ANALÝZA: V ohrožení jsou další ministři VV, jistotu nemá ani Heger

  17:05aktualizováno  17:05
V koalici znovu začíná hra o rozdělení vlivu ve vládě. Odchod Víta Bárty nemusí být poslední výměnou některého z ministrů za Věci veřejné. Premiér Petr Nečas už prohlásil, že bude chtít sebrat vnitro Radku Johnovi, ale v ohrožení jsou i další ministři za VV, pokud bude pokračovat eroze poslaneckého klubu vévéček.

Premiér Petr Nečas chystá větší změny ve vládě. Jejich rozsah bude záviset hlavně na vnitřním vývoji ve Věcech veřejných a v poslaneckém klubu VV. | foto: ČTK

John je jediným ministrem, na kterého Nečas výslovně zaútočil ihned po oznámení Bártovy rezignace. "Diskuse o tom, zda je vhodné, aby strana Věci veřejné měla ve své zodpovědnosti resort ministerstva vnitra, je naprosto legitimní," říká Nečas.

Bártův odchod

Jestliže to takto otevřeně říká, ODS sází na to, že po Škárkovi, Humlovi a Kočí mohou z klubu Věcí veřejných dezertovat ještě další poslanci. Pokud se časem najdou ještě minimálně čtyři (ale spíš víc), mohli by mít občanští demokraté spolu s TOP 09 většinu za podpory odpadlíků z VV.

Stejně jako ministra školství Josefa Dobeše, jehož osud navíc závisí na průběhu a výsledku nových státních maturit. Téměř eviditelný ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský koaličním partnerům vadí nejméně. Nepochází totiž z Bártova "ABL jádra" Věcí veřejných a je názorově natolik napravo, že s politiky ODS a TOP 09 souzní.

Před schůzí poslanců VV ve Sněmovně - Radek John (7. dubna 2011)

Dokud většina Nečasovy koalice závisí na hlasech strany Věci veřejné a John je zároveň jejím předsedou, má ministr vnitra naději být v klidnějším závětří. Sáhnout na předsedu strany, na níž stojí koalice, se rovná vypovězení koaliční smlouvy. Leda by si véčkaři do čela VV zvolili Karolínu Peake a Johna zcela odsunuli stranou.

Komplikací pro Nečase bude i přes svou rezignaci z vlády Bárta, který si navzdory odchodu z ministerstva dopravy udržuje ve straně dominantní vliv. Když bude chtít, může Nečasovi při jeho plánech, co dál udělat s vládou, zatápět.

Na koho ukáží Kalousek a Schwarzenberg? Nabízí se Besser, ODS ale pije krev hlavně ministr zdravotnictví

Jestliže myslí Nečas svůj plán s větší rošádou ve vládě vážně, stěží se debatě o svých ministrech vyhnou TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Pozice Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska je kvůli respektování síly jednotlivých figur uvnitř jejich strany nezpochybnitelná. Také místopředseda
TOP 09 a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek má dost silnou pozici, i díky podpoře Schwarzenberga, který ho už dříve zmínil jako svého možného nástupce.

Nejlogičtější "obětní figurou" by byl prakticky neviditelný ministr kultury Jiří Besser, jehož do vlády doporučili Starostové a nezávislí, ovšem Nečas může nakonec spíš ukázat pro někoho možná překvapivě na ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Ten sice dokázal vyjednat smír s bouřícími se lékaři, kteří požadovali vyšší platy, ale právě kvůli ústupku lékařům na něj směřovala sprška kritiky zejména z ODS.

Ministr Leoš Heger a předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel podepsali memorandum, které zažehnává odchod tisíců nemocničních lékařů. (17. února 2011)

Ale i ve své vlastní straně TOP 09 občas Heger naráží - třeba když na koaliční jednání přinese návrh, aby stát zvýšil platby za děti, důchodce a ostatní státní pojištěnce. "Když jsem nastoupil do topky a začali jsme pracovat na zdravotnickém programu, myslel jsem si, že bude o něco víc středovější. Ona je teď spíše pravicovější," posteskl si Heger před pár dny v rozhovoru pro Týden.

V ODS vypadá jako první terč Vondra, ale tuhle radost nebudou chtít Kalouskovi udělat

Z šestice členů vlády za ODS má kromě premiéra fakticky jistou pozici místopředseda strany a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Díky tomu, že je ve vládě jen chvíli, má klid také ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Jeho se "škatulata, hejbejte se" ve vládě nedotknou.

Ministr obrany Alexandr Vondra představuje novou koncepci nákupu zbraní pro armádu. Vpravo generální sekretář Ministerstva obrany Jan Vylita, vlevo náměstek ministra Rudolf Blažek. (29. března 2011)

Kvůli kauze ProMoPro je naopak už delší dobu "na tapetě" ministr obrany Alexandr Vondra, ale jeho pozici posiluje to, jak moc zejména ministr Kalousek z konkurenční TOP 09 tlačí na pilu, že musí Vondra padnout. I proto, že si ODS těžko může nechat diktovat od TOP 09, se za Vondru jasně postavila výkonná rada občanských demokratů.

Teoreticky by to také mohlo skončit tak, že si strany proházejí ve vládě křesla a Vondra v kabinetu zůstane, i když jinde než na obraně. Jako obětní figura za ODS může při větších změnách ve vládě posloužit ministr zemědělství Ivan Fuksa, který čelil kritice kvůli koncepci zásahu v lesích, takzvané Dřevěné knize. Jako bývalý náměstek na ministerstvu financí je navíc i některými lidmi v ODS vnímán tak trochu jako Kalouskův člověk.

Ze všeho nejvíce bude ovšem rozsah změn v Nečasově vládě záviset na dalším vývoji ve Věcech veřejných a v jejich poslaneckém klubu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

Ministr obrany Lubomír Metnar.

Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít...

Premiér slíbil pomoc s rumburskou nemocnicí i nákup nových přístrojů

Premiér Andrej Babiš (ANO) s ministry na návštěvě Ústeckého kraje. (18. 9. 2019)

Premiér Andrej Babiš a ministr Adam Vojtěch jednali s vedením Krajské zdravotní, která zastřešuje pět největších...

Rodiče chtějí od školy výchovu i klid, očekávání se podle průzkumu liší

Mezi doporučované společné aktivity rodičů a dětí patří čtení a vyprávění

Jedni chtějí dění ve třídách ovlivňovat, druzí hází veškerou odpovědnost na školy. Očekávání českých rodičů od škol se...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz