"Chanuka je židovským svátkem, ale jejím poselstvím je universální poselství dobra a lásky," řekl Fischer asi dvěma stovkám shromážděných lidí, z nichž někteří nesli izraelské státní vlajky.
Premiér v projevu vyzdvihl úlohu otevřenosti a tolerance. "Víra je věc bytostně osobní, ale morálka, která z této víry pochází, je věc navýsost veřejná," podotkl Fischer, jehož k vrcholku svícnu vyvezla vysokozdvižná plošina.
U Fischerů nosí dárky MojžíšekPremiérův syn se těší na společné chanukové večery |
Svátek Chanuka letos začal v páteční podvečer. Tradičně trvá osm následujících dní a je jediným židovským festivalem, který se slaví na veřejnosti a v ulicích měst. Židé zapalují svícny a umísťují je do oken svých domovů.
Vždy od západu slunce až do půlnoci, kdy hoří světla ve svícnech, se v židovských domech nepracuje, ale zpívá a hraje. Kromě toho děti dostávají malé dárky. Obří chanukie stojí téměř ve všech významných světových městech.
Premiér Jan Fischer a izraelský velvyslanec Jaakov Levy rozsvěcují na pražském Palachově náměstí obří svícen u příležitosti židovského svátku Chanuka (13. prosince 2009)
Cenný svícen pocházející z Česka bude 16. prosince zářit dokonce v Bílém domě, sídle amerického prezidenta Baracka Obamy. Dílo Cyrilla Schillbergera z roku 1873 zapůjčilo Židovské muzeum v Praze na prosbu první dámy Spojených států Michelle Obamové na chanukovou slavnost pro pět stovek hostů.
Svátky připomínají znovuvysvěcení jeruzalémského chrámu v době povstání Makabejských před 2000 lety, když byl předtím znesvěcen pohanskou bohoslužbou syrsko-helenistických vládců.