Bil manželku, řídil bez „papírů“. Splnil podmínky, hájí omilostnění Hrad

  12:15aktualizováno  12:15
Prezident Miloš Zeman udělil nedávno milost muži s vážnou cukrovkou. Podle oficiální zprávy Hradu byl tento člověk odsouzen za maření úředního rozhodnutí. Redakce iDNES.cz ale zjistila, že muž z Brněnska v minulosti opakovaně stál před soudem za napadání své manželky. Zbil ji pěstí a dostal trest ve výši dva a půl roku. Prezidentská kancelář se hájí tím, že prominutý trest s násilím nesouvisel.

Prezident Miloš Zeman přijel v pátek do Českých Velenic. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Byl uznán vinným trestným činem týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě. Soud prvního stupně mu uložil trest odnětí svobody v trvání 2,5 roku,“ sdělila Simona Tesařová, mluvčí brněnského krajského soudu, který tento trest v roce 2008 potvrdil.

Muž je ve zprávě ministerstva spravedlnosti přístupné médiím označen jen iniciálami T. Z. Redakce iDNES.cz však jeho jméno zná. Podařilo se jí vypátrat, za jaké trestné činy byl odsouzen v minulosti.

T. Z. pochází z malé obce na Brněnsku a násilí na manželce se dopouštěl opakovaně. Ještě předtím, než ho soud poslal do vězení, vyslechnul si kvůli ublížení na zdraví podmíněný trest. To bylo v roce 2006. „Okresním soudem mu byl uložen trest odnětí svobody v trvání 2,5 roku, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání dvou let a zároveň byl vysloven dohled probačního úředníka,“ uvedla mluvčí Tesařová.

Od násilí to ale nedávno omilostněného muže neodradilo, v podmínce se dopustil dalšího útoku. Manželku po návratu z hospody napadl pěstí do obličeje a způsobil jí zranění, kvůli kterým musela vyhledat lékařskou pomoc. Protože byl v té době v podmínce, vězení se už nevyhnul.

Dopis pro prezidenta o násilí mlčí

O této minulosti odsouzeného se v dopise ministra spravedlnosti Roberta Pelikána prezidentu Miloši Zemanovi nepíše. Uvádí se v něm pouze tresty, které si T. Z. odpykával v době žádosti o milost, nebo které ho teprve čekaly. Všechny dostal za maření úředního rozhodnutí a ten poslední měl uplynout 16. srpna 2018. Dohromady mu zbývalo necelých 30 měsíců ve vězení.

Mařením úředního rozhodnutí se ve třech případech myslí to, že usedl za volant, i když tam neměl co dělat. „Trestnou činnost odsouzený páchal tím, že opakovaně řídil motorové vozidlo, ačkoli nikdy nebyl držitelem řidičského oprávnění a již dříve mu byl uložen mimo jiné i trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel,“ uvedl Pelikán.

Kromě toho také T. Z. nenastoupil do věznice v Brně-Bohunicích, kde si měl odpykat nepodmíněný trest. V říjnu 2014, zhruba jeden a půl měsíce od nařízeného nástupu, ho zadržela a dodala do věznice policie.

Násilná trestní minulost T. Z. je v dopise ministra prezidentovi jen naznačena. „Z opisu Rejstříku trestů se zjišťuje včetně posuzovaných odsouzení celkem 15 záznamů za různorodou trestnou činnost, jedná se tedy o recidivistu,“ napsal Pelikán. V závěru dopisu uvedl, že kdyby posouzení žádosti bylo na něm, přiklonil by se k jejímu zamítnutí.

Za násilí už neseděl, hájí milost Hrad

„Tak jako ve všech případech žádostí o milost, i tentokrát pan prezident obdržel všechny relevantní dokumenty, včetně zdravotní dokumentace a výpisu z rejstříku trestů,“ ujistila mluvčí Ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. To ostatně potvrdil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Rozhodující podle něj byly pro prezidenta tři faktory, které u tohoto muže byly splněny - mimořádně závažný zdravotní stav, zajištění péče v případě propuštění a také to, že muž neseděl za násilnou trestnou činnost. Redakce iDNES.cz se zajímala, jak se poslední z podmínek shoduje s minulostí T. Z. „Milost udělujete za konkrétní odsouzení, ne za to, co si někdo odseděl v minulosti,“ vysvětlil Ovčáček s tím, že prezident zohlednil to, že v době žádosti už T. Z. za násilí neseděl.

T. Z. trpí cukrovkou a v lednu letošního roku musel být hospitalizován, byl ve stavu ohrožujícím život. Dříve léčbu odmítal a s lékaři nechtěl spolupracovat. Prodělal operaci, prognóza jeho stavu je však nejistá. Letos na jaře dostal čtyřměsíční přerušení trestu právě kvůli závažným zdravotním obtížím.

Žádost o milost zaslala prezidentovi jeho sedmdesátiletá matka D .G., která se také zaručila, že její syn u ní může po propuštění bydlet. Prezident žádosti vyhověl 31. května letošního roku (více o udělení milosti zde).


  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zeman spolu s Čaputovou otevře 16. listopadu Český dům v Bratislavě

Prezident Miloš Zeman 16. listopadu navštíví Slovensko. V Bratislavě se sejde s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a...

Informace o sexu získávají děti nejčastěji z internetu nebo od kamarádů

Jak jsou na tom Češi a studenti se znalostmi o sexu je v dnešní době těžké odhadnout - chybí data. Poslední velký...

Soud postupoval příliš nadřazeně, musí se zeptat na názor dítěte, uvedl ÚS

Justice má podle nálezu Ústavního soudu zjišťovat během procesu názory dětí. Reagoval na kauzu, kdy Krajský soud v Brně...

Přejmenujte Sokolák na Ostrov Karla Gotta, navrhuje občan Budějovic

Po nejrůznějších nápadech, jaká místa by se měla jmenovat po zesnulém zpěvákovi Karlu Gottovi, přišel s dalším návrhem...

Najdete na iDNES.cz