Lidé se rozloučili se Stanislavem Grossem, dorazil Sobotka i Paroubek

  8:25aktualizováno  11:32
V bazilice sv. apoštolů Petra a Pavla na Vyšehradě se lidé rozloučili s expremiérem Stanislavem Grossem. Jeho památku uctil předseda vlády Bohuslav Sobotka nebo ministři vnitra a zahraničí. Veřejnost mohla přicházet do 10 hodin, poté proběhl v rodinném kruhu pohřeb. Bývalý politik minulý týden podlehl amyotrofické laterální skleróze.

Památku Grosse dorazil uctít premiér Bohuslav Sobotka, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nebo ministr vnitra Milan Chovanec. Sociálnědemokratičtí politici na chvíli postáli u rakve a položili věnce. Naopak prezident Miloš Zeman, který Grossovi svědčil na svatbě, dříve uvedl, že účast neplánuje.

Poslední rozloučení s expremiérem S. Grossem

Na Vyšehrad přišel i expremiér Jan Fischer. „Je mi strašně líto, když člověk odejde v 45 letech. Je mi líto jeho manželky a dětí. Nechci mluvit o přehmatech a skandálech, Stanislav Gross je už někde, kde soudí někdo úplně jiný,“ řekl novinářům Fischer.

„Je docela smutné, že lidé, kteří se dříve snažili k němu přiblížit, ho dnes už skoro neznají, nebo se za to stydí,“ doplnil bývalý premiér.

Lítost nad úmrtím spolustraníka projevil i exministr bez portfeje a pražský zastupitel Karel Březina. „Nehodlám soudit v den pohřbu jeho politické činy, není na to vhodná chvíle,“ uvedl. S manželkou dorazil i bývalý předseda ČSSD a vlády Jiří Paroubek, s novináři ale nechtěl hovořit.

Byl lepší ministr vnitra než premiér, míní Kavan

Grossův kolega ze Zemanovy vlády Jan Kavan uvedl, že má na zesnulého politika dobré vzpomínky. „Z mého osobního hlediska se stal premiérem velmi mladý a bez zkušeností, což se na některých jeho krocích projevilo. Víc si jej vážím jako ministra vnitra,“ řekl někdejší šéf diplomacie.

To, že se Gross stal ve velmi nízkém věku premiérem, považuje za chybu i mluvčí Zemanovy vlády Libor Rouček. Tehdejšího ministra prý před tím varoval. „Říkal jsem mu: Stando, podívej, je ti 33. Je jasné, že potřetí volby nevyhrajeme, počkej, až je prohrajeme, pak stranu převezmeš a volby vyhraješ,“ vylíčil.

Úmrtí Grosse

Rouček také uvedl, že se mu s Grossem spolupracovalo velmi dobře. „Byl to otevřený člověk, byl lidský, dokázal se pobavit nejen s ministry, ale i s babičkou na ulici nebo s malým dítětem,“ řekl bývalý europoslanec.

Exposlanec Karel Šplíchal vzpomenul na Grossovu zálibu ve fotbale. „Hrál v mém mužstvu Patrioti. Byl jeden z nejspolehlivějších hráčů,“ uvedl Šplíchal. Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera popsal, že se dříve s Grossem často setkával.

Poklonit se k rakvi přišli však nejen Grossovi spolustranící, ale i řada politických oponentů. Například lidovec Jan Kasal nebo bývalý politik ODS a Unie svobody Ivan Pilip, který ocenil Grossovu schopnost empatie. „Vzpomínám si na chvíle, kdy jsme si říkali, že tento klučina nemůže všechno zvládat. Ale myslím, že přes naše výhrady to až do funkce premiéra bylo dobré,“ uvedl bývalý ministr školství.

Lidé s sebou přinášeli květiny

Na poslední rozloučení s bývalým politikem přišli spíše starší lidé. Někteří s sebou přinesli květiny. V prostorách baziliky se nesmělo fotit ani natáčet. Po 10. hodině se kostel uzavřel a začali přijíždět členové Grossovy rodiny a nejbližší přátelé.

Expremiérovu manželku Šárku přivezlo auto přímo k bazilice přibližně v 10:30. Dovnitř mohli na smuteční obřad jen ti, kteří byli uvedení na seznamu hostů. Pohřeb trval necelou půl hodinu, poté se rozezněly zvony a pohřební vůz odvezl rakev.

Sociální demokraté ve svém informačním centru v pražském Lidovém domě nechali umístit kondolenční knihu. „Stanislav Gross byl před 25 lety u obnovení české sociální demokracie a zakládal i sociálně demokratickou mládežnickou organizaci MSD. Patnáct let byl výraznou postavou celostátní politiky jako předseda poslaneckého klubu ČSSD, ministr vnitra a nakonec předseda vlády,“ uvedla strana ve středečním prohlášení. 

Gross se v roce 2004 stal zatím nejmladším českým premiérem, když do úřadu nastoupil ve 34 letech. V roce 2005 ale po aféře s nevyjasněným financováním bytu na pražském Barrandově z funkce odstoupil a stáhl se z politického života.

V dubnu 2014 se v dokumentu České televize omluvil lidem, kteří mu jako premiérovi důvěřovali a on je zklamal. Před rokem také uvedl, že kdyby měl před lety odvahu říct, že si byt na pražském Barrandově koupil z poslaneckých náhrad, nezamotal by se do polopravd a lží.

Stanislav Gross na archivních záběrech z dob největší politické slávy:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Zeman nejspíše podpoří vznik Národní sportovní agentury

Prezident Zeman zkritizoval radního, který vyzýval k jeho zabití. ODS ho prý...

Miloš Zeman v pravidelném pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem prozradil, že nejspíše podepíše novelu zákona, která...

Chovateli utekla z ohrady pštrosice, v polích ji nahání už deset dní

Rozrostla se také pštrosí rodinka.

Už více než týden se chovateli Lukáši Mouchovi ze Starovic na Břeclavsku nedaří dostat zpátky do ohrady pštrosici....

Nosorožci z Dvora Králové znovuosídlí Rwandu, vysílačky ponesou v rohu

Pět nosorožců černých se chystá ve Dvoře Králové k přesunu do střeženého...

Safari park ve Dvoře Králové v neděli po měsících příprav vypraví pět nosorožců dvourohých (černých) do Rwandy. Bude to...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz