Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

  12:45aktualizováno  14:32
Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO). Mluvčí nemocnice v pondělí potvrdila, že je ve stabilizovaném stavu a pečuje o něj tým zdravotníků specializovaných na intenzivní péči. Jeho plánovaná schůzka na středu s premiérem Andrejem Babišem se konat nebude.

Akutní příjem Ústřední vojenské nemocnice v Praze. (10. října 2021) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zeman je v ÚVN už přes 24 hodin. Ze sanitky byl do nemocnice přemístěn v neděli kolem jedné odpoledne v bezvládném stavu.

ARO je na nejvyšším stupni intenzivní péče. Umísťují se na něm pacienti ve stavu probíhajícího selhání jedné či více základních životních funkcí. Jde tedy o lidi v přímém ohrožení života nebo ty, u nichž selhání základních životních funkcí bezprostředně hrozí.

Babiš redakci iDNES.cz v pondělí odpoledne potvrdil, že jednat o povolební situaci s prezidentem, jak bylo v plánu již ve středu, nebude.

Olomoucký arcibiskup a šéf České biskupské konference Jan Graubner vyzval k modlitbě za prezidenta. „Vyzývám v první řadě k modlitbě za prezidenta republiky, v níž mu vyprošujme uzdravení a současně sílu plnit pro dobro celé společnosti zásadní úkoly hlavy státu v této důležité době,“ napsal v pondělí Graubner v textu, který pojmenoval Slovo předsedy České biskupské konference po volbách a sdílel ho na svém Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Ovčáček nemoc prezidenta potvrdil až po několika dnech spekulací teprve minulý pátek 8. října ve vysílání Rádia Z. „Prezident Miloš Zeman je 14 dnů ve stavu nemocných, současný stav ho neomezuje ve výkonu ústavních povinností,“ řekl. Bližší podrobnosti ohledně zdravotního stavu mluvčí uvést nechtěl, zdraví podle něj není věcí ke komentování.

Od tohoto prohlášení uplynulo jen 48 hodin a prezidenta museli z Lán převézt do pražské nemocnice. Jeho ošetřující lékař a šéf ÚVN Miroslav Zavoral se pak omezil pouze na stručné prohlášení. 

„Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. To znamená, že my přesně známe diagnózu. Tím způsobem jsme schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat. V tuto chvíli je pacient hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny,“ řekl Zavoral. 

S tím, že nemá souhlas od prezidenta zveřejňovat jeho diagnózu se lékař rozloučil a odešel. Novináři nemohli pokládat doplňující otázky. Mluvčí Ovčáček uvedl, že Zeman souhlasil s hospitalizací. Zdroje MF DNES v neděli večer potvrdily, že je Zeman stabilizovaný a hospitalizace se může protáhnout až na 3 týdny.

V pondělí označila stav prezidenta za stabilizovaný také mluvčí ÚVN Jitka Zinke. „Léčebný plán pana prezidenta stanovuje lékařské konzilium ÚVN složené ze specialistů na dílčí zdravotní problémy pacienta,“ dodala. 

Už předtím Hrad odkázal na Zprávu o zdravotním stavu prezidenta republiky na webových stránkách Hradu. Tu zveřejnil 14. září při první hospitalizaci prezidenta v nemocnici. 

Zemanův druhý den v nemocnici. Jeho stav označují jako stabilizovaný

Před dvěma lety ÚVN zveřejnila se Zemanovým souhlasem po pobytu v nemocnici třístránkovou lékařskou zprávu, kde uvedla, že je prezident léčen pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména dolních končetin. Lékaři také v roce 2019 uvedli, že za poslední dva roky zhubl 20 kilogramů, je kuřák a pravidelně užívá alkohol. Byla zjištěná dehydratace a malnutrice, tedy podvýživa.

Cukrovku druhého typu měl před dvěma lety kompenzovanou, léčenou dietou a trpěl neuropatií a sarkopenií dolních končetin, tedy poškozením funkce periferních nervů vlivem dlouhodobé zvýšené glykémie a ochabnutím a úbytkem svalů. Tehdy mu lékaři doporučili každodenní rehabilitaci chůze, výživu s vyšším podílem proteinů a pravidelné kontroly. Od dubna letošního roku prezident k pohybu využívá vozík.

O čem byla schůzka v Lánech? Tajné

I přesto, že Zeman v pátek zrušil svou účast v nedělní povolební televizní debatě a na doporučení lékaře volil do přenosné schránky v Lánech, schůzku s Andrejem Babišem ponechal. Původně Hrad avizoval, že se uskuteční v neděli v 18 hodin. Nový termín pak posunul právě na čas konání debaty, tedy od 11 hodin. 

Schůzka a její výsledek je ale dosud zahalena tajemstvím. Jisté je, že setkání Zeman-Babiš trvalo přibližně 45 minut. Poté premiér zámek opustil bočním vjezdem a vyhnul se tak novinářům, kteří čekali na jeho komentář před hlavní bránou. Od prezidenta nezískal pověření k sestavení vlády, řekl po několika hodinách portálu Lidovky.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. 

„Převoz prezidenta do nemocnice neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci,“ dodal už v neděli Ovčáček. Od té doby Hrad, ani Babiš detaily ke schůzce nesdělili.

Záběry, které vystrašily veřejnost i politiky

První fotografie z nedělního příjmu prezidenta v nemocnici vystrašily celé Česko. Na snímcích je Zeman v bezvládném stavu, má zavřené oči. Jak moc je jeho zdravotní stav vážný si v tu chvíli nikdo netroufal odhadovat. Zemana do nemocnice doprovázela manželka Ivana a dcera Kateřina, na místě byl také šéf protokolu Vladimír Kruliš a kancléř Vratislav Mynář. 

Zeman v nemocnici, Česko v limbu, všímají si zahraniční média

„Pan prezident nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodují lékaři. Po dobu pobytu v nemocnici má pan prezident zajištěn informační servis, včetně monitoringu médií, který si sám vyžádal dodávat každý den,“ doplnil mluvčí.

Proč musí Hrad i lékaři mlčet?

„Jelikož nemám souhlas pana prezidenta vám sdělit jeho diagnózu, tedy přesně jeho diagnózu, s čím se léčí, tak to udělat nemohu, neboť bych porušil zákon o lékařském tajemství,“ řekl v neděli Zavoral.

Veřejnost si přitom už od září klade otázky o prezidentově stavu a o tom, jak o něm Hrad informuje. V polovině září strávil prezident v nemocnici osm nocí, vůbec nejdéle od nástupu do úřadu. Podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a infuze. Důvod Hrad zveřejnil až po několika dnech. 

„Dehydratace a mírné vyčerpání,“ prolomil mlčení Ovčáček. Pak se však začaly objevovat spekulace, že prezident na tom není zdravotně dobře a jeho stav je mnohem horší. Server Radiožurnál a Deník N přinesly informaci o tom, že Zeman byl v nemocnici údajně kvůli tekutině v dutině břišní.

„Věřím, že se nemocný Miloš Zeman dočká důstojného zacházení a nemocničního ošetření a my se dočkáme pravdy o zdravotním stavu pana prezidenta z úst lékařského konzilia. Tajit tyto informace a zneužívat umírajícího člověka k politickým podvodům je zločin,“ reagovala v neděli exministryně a psychiatrička Džamila Stehlíková. 

Ta se k Zemanovu stavu vyjadřovala už od středy kdy napsala, že lze předpokládat, že prezident Miloš Zeman byl v druhé polovině září hospitalizovaný kvůli metabolickému rozvratu v rámci alkoholické jaterní cirhózy.

Vývoj zpráv o zdraví prezidenta: týden spekulací a změna rétoriky Hradu

Na to Hrad ostře zareagoval s tím, ji zažaluje a podá stížnost u lékařské komory. I poté si ale za svými slovy stála. „U prezidenta předpokládám demenci. Zvažuji, že Hrad budu také žalovat,“ uvedla mimo jiné v rozhovoru pro iDNES.cz. V neděli večer na Twitteru uvedla, že žalobu nepodá. „Měla jsem podezření na zanedbání péče o bezmocného pacienta v Lánech. Vzhledem k tomu, že je nyní na lůžku v ÚVN upouštím od podání žaloby a dalších komentářů,“ uvedla.

Stačilo ale jen několik hodin a nakonec otočila, když v pondělí napsala, že hradní lži o zdravotním stavu prezidenta znemožňují aktivovat článek 66 ústavy a odvolat prezidenta parlamentem. 

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila ale teď není doba na to uvažovat o užití článku 66 české ústavy. Článek se zabývá i situací, kdy prezident nemůže ze závažných důvodů svůj úřad vykonávat a jeho pravomoci rozhodnutím Parlamentu přejdou na jiné ústavní činitele. O zdravotním stavu prezidenta je podle něho nyní společnost informovaná, byť to některým může připadat jako nedostatečné.

Politici i experti se shodují, že občané mají právo vědět, zda je Miloš Zeman schopný vykonávat úřad. Například prezident České lékařské komory Milan Kubek v České televizi uvedl, že je nepochybné, že zdravotní stav prezidenta je vážný, a je legitimní právo občanů vědět, zda bude schopný vykonávat svůj úřad. „Chtěl bych mu doporučit, pokud si to mohu dovolit, aby povolil svým ošetřujícím lékařům podávat informace o jeho zdravotním stavu,“ dodal.

Připomněl, že v současné povolební situaci je jeho role nezastupitelná. „Souhrnná pravdivá informace by mohla utnout nedůstojné spekulace, které pana prezidenta poškozují,“ řekl.

Autoři: ,

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

  • Nejčtenější

Prezident je stabilizovaný. V nemocnici může být týdny. Diagnóza je tajná

Lékařům v Ústřední vojenské nemocnici v Praze se podařilo stabilizovat stav prezidenta Miloše Zemana, kterého tam v...

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení...

Nejtěsnější volby vyhráli Fiala a STAN. Piráti propadli, ČSSD a KSČM ze hry

Vítězem voleb do Poslanecké sněmovny je koalice SPOLU (ODS +TOP 09 + KDU-ČSL). Vyhrála o pouhých šest desetin procenta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výsledky voleb spustily novou vlnu politických vtipů. O všech

Česko má za sebou volby do Poslanecké sněmovny, internet se od té doby plní tematickými vtipy. Český humor začal...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

  • Další z rubriky

Epidemie se nevyvíjí dobře, připustil Vojtěch a nařídil zpřísnit kontroly

Resort zdravotnictví aktuálně nechce zavádět nová opatření, neplánuje ani plošné testování. „Zásadní je nyní kontrola...

Kulhánek se omluvy od Skotů za urážku českých dětí zatím nedočkal

Česko zatím neobdrželo reakci na žádost ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, který chce omluvu od Skotské fotbalové...

Babiš by měl zkusit kandidovat na prezidenta, vzkazuje Schwarzenberg

Premium V první přímé volbě prezidenta v roce 2013 byl Karel Schwarzenberg protikandidátem Miloše Zemana. Nyní se kníže po...

Pověření sestavit vládu bych od Zemana nepřijal, jdu do opozice, řekl Babiš

Dosavadní premiér a šéf ANO Andrej Babiš by nepřijal pověření od prezidenta Miloše Zemana, aby jako lídr nejsilnější...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROTECHNIK 28. – 35.000 + 30.000 nástupní bonus

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...