Lidovci jasně schválili koalici se STAN. Premiérem má být Bělobrádek

  12:11aktualizováno  13:41
Křesťanští demokraté jasně na svém sjezdu schválili volební koalici s hnutím STAN. Pro bylo v tajném hlasování 228 z 279 delegátů. Petr Gazdík, lídr STAN, zvolil k přesvědčování lidovců velmi silný přesvědčovací argument. „Česká republika nemusí mít premiéra Andreje Babiše, může mít premiéra Pavla Bělobrádka,“ řekl.

Lídr lidovců Pavel Bělobrádek a předseda hnutí STAN Petr Gazdík na volebním sjezdu KDU-ČSL | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Pokud mají lidé KDU-ČSL zaškatulkovanou jako maximálně desetiprocentní stranu, je velmi obtížné to zlomit. V tomto je skutečný smysl naší koalice se STAN,“ míní šéf lidovců Bělobrádek (o projevu Bělobrádka jsme psali zde).

„Zdá se, že jediným možným výsledkem podzimních parlamentních voleb musí být vítězství hnutí ANO. Já, Starostové a nezávislí, jsme přesvědčeni, že naše budoucnost takto fatalisticky dána není,“ prohlásil pak Gazdík. Po schválení volební koalice děkoval lidovcům a řekl, že se mohou spolehnout na to, že podaná ruka starosty platí.

Koalice se STAN má podle Bělobrádka zabránit mocenskému monopolu ANO

Gazdík kritizoval hnutí ANO Andreje Babiše, které se vzhlédlo v tom, že stát je firma. „Ve firmě se nehlasuje, slovo šéfa je nejvyšším zákonem,“ kritizoval šéf STAN Babiše. Zdůraznil, že občané nejsou zaměstnanci, ale suverénní voliči.

Společnou hodnotou STAN a lidovců je podle Gazdíka, že ctí rodinu, obec, slušnost a že chtějí, aby Česká republika patřila jasně na Západ a byla zemí sebevědomých a schopných lidí.

Bělobrádek, kterého Gazdík tituloval jako budoucího premiéra, označil za velkou přidanou hodnotu, že se KDU-ČSL dokázala domluvit se Starosty a nezávislými na kandidátkách i na programu.

Útok na koalici i interní průzkum, který jí dává 13 procent

Debata před tajným hlasováním o koalici KDU-ČSL a STAN překvapivě nebyla příliš dlouhá. „Strana, která je na vzestupu, se nemusí s nikým spojovat,“ kritizoval koalici KDU-ČSL a STAN delegát Petr Švehla z Uherského Hradiště. Navrhl sjezdu usnesení, jímž by lidovci odmítli koalici, ale kývli na to, že KDU-ČSL souhlasí s tím, aby byli Starostové a nezávislí na kandidátce lidovců. Rozdíl by byl v tom, že v takovém případě by spojenectví stačilo jen pět procent, nikoli deset, tak jako přímé koalici.

Fotogalerie

V útoku na koalici pokračovali místopředseda pražských lidovců Pavel Mareš a poslanec Ludvík Hovorka. Mareš navrhl změnit vyjednanou a podepsanou koaliční smlouvy, aby kandidáti mohli vést individuální kampaň. Bělobrádek proti tomu vystoupil, že není možné jednostranně změnit smlouvu. Nakonec se o alternativních návrzích ani nehlasovalo a delegáti pouze v tajném hlasování drtivou většinou podpořili koalici se Starosty a nezávislými.

První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka argumentoval průzkumem, který si sama strana zadala a podle nějž v březnu odpovědělo 13 procent občanů, že koalici lidovců a STAN bude volit, a 22 procent voličů o tom uvažuje.

Kalousek lidovcům vyčítal utahování šroubů s ANO a ČSSD

Kriticky do scénáře sjezdu vstoupil jeden z hostů - bývalý předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, toho času předseda TOP 09. Na úvod svého projevu lidovcům řekl, že je už na jejich jedenáctém sjezdu a potom jim vytkl, že se spolu ANO a ČSSD podíleli na „utahování šroubů“ v české společnosti.

„Mám na mysli zákony, které omezují občanskou svobodu a zvyšují kontrolu a dohled státu nad občanem. Mám tím na mysli i prolomení některých ústavních svobod, jako svobody shromažďovací a domovní svobody,“ řekl Kalousek. Nadějí je ale podle něj flexibilita lidovců.

„Pokládáme vás za natolik flexibilní a pragmatický subjekt, který, bude-li to pokládat za výhodné a prospěšné, bude pomáhat tyto šrouby povolovat stejně aktivně, jako je aktivně pomáhal utahovat,“ tvrdil Kalousek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Co hrozí kardiakům během léta? V Rozstřelu odpoví primář Petr Neužil

Petr Neužil

Když udeří vedra, měli by lidé s chorobami srdce být opatrní a měli by vědět, že se při nadměrném horku a nevhodném...

Díky dárkyni přežil leukémii, teď sám motivuje lidi k zapsání do registru

Ivan Kocmánek onemocněl leukémií, boj s vážnou nemocí ale nakonec díky dárci a...

Když se Ivan Kocmánek před pěti lety dozvěděl, že trpí leukemií, ze dne na den poznal pocit bytí na hraně mezi životem...

Na dálnici D8 se srazila dvě osobní auta, zastavila provoz

Na 5. kilometru dálnice D8 se srazily čtyři kamiony. (9. 5. 2019)

Dálnici D8 zablokovala ve středu kolem 22:00 zhruba na 30. kilometru ve směru na Německo nehoda dvou osobních aut....

Najdete na iDNES.cz