Video ukazuje srdečného Zemana v Číně. Fake je fake, říká Ovčáček

  • 479
Internetem se šíří video od neznámého pořizovatele, na němž muž připomínající prezidenta Miloše Zemana zastavuje před neznámou čínskou restaurací a zastává se stařenky sedící na schodech. Spekulace, že by šlo skutečně o českého prezidenta, ale popřel mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Fake je fake,“ uvedl.

Na videu dotyčný muž pomáhá ženě a propůjčuje jí svojí hůl, následně jí podává modrou krabici.

Redakce iDNES.cz se ptala Hradu na okolnosti vzniku videa a zda na záběrech je skutečně Miloš Zeman. Mluvčí prezidenta Ovčáček napsal v SMS zprávě, že jde o fake. „Fake je fake. Hybridní válka má mnoho podob,“ dodal.

Doména, z níž e-mail s videem do redakcí přišel, je podezřelá. Adresa Hongkongpress.news byla totiž zaregistrována teprve v pondělí (29. dubna). Registrátorem je uveden Holmes Chan s bydlištěm na adrese Hoi Wang Road 10 v Hongkongu. Ve výpisu je ovšem u administrátora webu uvedené české telefonní číslo. Redakce iDNES.cz zkoušela správce kontaktovat, číslo je však nedostupné.

30.dubna 2019 v 13:10, příspěvek archivován: 30.dubna 2019 v 13:13

Jde o ukázkový příklad hybridní války pomocí FAKE NEWS. Cíl je jediný. Spustit sprostou kampaň proti panu prezidentovi, že jako nelida by určitě té nebohé čínské stařence nepomohl. FAKE NEWS přitom šíří aktivně ta média, která se kasají, jak proti nim bojují. Ostuda!

Web Hongkongpress.news, z něhož byl mail s odkazem na video poslán, je přesměrován na portál Hong Kong Free Press, který skutečně existuje. Tento zpravodajský web funguje od roku 2014, ovšem pod doménou Hongkongfp.com.

„Toto video nebylo distribuováno redakcí Hong Kong Free Press. Naše redakce používá pouze doménu hongkongfp.com,“ potvrdil pro iDNES.cz šéfredaktor Hong Kong Free Press Tom Grundy.

E-mail, který dostala redakce iDNES.cz s nabídkou videa, na němž je údajný Miloš Zeman.

Aby odesílatel videu dodal na důvěryhodnosti podepsal se jako Kris Cheng, který je šéfeditorem Hong Kong Free Press. Jak již bylo uvedeno výše, doménu v pondělí zaregistroval někdo na jméno Holmes Chan. Skutečný Holmes Chan je šéfreportérem Hong Kong Free Press. Dalším podezřelým prvkem je to, že v e-mailové adrese administrátora domény Hongkongpress.news je uvedené jméno Toma Grundyho, nicméně účet je registrován na doméně gmail.com. 

Na videu údajný prezident Zeman zastavuje před čínskou restaurací. Před ní sedí stařenka, kterou se snaží místní policista odehnat.

„Český prezident“ policistu na záběrech za pomoci své hole zastaví. „Nechte tu nebohou ženu na pokoji,“ je slyšet prezidentův hlas z videa i přes chaotickou situaci a okolní ruch ulice. Následně údajný prezident ženě podává svoji hůl a pohladí ji po tváři. Nakonec ji obdaruje modrou krabicí.

Co na videu nesedí?

Podle redaktora Technetu Pavla Kasíka, který se mimo jiné zabývá studiem toho, jak se šíří falešné zprávy, je podezřelé, že redakce video údajně nestíhá vydat a přenechává ho ostatním ke zpracování. Navíc doména v podpisu je přesměrovaná na skutečný zpravodajský portál, aby vyvolala dojem serióznosti.

„Samotné záběry dávají najevo, že jsou točené rukou, mají ukázat autentičnost, proto je tam záběr na město. Normální natáčení na mobil však většinou takto nezačíná. Navíc nikdo na záběrech není situací překvapený,“ všímá si redaktor Technetu.

„Údajný Zeman se pohybuje jako někdo, kdo hraje člověka s problémy s pohybem. Pohybuje se někdy velmi těžkopádně. V určitých situacích, si přiklekává způsobem, který bych od člověka se zdravotními problémy nečekal,“ doplňuje Kasík. Podezřelá mu na záběrech přijde i poznávací značka na autě, kterým údajný Miloš Zeman přijel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video