího kokpitu se vysoukal sovětský důstojník, který se ještě v květnu zúčastnil s hradeckými společných manévrů. Tehdy ještě mezi Sověty a Čechoslováky panovalo přátelství. Jedenadvacátého srpna 1968 se změnilo ve vzájemnou nevraživost.

"Ten Sovět byl náčelníkem štábu leteckého pluku stejně jako já, ale když vylezl ze své stíhačky, vůbec mě nevnímal, neodpověděl ani na pozdrav. V tu chvíli jsem byl pro něj méně než vzduch," vzpomíná Čeřovský.

Jako před popravčí četou
"Spojenecký" důstojník se na letišti dokonale orientoval a hned po přistání spěchal na věž řízení letového provozu. Bez okolků rozkázal vyjevené obsluze: "Zapněte radiolokátory a radiostanice, budu řídit přistání letadel našeho pluku!"

Sovět měl však v patách Čeřovského, který na své lidi vykřikl: "Neopovažte se!" Stejně zareagoval později, když po něm Sověti žádali dodávky vody, pohonných hmot, potravin a chtěli se i ubytovat. "Podle rozkazu prezidenta republiky vám žádnou pomoc poskytovat nebudeme!" odsekl opět Čeřovský.

Napětí na řídící věži se dalo krájet. Sovět zvažoval, co dělat. Cítil se na letišti pánem, ale bez svého vojska. Alespoň zatím. Ještě chvíli váhal a pak se vydal ke své stíhačce. Čas přistání okupačních jednotek se blížil a on musel jednat.

"Přistání svého pluku zvládl dost riskantně radiostanicí ze svého letounu," vzpomíná Čeřovský.

Se sovětskými stíhačkami přistávaly i polské dopravní letouny, z nichž vypochodovali výsadkáři. A ti už se s československými letci nepárali. Jejich velitele postavili i s Čeřovským pod ostře nabitými samopaly ke zdi.

"Nevím, jak dlouho jsme tam stáli, ale připadalo mi to jako věčnost," říká Čeřovský. Nejlépe to prý vystihl vedle něj stojící major Jelínek.
"Tak ať už to, sakra, konečně spustí, nebo se pomočím!"

"A já na tom byl podobně," přiznává bez velkých rozpaků Čeřovský. "Stojíte a nevíte, jestli vás zastřelí, či ne. Nevíte, co se těm vynervovaným polským výsadkářům honí hlavou, jaké mají rozkazy..."

Kolegové mysleli, že jsme mrtví, vzpomíná Čeřovský
Mezitím se po letišti rozkřikla fáma, že zajatí českoslovenští letci byli kvůli svému odporu popraveni. Sověti však Polákům nakonec přece jen nařídili, aby zajatce pustili. Když se vrátili do budovy štábu, jejich kolegové na ně v úžasu koukali jako na zjevení. "Měli už nás zkrátka za mrtvé," dodává Čeřovský.

Povzbudivé nebyly ani odporující si rozkazy shora. Vrchní velitel ozbrojených sil, prezident Ludvík Svoboda, nařídil, aby vojenské útvary neposkytovaly okupantům žádnou pomoc, nicméně aby jim nekladly odpor.

Ministr národní obrany Martin Dzúr naproti tomu rozkázal, aby československá armáda nabídla "spojeneckým" armádám veškerou logistickou podporu.

Hodnost mu vrátil estébák
A pak už to šlo se Zbyňkem Čeřovským i s jeho rodinou jen z kopce. Po vyhazovu z armády nemohl dlouho sehnat práci.

Nakonec získal místo na Slovensku při stavbě plynovodu. Potom ho StB obvinila z maření voleb a půl roku Čeřovského věznila v plzeňské věznici na Borech. Když se pak dostal na svobodu, podepsal Chartu 77.

Následoval výslech za výslechem. To už se na dlažbě ocitla i Čeřovského manželka Libuše. Jako učitelka nebyla žádoucí. Stupňující se perzekuce vedla nakonec manžele Čeřovské k souhlasu s vystěhováním do západního Německa.

"Zkazili nám život, ale nelitujeme toho. Když jsme se v roce 1990 vrátili, hodnost plukovníka mi vracel agent StB. Zažíval jsem podobné trauma jako 21. srpna 1968," povzdychne si Zbyněk Čeřovský.

Autor:

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

Harrisovou podporuje většina demokratů, kampaň zaměří na právo na potrat

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění demokratické prezidentské nominace, informovaly agentury Reuters a AP s odvoláním na zdroje z...

23. července 2024  6:15,  aktualizováno  6:38

Top selfie z jižní Moravy: z obřího trůnu, u kotvy pro papeže i od kolonády

Dorazit na atraktivní místo, zamířit mobil na sebe a „seřídit“ jej tak, aby zachytil vše potřebné, a pak cvak! Parádní fotka do osobního archivu i na sociální sítě pro kamarády je na světě....

23. července 2024  5:30

Obce Litovelského Pomoraví komáří kalamitu odvrátily, hmyz sužuje část Olomouce

Před čtyřmi lety až 125 komářích útoků za minutu, letos pouze pár kousanců. Obyvatele obcí v okolí Litovle na Olomoucku mnohokrát v minulosti trápily komáří invaze, letos nemají s obtížným hmyzem...

23. července 2024  4:52

Ministr zvažuje nižší daně a další zvýhodnění pro dřevostavby

Ministerstvo zemědělství se snaží co nejvíce podpořit využívání dřeva pro stavební účely. Podle vládou nedávno schválené Surovinové politiky pro dřevo by měl do roku 2035 vzrůst podíl dřevostaveb u...

23. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...