Prezident Havel položil kytky a setkal se s diplomaty

  7:36aktualizováno  7:36
- Prezident Václav Havel položil u příležitosti oslav 81. výročí vzniku samostatného československého státu kytici žlutých chryzantém převázaných trikolórou. Odpoledne pak na Pražském hradě přijal diplomaty akreditované v České republice. "Rád bych vás ujistil, že navzdory těmto všem těžkostem, problémům (se kterými se Česká republika potýká), navzdory nedobré politické atmosféře, navzdory tak smutným věcem, jako je růst kriminality, navzdory tomu všemu jdeme a chceme jít i nadále cestou těch ideálů, jejichž jménem jsme před deseti lety dosáhli změny režimu," řekl Václav Havel.

Zdůraznil, že v mezinárodním měřítku chce Česko dělat vše, co je v jejích silách, pro obecný prospěch lidstva, civilizace a mírového soužití národů.

Prezident připomněl letošní desáté výročí událostí, které vedly ke zhroucení totalitního režimu v zemi. Zmínil následné snahy budovat právní demokratický stát založený na respektu k lidským právům, tržní ekonomiku a v zahraniční politice snahu nést spoluodpovědnost za mír ve světě.

Uplynulé desetiletí podle prezidenta přineslo bezpočet rozmanitého trápení a problémů i poznání, jak těžké je plnit stanovené úkoly. "Objevilo se i mnoho rozmanitých krizových jevů," konstatoval prezident.

Havel ubezpečil, že Česká republika nejen sympatizuje se všemi lidmi, na jejichž straně je spravedlnost, kterým je ubližováno a kteří chtějí žít v míru s ostatními, ale chce jim i konkrétně pomoci.

"Rád bych, abyste mi toto věřili a abyste tento vzkaz tlumočili i svým vládám," uzavřel svůj projev prezident.

Kyticí žlutých chryzantém a bílých kopretin převázanou trikolórou dnes ráno uctil český prezident Václav Havel u sochy sv. Václava na Václavském náměstí 81. výročí vzniku samostatného státu.

Chryzantémy položil vedle prezidentovy kytice také pražský primátor Jan Kasl. Myslbekovu sochu obklopilo před prezidentovým příjezdem asi 300 lidí, kteří čekali, aby mohli prezidenta pozdravit. Václava Havla přivítali potleskem a stejným způsobem se s ním i rozloučili.

Prezidenta chtěl při zpáteční cestě k jeho vozu požádat o podpis malý, asi šestiletý chlapec, ale prezidentova ochranka mu v tom zabránila.

Z Václavského náměstí odjel prezident na Hradčanské náměstí, kde se zúčastnil vojenské přísahy Pražské posádky a Hradní stráže.

Odpoledne se setkal s předsedou vlády Milošem Zemanem, se kterým bude mimo jiné hovořil i o politické situaci v zemi. Více v článku: Egon Lánský odchází z vlády

Večer prezident ve Vladislavském sále Pražského hradu udělil šestadvaceti osobnostem státní vyznamenání. Více v článku: K svátku 28. října uděloval Václav Havel vyznamenání

Před sochou patrona české země se asi hodinu po odjezdu prezidenta sešli i zástupci čtyřkoalice. Senátorka Zuzana Roithová a předseda Občanské demokratické aliance Daniel Kroupa položili k pomníku věnec s trikolórou a kytici červených růží.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Střed Brna už nebude magistrálou, zásobování se omezí jen na ráno

Vjezd do parkovací zóny v centru Brna už například v Rašínově ulici začínají...

Brno připravilo novinky, které se týkají vjezdu automobilů do nejužšího centra města. Omezí dobu pro zásobování...

Žádné další peníze. Babiš odmítá jednat o navýšení rozpočtu pro zdravotnictví

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš nemíní jednat v koalici o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v příštím roce. Za dostatečné...

Soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Staníkovi podmínku za nenávistné výroky

Soud neprojevil žádnou statečnost, prohlásil Staník po zamítnutí odvolání

Odvolací pražský městský soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční podmíněný trest kvůli...

KOMENTÁŘ: Jak se stal bývalý disident Vondra agentem Putina

Nově zvolený europoslanec za ODS Alexandr Vondra na snímku z května 2019

Europoslanec ODS Alexandr Vondra poskytl rozhovor časopisu Respekt. Následně se na Facebooku kriticky vyjádřil o dnešní...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz