Celá kancelář prezidenta by měla na Pražském hradě působit do konce března, uvedl Pavel na pondělním brífinku v Hrzánském paláci, kde úřaduje od zvolení do funkce. „Příprava kanceláří a prostor probíhá, nejen bezpečnostně-technická, kterou provádějí orgány, které jsou k tomu určeny,“ řekl. Připravuje se podle něj také Lumbeho vila.
Proces jmenování ústavních soudců chce Pavel učinit transparentnějším. Mezi institucemi, které chce oslovit, je také Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud, vrchní soudy, Soudcovská unie, Unie státních zástupců, Unie podnikových právníků, Advokátní komora, Notářská komora, právnické fakulty a krajské soudy.
Pavlův stodenní plán: scházet se s Fialou i Babišem, vybrat tři ústavní soudce![]() |
Návrhy bude hodnotit konzultační panel, který také navrhne kandidáty na ústavní soudce. Povede jej Kysela, členy budou například bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu a místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Ivana Janů, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová nebo ústavní právník Marek Antoš.
Se všemi členy konzultačního panelu se Pavel sejde v tomto týdnu. Na konci března chce s výběrovým procesem seznámit vedení Senátu. Ústavní soudce jmenuje ve chvíli, kdy bude na jménech panovat shoda mezi Senátem a jeho konzultačním panelem. S kandidáty plánuje i schůzky.
Pavel se při výběru ústavních soudců chce řídit několika kritérii. „Na prvním místě to bude profesní zkušenost členů. Budou tam tedy s velkou pravděpodobností převažovat návrhy na kandidáty z obecných soudů, z akademiků,“ uvedl na brífinku.
Dalším důležitým bodem bude podle prezidenta odbornost soudců v ústavním i mezinárodním a evropském právu. Kandidáti musí zároveň vědět, jak lidé žijí v různých regionech.
Posledním kritériem bude generační a genderová různorodost. Podle Pavla by mělo být mezi ústavními soudci zastoupeno širší věkové spektrum. Výběr bude zohledňovat také hodnotovou a názorovou různorodost, aby nebyl soud složen pouze z konzervativců nebo liberálů. Důraz hodlá Pavel klást i na hodnotovou orientaci a světonázor.
Prezident se na brífinku vyjádřil také k úmrtí českého dobrovolníka na Ukrajině. „Je to smutná zpráva, zvláště proto, že to byl zdravotník, který pomáhal při záchraně lidských životů. Bohužel konflikty přinášejí ztráty a každá ztráta je těžká,“ uvedl.
„V tomto roce musí dojít k nějakému zlomu. Válka probíhala velice statickém způsobem. Přináší velké ztráty na obou stranách i frustraci na stranách bojujících zemí, ale i na straně zemí, které Ukrajinu podporují,“ dodal Pavel.
Vystrčil vítá transparentnost výběru
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí řekl, že nemá bližší informace, než jsou zveřejněné na stránkách Pražského hradu. „Nenašel jsem nikde v tom procesu, že by byly věci dopředu se Senátem konzultovány. V tuhle chvíli počkám, pokud přijde nějaká další zpráva nebo sdělení od pana prezidenta,“ uvedl Vystrčil.
Vítá, že proces výběru a nominace kandidátů do Ústavního soudu je nějakým způsobem popsán a sdělen veřejnosti. „Je to pokrok oproti tomu, jakým způsobem to probíhalo dříve, alespoň jak já to mohu posuzovat. Ale do jaké míry a v jakém okamžiku do toho bude nebo nebude Senát nebo některá jeho instituce či orgán zapojen, nevím,“ uvedl Vystrčil.
Téma jmenování nových ústavních soudců vyvstalo i při pondělním pracovním obědě premiéra Petra Fialy (ODS) se soudci v brněnské vile Tugendhat k 30 letům české justice. Předseda NSS Karel Šimka po jeho skončení uvedl, že by mezi kandidáty uvítal i liberální advokáty.
„Bude to na prezidentovi a na schvalování Senátem, ale určitě je dobré se podívat do všech právních odvětví. Nemají tam být jen akademici, jenom soudci, já bych tam třeba osobně uvítal i nějaké liberální advokáty, kteří budou myslet na svobodu jednotlivce a chránit ji,“ řekl Šimka. Doplnil, že by byl šťastný, kdyby šlo třeba i o soudce z NSS. Uvedl, že u nich mají kvalitní lidi, kteří by určitě velmi dobře reprezentovali.
Ve stejném smyslu se v pondělí v Brně vyjádřil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Předpokládám, že pod vedením docenta Kysely budou vybrána taková jména, která Senát bez problémů schválí. Bavili jsme se dnes i o tom, že by bylo dobré, aby byl Ústavní soud barevný v tom smyslu, aby v něm byla zastoupena různá právnická povolání i akademická sféra,“ uvedl Blažek.
Soudce Ústavního soudu jmenuje prezident se souhlasem Senátu na dobu deseti let, přičemž opakování mandátu ústava nezakazuje. Už k 3. květnu skončí mandát trojici Milada Tomková, Jaroslav Fenyk a Jan Filip. Následně končí 4. června Vladimír Sládeček, 6. srpna předseda soudu Pavel Rychetský, o den později Ludvík David a 26. listopadu Radovan Suchánek.
