Školy tají problémy s drogami, aby je nemusely řešit. Porušují tím zákon

  8:40aktualizováno  8:40
Vedení škol často porušuje zákon, když problémy žáků s drogami tají a řeší je jinou cestou. Například nezletilého vyhodí nebo ho nechají přeložit na jinou školu. Na konferenci Jak zlepšit bezpečnost na školách na téma upozornil přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Michal Miovský.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Miovský na začátku vysvětlil, že postava dospělého drogového dealera postávajícího před školou a nabízejícího dětem drogy v bonbónech je chimérou. Ve skutečnosti jsou to samy děti, které v drtivé většině případů své spolužáky zásobují zakázanými návykovými látkami. 

Velice obtížné je ale dopátrat se, jak se „malí dealeři“ k drogám dostanou, tedy kdo jim zboží dodává. „Snažíme se upozornit na to, že je podfinancována tato část výzkumu, tedy výzkumu černého trhu s alkoholem a návykovými látkami obecně,“ uvedl Miovský.

Zmínil, že jednou z cest je objednávání těchto látek přes internet. Například některé nové syntetické drogy ještě nejsou zapsané na seznamu zakázaných látek, a proto je možné si je pořídit jednoduše z pohodlí domova. Žáci také pátrají v lékárničkách svých rodičů, jestli v nich nejsou ukryty nějaké „zábavné“ látky.

Učitelé neznají svá práva

Problémem také je, že často ani vyučující netuší, jak se v případě, že dítě má u sebe drogy zachovat, neznají svoje práva ani povinnosti. Podle Miovského si tak děti mohou vůči učitelům dovolovat více, než by měly. Pedagogové si pak netroufnou do celého problému „vtáhnout“ rodiče. 

Zvýšený výskyt zbraní

Podle Miovského se na školách častěji objevují zbraně. Kromě velkých nožů jsou to i boxery. O jejich zvýšeném výskytu nejsou přesné statistiky, ale potvrzuje je nárůst zranění způsobených těmito chladnými zbraněmi, případně zkušenosti pedagogů. 

„Jestliže dominantním problémem škol dnes je šikana, tak je naivní předpokládat, že šikana nemá u starších dětí, respektive adolescentů spojitost s používáním zbraní,“ podotkl Miovský

„V nejednom případě je snahou školy se dětí zbavovat, takže je buď vyloučí, nebo přeloží na jinou školu,“ naznačil Miovský jakou cestou nezřídka postupují školy. Občas prý také zasáhnou rodiče, kteří drogové excesy svých dětí řeší přemístěním na jinou instituci. Podle Miovského by se ale celý problém neměl nějak smáznout.

Škola má například ze zákona povinnost takové jednání žáka nahlásit policii. „Ale často se to nestává. Současný stav je alarmující v tom, že vlastně dochází k opakovanému porušení zákona,“ upozornil Miovský s tím, že nečinností vedení se na školách mohou šířit návykové látky i k dalším dětem. Netýká se to podle něj jen lehkých a tvrdých drog, ale i alkoholu nebo tabáku.

Plošné testování není řešení

Na problém narazil i vedoucí Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Vadí mu, že o spoustě přečinů se ani nedozvědí, protože škola se spoléhá, že celou věc vyřeší rodina, rodiče pak doufají, že problémy přestanou v nové škole. Sám ve své praxi zná dva přístupy ředitelů škol. Jedni se bojí špatné pověsti, a proto chtějí všechno utajit. Ti osvícenější se naopak snaží klubko problémů rozmotat. Upozornil na to, že při jakémkoli šíření návykové látky dítětem jde o trestný čin, protože policie musí pátrat, jak se k ní nezletilý dostal.

Oba považují za nešťastné, aby se v rámci prevence přijalo plošné testování žáků. Znamená to, aby se testů na drogy účastnily celé třídy nebo dokonce všichni žáci ze školy. „Testování dětí není preventivní program. Je to velice specifický typ represivního a regulačního opatření,“ podotkl Miovský.

Řešením je pak podle Miovského celonárodní systém prevence, který Česká republika buduje již 17 let a stát do jeho vývoje investoval 70 milionů korun. Tento model je prý model funkční a atraktivní dokonce i pro zahraniční odborníky. Nyní ale nejsou prostředky na jeho implemetaci do praxe. Chybí také peníze na to, aby se celá akce odkomunikovala.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Nejvíce si Češi stěžují na zpožděné lety. Počet uznaných reklamací stoupl

Ilustrační snímek

Méně stížností na objednané zájezdy hlásí za letošní rok Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podíl...

V průběhu týdne se citelně ochladí, na horách spadnou první vločky

Ilustrační snímek

Po teplém víkendu dorazí během pondělí na území České republiky studená fronta. Ta s sebou přinese ochlazení a v...

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz