Vydírání neustoupíme, reforma bude ještě letos, vzkázali Nečas s Hegerem

  11:08aktualizováno  13:06
Premiér Petr Nečas podpořil reformu zdravotnictví, kterou připravuje ministr Leoš Heger. Její klíčové zákony mají být přijaty ještě letos, uvedl Nečas. Schůzka předsedy vlády a ministra ale zároveň nepřinesla odpověď na to, jak bude stát řešit hrozbu odchodů části nemocničních lékařů.

Premiér Petr Nečas | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Heger (TOP 09) zopakoval, že lékaři určitě nedostanou přidáno letos, jak žádají odbory. "Otevřenému vydírání nelze ustupovat," uvedl. Zdůraznil, že případné změny se musí týkat všech zaměstnanců ve zdravotnictví.

"České zdravotnictví musí přestat být černou dírou, do které se lijí finanční prostředky," řekl premiér Nečas (ODS) po schůzce s tím, že klíčové zákony musí vláda a parlament schválit ještě letos.

Mezi základy reformy patří například novela zákona o vzdělávání zdravotnických pracovníků, zákon o záchranné službě nebo o specifických zdravotních službách. Heger v nich chce definovat správný lékařský postup, regulovat nákup drahých přístrojů, dát zdravotním sestrám větší pravomoce nebo zavést příplatky za nadstandard ().

"Není naším cílem takzvaně vytahovat lidem peníze z kapsy," komentoval po schůzce plánované navýšení spoluúčasti pacientů na nadstandardní léčbě Heger.

Řešení zatím neexistuje

Kromě reformy zdravotnictví Nečas s Hegerem a jeho náměstky řešili možné reakce na výzvu lékařských odborů s názvem "Děkujeme, odcházíme". V rámci ní podalo na konci loňského roku výpověď zhruba 3 800 nemocničních lékařů. Premiér a ministr se dohodli na konkrétních úkolech, ani jeden je ale zatím nechtěl komentovat.

Podle informací iDNES.cz se debata točila kolem toho, jakou zvolit strategii, aby platy lékařů nemusely být navýšeny. "Bavili jsme se o tom, zda je prostor pro jednání o něčem jiném, než je jen navýšení platů. Zatím se ale takový prostor nejeví," řekl iDNES.cz náměstek ministra Petr Nosek.

Ministr později před novináři připustil, že hlavní řešení problému zatím neexistuje a stát stále počítá s variantou, že bude muset zvládnout nemocniční péči bez téměř čtyř tisíc lékařů. Podle odborů a lékařské komory to ale není možné.

K vyhrocené situaci přispěl také Svaz pacientů ČR. Žádá zdravotní pojišťovny a stát o více peněz pro nemocnice. Nedostanou-li je, vyzve pacienty, aby využili dražší léčby v zahraničí.

"Pokud nebude situace vyřešena do 15. února, vyzveme pacienty, aby se přeobjednávali do nemocnic v sousedních zemích Evropské unie," uvedl prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. Záchranná služba by podle něj po odchodu lékařů musela vozit lidi do Rakouska, Polska a na Slovensko.

K situaci se vyjádřily poprvé také nelékařské odbory. Místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Radka Sokolová vyzvala vládu, aby situaci ve zdravotnictví nebagatelizovala.

Ministerstvo zdravotnictví, lékařské odbory i komora lékařů zasednou k jednacímu stolu opět v pondělí. Do té doby má ministerstvo protistraně předložit konkrétní návrh řešení.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz