„Dějiny jsou tvořeny lidmi, kteří v životě něco dokázali. Zasadili strom, postavili dům, zplodili dítě. A nejsou to jenom desítky vyznamenaných na Pražském hradě, ve Vladislavském sále. Jsou to tisíce, desetitisíce, statisíce, miliony lidí, kteří svým způsobem mají za sebou úctyhodnou životní dráhu a mohou se ohlédnout za sebou a vidět, že tato dráha byla úspěšná,“ prohlásil Zeman.
Během projevu se také omluvil všem vyznamenaným i jejich rodinám, že se předávání muselo odsunout na příští rok. Řád bílého lva, nejvyšší státní vyznamenání, prezident udělil in memoriam zpěváku Karlu Gottovi.
Stejné vyznamenání získal i epidemiolog a končící ministr zdravotnictví Roman Prymula. Spolu s ním se prezident rozhodl ocenit také několik dalších lidí, kteří přispěli ke zvládnutí první vlny epidemie koronaviru. Tomáš Cihlář, biochemik, virolog a viceprezident americké společnosti Gilead Sciences, který do Česka pomáhal dostat první sadu léku remdesivir, obdržel medaili Za zásluhy.
Bývalé zdravotní sestře Janě Březinové, která prodělala rakovinu, a přesto se během epidemie vrátila pomáhat do nemocnice v Litomyšli, zase prezident udělil medaili Za hrdinství. Za zvládnutí první vlny epidemie byl oceněn také tvůrce a šéf Chytré karantény Petr Šnajdárek, první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek a náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Daniel Miklós.
Vyznamenání pro veterány, sportovce i Zemanovy blízké
Řád bílého lva získali čtyři českoslovenští vojáci z druhé světové války. Prezident jej in memoriam udělil válečnému stíhači ve službách RAF Františku Cháberovi, letci Josefu Koukalovi, který při jednom ze střetů v boji o Británii havaroval a byl těžce popálen na 72 procentech těla, a legionáři Heliodoru Píkovi, který byl ve vykonstruovaném soudním procesu v roce 1949 komunisty odsouzen k smrti.
PŘEHLEDNĚ: Gott, Prymula a další. Kdo získal vyznamenání od prezidenta |
Zeman vyznamenal i předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, kterému udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.
Symbolicky celkem 28 osobností získalo od prezidenta Zemana 28. října medaili Za zásluhy. Mezi vyznamenanými nechybí bývalý trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner, hokejista Václav Nedomanský, zpěvák Josef Zima, herec Josef Dvořák či sexuolog Radim Uzel.
Mezi oceněnými je také Vladimír Dohnal, majitel TOP Hotelu Praha, kde měl Miloš Zeman při prezidentských volbách v roce 2013 i 2018 svůj volební štáb. V kongresovém centru hotelu se také konaly stranické sjezdy Strany práv občanů – Zemanovci. Mezi prezidentovy přátele se řadí i další vyznamenaný, končící hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, který v říjnových volbách sice získal v kraji nejvíce preferenčních hlasů, jeho ČSSD ale celkově propadla.
Za rok ve Vladislavském sále, vzkázal Zeman
Většina tradičních akcí, které se 28. října konají, byla letos zrušena a připomínky byly spíše symbolické. Zeman dopoledne položil věnec u hrobu neznámého vojína na pražském Vítkově, tradiční slavnostní ceremoniál se však nekonal.
DOKUMENT: Projev prezidenta republiky k výročí 28. října |
Na Pražském hradě zase výročí vyhlášení samostatného Československa připomnělo v pravé poledne speciální střídání Hradní stráže. Akce se však konala za velmi přísných hygienických opatření. Slavnostními aktu přihlíželo jen několik desítek lidí.
Zeman v závěru svého večerního projevu uvedl, že už se těší na příští rok, kdy se s osobnostmi zase sejde na Pražském hradě. „Přejme si, aby svátek 28. října byl svátek národní hrdosti. Hrdosti, která je vytvářena všemi těmi, kdo pomáhají našemu národu k lepšímu životu. Přejme si, aby to byl svátek nás všech, a budu se těšit, že za jeden rok se opět setkáme ve Vladislavském sále Pražského hradu. Na shledanou v lepších časech.“