Pavel jmenuje profesory odmítnuté Zemanem
Kromě ústavních soudců chce Pavel jmenovat také profesory, které odmítl jmenovat jeho předchůdce Miloš Zeman, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysokých škol. Zeman v minulosti nejmenoval profesory historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala.
Podle Pavla od doby, kdy byli nominováni, mohly nastat události, které by mohly být zásadní pro rozhodnutí, jestli jim titul profesora přiznat nebo nepřiznat. „I proto bych chtěl jenom víceméně konfirmační stanovisko těch doporučujících orgánů. V případě, že proběhne, nemám problém jmenování uskutečnit,“ řekl Pavel. Jmenování profesorů navrhuje vědecká nebo umělecká rada příslušné vysoké školy.
Pavel řekl, že zatím žádné nominace od vysokých škol nedostal. Dodal, že se spolehne na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria, aby mu byl přiznán titul profesora.
Zmrazení platů politiků
Možné zmrazení platů politiků nezachrání deficit veřejných financí, je ale jasným gestem vůči občanům, že jsou s nimi politici na jedné lodi, uvedl Pavel na brífinku. Vládní hnutí STAN o víkendu oznámilo, že navrhuje zpomalit růst platů politiků stejně jako valorizaci penzí. Nutnost zasáhnout do růstu platů politiků předtím zdůrazňovaly i opoziční strany.
Pavel vyzval minulý týden vládu, aby s opozicí hledala řešení v otázce zmrazení platů. Podle hlavy státu není možné snížit růst penzí a platy politiků ponechat beze změn. „Z praktického pohledu zmrazení platů politiků deficit veřejných financí nezachrání, je to ale jasné a srozumitelné gesto,“ uvedl v pondělí Pavel.
Politici by podle něj tímto krokem dali veřejnosti na vědomí, že „jsou v tom s ní společně“. „Z tohoto pohledu to vnímám jako důležité,“ uvedl. Veškeré debaty o tom, jak přesně by zmrazení vypadalo, ponechává zatím stranou. „Podstatou je, že politici půjdou občanům příkladem,“ zdůraznil.
Rakušan chce zpomalit růst platů politiků. Jde o symbolický krok, říká Pekarová![]() |
Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů by měla podle premiéra Fialy být zachována, aby o svých platech politici opakovaně nerozhodovali. Vláda podle něj povede v následujících dnech debatu o mechanismu stanovování a zvyšování platů ústavních činitelů.
„V debatě o platech ústavních činitelů, protože nejde pouze o politiky, je třeba říci, že byly tři roky zmrazené. My jsme se pouze vrátili k tomu takzvanému automatu, který váže platy ústavních činitelů na průměrnou mzdu, proto došlo ke skokovému nárůstu,“ upozornil Fiala.
„Nejsem rád, že se opakovaně ocitáme v situaci, kdy o svých platech rozhodují politici. V žádném zaměstnání to tak není, nikdo jiný o svém vlastním platu nerozhoduje. Proto je třeba, aby ten automat zůstal v nějaké formě zachován, aby neustále nerozhodovali politici nejen o platech soudců, ale i o svých platech,“ uvedl Fiala. Dodal, že je také třeba zohlednit dění ve společnosti a debata o úpravách tohoto mechanismu je možná a vláda ji v následujících dnech povede.
Obnova po požáru v Banské Štiavnici
Česko může pomoci především při obnově budov po požáru v Banské Štiavnici, uvedl Pavel. Zástupce Národního muzea podle něj v pondělí navštíví Slovensko a bude jednat o tom, jak lze přispět k obnově historických památek. Mluvčí Národního muzea Kristýna Kvapilová ale uvedla, že s případnou nabídkou pomoci muzeum čeká na konkrétní požadavky od slovenských kolegů, která by mohla přijít koncem týdne.
Požár v sobotu poničil historické budovy v centru středoslovenského města, nikdo nezemřel ani nebyl zraněn. Pomoc českých restaurátorů při obnově zničených či poškozených památek Pavel nabídl v neděli v telefonátu se svou slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou. Českému prezidentovi sdělila, že se téměř všechny umělecké předměty podařilo zachránit a nebyly poškozeny.
„Vidím možnost spolupráce při obnově budov, které samy o sobě představují historické památky, především historických krovů,“ uvedl Pavel.
Návštěva Německa
Pavel v pondělí odletí na oficiální návštěvu Německa. Jeho oficiální program začne v úterý, kdy se setká s kancléřem Olafem Scholzem. Řešit budou nejen bezpečnostní situaci v souvislosti s válkou na Ukrajině, ale také mezinárodní, evropské a bilaterální otázky.
Následně Pavla v úterý odpoledne přijme spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier ve svém sídle v berlínském zámku Bellevue, kde ho přivítá s vojenskými poctami. Pavel se setká i s bývalým prezidentem Joachimem Gauckem.