Prezident Havel položil kytky a setkal se s diplomaty

  7:36aktualizováno  7:36
- Prezident Václav Havel položil u příležitosti oslav 81. výročí vzniku samostatného československého státu kytici žlutých chryzantém převázaných trikolórou. Odpoledne pak na Pražském hradě přijal diplomaty akreditované v České republice. "Rád bych vás ujistil, že navzdory těmto všem těžkostem, problémům (se kterými se Česká republika potýká), navzdory nedobré politické atmosféře, navzdory tak smutným věcem, jako je růst kriminality, navzdory tomu všemu jdeme a chceme jít i nadále cestou těch ideálů, jejichž jménem jsme před deseti lety dosáhli změny režimu," řekl Václav Havel.

Zdůraznil, že v mezinárodním měřítku chce Česko dělat vše, co je v jejích silách, pro obecný prospěch lidstva, civilizace a mírového soužití národů.

Prezident připomněl letošní desáté výročí událostí, které vedly ke zhroucení totalitního režimu v zemi. Zmínil následné snahy budovat právní demokratický stát založený na respektu k lidským právům, tržní ekonomiku a v zahraniční politice snahu nést spoluodpovědnost za mír ve světě.

Uplynulé desetiletí podle prezidenta přineslo bezpočet rozmanitého trápení a problémů i poznání, jak těžké je plnit stanovené úkoly. "Objevilo se i mnoho rozmanitých krizových jevů," konstatoval prezident.

Havel ubezpečil, že Česká republika nejen sympatizuje se všemi lidmi, na jejichž straně je spravedlnost, kterým je ubližováno a kteří chtějí žít v míru s ostatními, ale chce jim i konkrétně pomoci.

"Rád bych, abyste mi toto věřili a abyste tento vzkaz tlumočili i svým vládám," uzavřel svůj projev prezident.

Kyticí žlutých chryzantém a bílých kopretin převázanou trikolórou dnes ráno uctil český prezident Václav Havel u sochy sv. Václava na Václavském náměstí 81. výročí vzniku samostatného státu.

Chryzantémy položil vedle prezidentovy kytice také pražský primátor Jan Kasl. Myslbekovu sochu obklopilo před prezidentovým příjezdem asi 300 lidí, kteří čekali, aby mohli prezidenta pozdravit. Václava Havla přivítali potleskem a stejným způsobem se s ním i rozloučili.

Prezidenta chtěl při zpáteční cestě k jeho vozu požádat o podpis malý, asi šestiletý chlapec, ale prezidentova ochranka mu v tom zabránila.

Z Václavského náměstí odjel prezident na Hradčanské náměstí, kde se zúčastnil vojenské přísahy Pražské posádky a Hradní stráže.

Odpoledne se setkal s předsedou vlády Milošem Zemanem, se kterým bude mimo jiné hovořil i o politické situaci v zemi. Více v článku: Egon Lánský odchází z vlády

Večer prezident ve Vladislavském sále Pražského hradu udělil šestadvaceti osobnostem státní vyznamenání. Více v článku: K svátku 28. října uděloval Václav Havel vyznamenání

Před sochou patrona české země se asi hodinu po odjezdu prezidenta sešli i zástupci čtyřkoalice. Senátorka Zuzana Roithová a předseda Občanské demokratické aliance Daniel Kroupa položili k pomníku věnec s trikolórou a kytici červených růží.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Koleje VUT v Brně zachvátil požár, 77 studentů muselo opustit budovu

Hasiči zasahovali v úterý večer v hlavní budově České pošty v Brně. Ilustrační...

Na kolejích Vysokého učení technického (VUT) v Brně pod Palackého vrchem v sobotu odpoledne hořelo. Kvůli požáru...

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz