„Nechci hovořit o tom, že by na zámku v Lánech došlo k dohodě na nějakém čísle, to rozhodně ne, ale obecně platí, že se všichni účastníci schůzky shodli na tom, že by se Armáda České republiky měla účastnit obrany území České republiky před nelegální migrací,“ řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Bečvář uvedl, že kdyby vláda rozhodla o využití maximálního počtu 2 600 vojáků, musela by už armáda zásadně upravit plán výcviku.
„Vyčlenit k posílení Policie České republiky můžeme bez zásadních omezení řádově až 1 500 vojáků,“ uvedl Bečvář v tiskové zprávě, kterou poskytl mluvčí generálního štábu Jan Šulc.
Bečvář dodal, že prezidenta ujistil o tom, že armádní odborníci se již účastní pracovních setkání s policisty, aby armáda byla schopna pružně reagovat, pokud by kabinet rozhodl, že má policii pomoci s ochranou hranic. Česká armáda má nyní zhruba jednadvacet tisíc vojáků, letos by měla přijmout další dva tisíce lidí.
Česko kvůli zvýšenému počtu běženců nedávno přijalo první stupeň opatření, s možným nasazením armády k ochraně hranic počítá až stupeň třetí.
Na tom, že Česko musí být připraveno k důslednější ochraně svých hranic, pokud selžou celoevropská opatření, se v úterý na setkání v Lánech shodli Zeman s předsedy obou komor Parlamentu Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem (oba ČSSD). Štěch přitom hovořil i o možnosti posílit ochranu českých hranic například formou mimořádných armádních cvičení.
Tématem sobotního setkání na zámku v Lánech byla podle mluvčího štábu i výměna informací k aktuální bezpečnostní situaci a hrozbám ve světě. Prezident se zajímal o bezpečnostní hrozby v místech nasazení českých vojáků v zahraničních operacích i o perspektivy jejich dalšího působení po boku koaličních partnerů z NATO, EU a pod vlajkou OSN.
Bečvář se Zemanem mluvili rovněž o „potřebě stabilního a růstového rozpočtu“ armády. „Pan prezident se detailně zajímal i o stav záloh Armády ČR a o novelizaci branné legislativy, která je v současné době projednávána v Poslanecké sněmovně,“ dodal Bečvář.