Fiala se o případu letmo zmínil před novináři v pondělí před odletem z Prahy do Baku na klimatickou konferenci COP29 a podrobnosti doplnil informovaný zdroj, který si nepřál být jmenován.
„Český cestovatel, skialpinista, přešel na lyžích díky hlubokým závějím přes minová pole na hranicích,“ řekl zdroj. Čech dobrodružnou výpravu přežil, ale na ázerbájdžánské straně ho zadržela vojenská hlídka a byl postaven před soud, který muže poslal na půldruhého roku do vězení.
Běžně se podobné prohřešky podle zdroje řeší pokutou, ale v daném případě se ázerbájdžánské justici zřejmě nezdálo, že obžalovaný měl u sebe dva české pasy a fotoaparát s teleobjektivem.
Čech ilegálně přešel zaminované hranice Arménie, zadrželi ho v Ázerbájdžánu |
O kauze v únoru informovala ázerbájdžánská státní tisková agentura APA. Některá ázerbájdžánská média uvedla, že podle nejmenovaného zdroje byl dotyčný zadržen na jednom z kontrolních stanovišť u hranice s Arménií. Předtím se mu podařilo přejít přes území na ázerbájdžánské straně hranice, které dříve zaminovali Arméni.
Letos v červenci se Fiala na okraji summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii setkal s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem. Po premiérově přímluvě byl český občan podle zdroje propuštěn na svobodu a odletěl do vlasti. Strávil tak v ázerbájdžánském vězení přibližně půl roku. „Byl to jen turista,“ dodal.
Fiala před odletem do Baku na otázku, zda míní využít cesty, aby se zasadil za osvobození politických vězňů, anebo zda nebude riskovat případné ohrožení obchodů českých zbrojařů s Ázerbájdžánem, odvětil, že při všech cestách podporuje český obchod, český byznys a také lidská práva, což vůbec není v rozporu. Připomněl přitom minulé jednání s prezidentem Alijevem, kdy se zasadil o českého občana.
V Baku začala klimatická konference COP29, projev bude mít i premiér Fiala |
„A tyto podněty byly vyslyšeny,“ konstatoval premiér s tím, že bude pokračovat jak v těchto aktivitách, tak v pomoci českým firmám a českému byznysu při svých cestách do zahraničí.
Ázerbájdžán a Arménie vedly v posledních třech dekádách dvě války o Náhorní Karabach, region mezinárodně uznávaný jako součást Ázerbájdžánu, v němž historicky žilo většinově arménské obyvatelstvo. Boje v 90. letech si vyžádaly asi 30 tisíc mrtvých a skončily vítězstvím Arménů.
Ázerbájdžán ale dobyl řadu území během války v roce 2020. Po bleskové vojenské ofenzivě z loňského září pak Ázerbájdžán převzal nad Náhorním Karabachem plnou kontrolu a většina z asi 120 tisíc etnických Arménů z regionu uprchla ve strachu z ázerbájdžánských represí. Arménie během ázerbájdžánské zářijové ofenzívy v Karabachu nezasáhla.