Zeman: Pokud Guaidó požádá o pomoc v cizině, může skončit jako Husák

  19:52aktualizováno  20:44
Pokud by prozatímní venezuelský prezident Juan Guaidó požádal o pomoc s domácí situací v cizině, skončil by jako „venezuelský Husák“. Řekl to prezident Miloš Zeman v nedělním Pressklubu Frekvence 1. Hlava státu také nehodlá podpořit Jana Hamáčka při obhajobě křesla předsedy strany na blížícím se sjezdu ČSSD.

Prezident Miloš Zeman | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Opoziční vůdce Venezuely Juan Guaidó, který se prohlásil za hlavu státu, totiž uvedl, že je připraven požádat Washington o vojenskou intervenci ke svržení autoritářského prezidenta Nicoláse Madura a k ukončení humanitární krize v zemi. Ale jen, pokud to bude nutné.

Zeman na to v pořadu Prezidentský Pressklub na Frekvenci 1 v reakci uvedl, že pokud si Guaidó nedokáže vyřešit problém v rámci Venezuely a bude se obracet na zahraniční protektory, skončí jako venezuelský Husák. „Chci jednoznačně prohlásit, že i když nemám rád latinsko-americké diktátory, tak také nemám rád vojenské intervence, zvací dopisy a ani okupaci,“ řekl český prezident.

Pirátům a ODS mírně spadly preference. Sněmovní volby by vyhrálo ANO

Gustáv Husák se stal prezidentem v někdejším Československu po jeho okupaci vojsky Varšavské smlouvy a byl jedním ze symbolů kolaborace se sovětským režimem.

Dodal, že na jeho pozvání Guaidóa do Česka zatím nedorazila žádná odpověď. Toto pozvání údajně ani nebylo motivováno snahou o navázání kontaktu s Bílým domem.

Schůzka s Trumpem je nepravděpodobná

Ke schůzce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem pak dodal, že je nepravděpodobná.

„Americký velvyslanec King nedávno na setkání se studenty právnické fakulty prohlásil, že tato schůzka je nepravděpodobná z toho důvodu, že Trump je obviňován z toho, že je ruský agent. A já jsem také obviňován z toho, že jsem ruský agent. No, a kdyby se setkali dva ruští agenti, nebylo by to úplně ono,“ řekl Zeman. Zopakoval, že ho Trump po svém zvolení do Bílého domu telefonicky pozval, pak ale podle Zemana nastalo mlčení.

Zeman v této souvislosti připomněl, že byl proti vydání ruského občana Jevgenije Nikulina do USA kvůli obvinění z hackerských útoků na servery různých amerických sociálních sítí. Uvedl rovněž, že podporuje čínskou společnost Huawei v boji s počítačovými firmami, zatímco „Američané v tom konkurenčním boji stojí na opačné straně“.

„Nejsem ten, kdo by se jakékoli schůzky domáhal. Když mě někdo pozve, rád přijmu, ale když nepozve, tak se kvůli tomu rozhodně nezblázním,“ dodal Zeman.

Hrad oznámil pozvání od Trumpa k návštěvě Bílého domu už v prosinci 2016. Termín schůzky ale nebyl stanoven. Předloni v červnu Zeman uvedl, že od Trumpa dostal omluvný dopis za odsouvání schůzky. O tři měsíce později se pouze vyfotografoval s Trumpem při příchodu na recepci, kterou americký prezident pořádal pro účastníky zasedání Valného shromáždění OSN.

Hamáček je mi sympatický, ale na sjezdu ČSSD ho nepodpořím

Prezident se rovněž vyjádřil ke své účasti na blížícím se sjezdu ČSSD, kde prý nehodlá podpořit současného předsedu strany Jana Hamáčka při obhajobě křesla. Hamáček je mu ale sympatický a má podporu z regionů. Hlava státu také zpochybnila poslední zveřejněný průzkum agentury Kantar, podle kterého by v únoru sociální demokraty volilo jen pět procent obyvatel.

Zeman se zmínil i o nedávném úmrtí režiséra Václava Vorlíčka. Prezident prý zvažoval, že ho vyznamená. „Bohužel, jeho smrt to překazila,“ uvedl s tím, že vyznamenávat lidi in memoriam je obtížné, protože takových lidí je mnoho.

Hlava státu se vyjádřila i k otázce dvou rozhořčených posluchačů, proč nechce podpořit návrh manželství pro osoby stejného pohlaví. „Až stejnopohlavní pár zplodí dítě, názor změním,“ opáčil prezident.

Prezident pak v pořadu nechtěl komentovat rozhodnutí ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, který odmítl nominovat Zemanova příznivce a bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška do Legislativní rady vlády. „Každý z ministrů má svou kompetenci a byla by hrubá chyba, kdyby do toho prezident zasahoval,“ uvedl Zeman.

Negativně se Zeman postavil proti snahám části sociální demokracie amnestovat dlužníkům jejich závazky až do výše 100 tisíc korun. Podle prezidenta by to nakonec museli zaplatit všichni daňoví poplatníci. Zeman v této souvislosti mimo jiné řekl, že lidé by měli spíše spořit a investovat, ne rozhazovat a že každý by měl být schopen zaplatit dluh například ve výši patnáct tisíc korun.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Příval fotek homosexuálních párů považuji za vtip, říká lidovec Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel do štábu lidovců v pražském Paláci...

Byl Národní týden manželství, a tak KDU-ČSL na sociálních sítích vyhlásila tématickou soutěž. Křesťanští demokraté...

Najdete na iDNES.cz