Prezident jmenuje v pondělí předsedu ODS Nečase novým premiérem

  11:09aktualizováno  12:42
Šéf ODS Petr Nečas bude v pondělí v 10 hodin dopoledne jmenován předsedou vlády. V diskusním pořadu Partie na Primě to oznámil prezident Václav Klaus. Nečas chce do poloviny července dotáhnout do úspěšného konce jednání o společné vládě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Nečase prezident jmenuje premiérem na den přesně měsíc po volbách do Poslanecké sněmovny, v nichž sice největší podporu voličů dostala ČSSD, ale většinu 118 poslaneckých hlasů mají společně občanští demokraté, TOP 09 a parlamentní nováček Věci veřejné.

"Pořád platí, že bychom jednání o vládě rádi ukončili do 7. července," řekl iDNES.cz předseda ODS Petr Nečas.

Klaus v diskusi na Primě řekl, že ho zaujalo vyjádření jednoho z vyjednavačů Věcí veřejných Víta Bárty, který iDNES.cz řekl, že šanci na přímý vstup VV do vlády vidí v této chvíli tak na dvacet procent, ale že pravděpodobnost může růst úměrně s tím, jak se podaří pokročit při jednání o programu možné koalice. (více o vyjádření Bárty k přímé účasti Věcí veřejných ve vládě najdete zde)

Prezident Klaus ve studiu TV Prima"Nevím, jestli je to finta, blufování," poznamenal prezident. Naproti tomu podle Nečase vyjádření Bárty odpovídá míře současné dohody o programu formující se vládní koalice.

Každá další vláda to bude mít podle prezidenta "nekonečně těžší" než kabinet Jana Fischera, jehož demisi přijal v pátek. "Bude muset říznout do bolavého," prohlásil Václav Klaus. Fischerova vláda byla podle něj tak populární, protože řadu věcí nedělala.

Počet 118 poslanců, o které by se mohla opřít nová vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, je podle prezidenta skoro neskutečný a dává vládě šanci řadu věcí prosadit, protože se nebude muset bát, kdy jeden nebo dva poslanci z rozličných důvodů nedorazí na hlasování. "Je to neuvěřitelně pohodlná většina a to číslo 118 je náznakem, že by to mohlo vydržet," řekl Klaus v diskusi na Primě.

Jednání o vládě označil za idylku ve srovnání s tím, co zažíval on, když byl v 90. letech premiérem, s tehdejšími předsedy KDU-ČSL Josefem Luxem a ODA Janem Kalvodou. K tomu, jak teď strany zápolí o počet křesel ve vládě, se příliš vyjadřovat nechtěl a na přímou otázku, zda věří lídrům, že zatím nejednají o konkrétních ministrech, řekl: "Já bych tomu skoro věřil."

Klaus popřel, že by tlačil Tlustého do pozice velvyslance

Prezident Václav Klaus se také ohradil proti informacím, že se snažil přes vládu prosadit do pozice nového velvyslance v Kazachstánu bývalého poslance ODS Vlastimila Tlustého, který loni na jaře přispěl k pádu Topolánkovy vlády.

"Hra o tom, že jsem navrhl nějaké velvyslance, je děsivá," prohlásil prezident. Kritizoval týdeník Respekt, který o jeho údajné snaze pomoci Tlustému k "trafice" v Kazachstánu psal. "Svazáci z Respektu se mýlí jako vždycky," řekl prezident.

O tom, že Klaus usiloval o to, aby ještě končící Fischerova vláda Tlustého do Kazachstánu vyslala, psal ale také bývalý premiér Topolánek ve zprávě pro kongres ODS (dopis Topolánka delegátům kongresu ODS najdete zde).

Prezident se také v televizi zmínil o tom, co se chystá dělat v létě. Žádnou velkou dovolenou neplánuje, vypraví se na konferenci do italského Lago Maggiore, bude v Lánech, na chalupě a chystá se také, že se v srpnu tradičně zúčastní Svatovavřinecké pouti na Sněžce.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V těhotenství lze očkovat, lékaři doporučují proti černému kašli a chřipce

Ilustrační snímek

Navzdory mýtům, že v těhotenství se nedá očkovat, opak je pravdou. Vakcinace nastávající matky proti černému kašli může...

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

Babiš znovu vede ANO, obhájil i Faltýnek. Novým místopředsedou je Vondráček

Premiér Andrej Babiš a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na sněmu...

Premiér Andrej Babiš vede znovu hnutí ANO. Neměl při volbě protikandidáta. Dostal 206 hlasů, 13 delegátů bylo proti, 19...

Najdete na iDNES.cz