Pavel v úvodu projevu poděkoval za možnost promluvit před parlamentem a zmínil, že Evropská unie České republice pomohla transformovat se po dobách totality zpátky ve vyspělou zemi. Zmínil též prvního českého prezidenta Václava Havla, který o posun usiloval. „Pokud chceme vytvářet Evropu, musíme jí rozumět doma,“ řekl.
Podle Pavla nesmíme zapomínat na výhody, které EU nejen Česku přinesla. „Rozšířením naší rodiny jsme vytvořili funkční síť. Rozdílnost nemůžeme prosazovat zbraněmi, jako tomu bylo po staletí,“ apeloval v souvislosti s válkou na Ukrajině. „Doufal jsem, že na evropské půdě válku už neuvidím,“ poznamenal.
„Putin nesmí zvítězit. Jen během několika hodin se pokusil zničit a podkopat suverenitu evropské země,“ řekl Pavel a vyzval k dalším sankcím na Rusko. Kvůli neuspokojeným imperiálním ambicím pociťuje každý evropský občan dopady války, míní český prezident. Projevem jsou například vysoké ceny energií, které se dotkly všech českých domácností.
„Musíme usilovat o urovnání, které zajistí vítězství a prosperitu Ukrajině. Rusko musí být poraženo a musí se stáhnout. Naše evropská bezpečnost je založena na partnerství a demokracii. Zajištění míru se však nemůže zužovat jen na hranice EU,“ sdělil a vyzval k rozšíření Unie.
„Musíme navázat silnější vazby s transatlantickými spojenci. Odsuňme stranou rivalitu,“ pobídl ke spolupráci.
Pavel v projevu také připomněl volby do EP, které se uskuteční v červnu příštího roku. Ve spojitosti se současnou socioekonomickou situací roste popularita populistických stran a kandidátů, kteří představují riziko pro evropské demokracie, myslí si. Volby tak považuje za zatěžkávací zkoušku demokratických uspořádání, také kvůli stále častěji se šířícím dezinformacím.
Rozšiřme EU podle potřeby více o Balkán, Ukrajinu i Gruzii, řekl Pavel |
Vystoupení na plénu předcházela tisková konference s předsedkyní EP Robertou Metsolaovou. Pavel na ní zmínil, že je vděčný za možnost před poslanci ve středu promluvit, a to zejména v souvislosti s otázkou bezpečnosti.
Pavel do Štrasburku přicestoval v úterý večer z Brugg, kde promluvil u příležitosti zahájení akademického roku na College of Europe.
Během středečního rána se ve Štrasburku setkal s českými europoslanci. S těmi posnídal a na uzavřeném jednání probral jejich priority na poslední měsíce jejich mandátu před evropskými volbami, které se uskuteční v červnu příštího roku.
Odpoledne Pavel pohovoří s generální tajemnicí Rady Evropy Marijou Pejčinovičovou Buričovou. Na programu má i setkání se soudkyní Evropského soudu pro lidská práva Kateřinou Šimáčkovou.
V EP ve středu pokračuje třetí den plenárního zasedání. Během rána europoslanci vedli rozpravu s Evropskou komisí a španělským předsednictvím o potřebě rychlého přijetí balíčku o azylu a migraci. V poledne budou hlasovat mimo jiné o potřebě sjednotit pravidla leteckých společností pro příruční zavazadla. Odpoledne budou jednat s Radou a Komisí o návrhu na prodloužení povolení používat glyfosát v EU o dalších deset let.