„Byl jste o daru včas informován? Pokud ne, kdo selhal v přenosu informací a jaká opatření jste přijal, aby se podobná situace již nemohla opakovat?“ ptal se poslanec ANO Ryby. Odpověď předsedy vlády ale nedostal.
Jen poslanec ODS Vít Vomáčka reagoval. „Já když jsem tady poslouchal pana kolegu Rybu, tak mi připadalo, že jsme u lidových soudů,“ řekl Vomáčka. „Schůze byla svolána, abychom se mohli ptát,“ reagoval Ryba.
V 21 hodin byla mimořádná schůze přerušena na neurčito, čímž ji koalice fakticky poslala do historie. Pirát Jakub Michálek opakovaně neúspěšně navrhoval, aby pokračovala v pátek dopoledne, ale opozice to o jeden hlas neprosadila.
Blažek přijal dar, který byl problematický, o tom není sporu, řekl premiér
Premiér předtím ve Sněmovně řekl, že pochybil jen končící ministr spravedlnosti. „Blažek udělal chybu, přijal dar, který byl problematický. O tom není sporu,“ řekl o ministrovi spravedlnosti a zdůraznil, že na rozdíl od jiných politiků rychle rezignoval.
První vystoupení ministra Blažka, který nakonec po výzvě Sněmovny na jednání dolní komory parlamentu dorazil, bylo docela krátké.
„Veškerá snaha zapojit do toho další členy vlády je zajímavá, ale je mimo realitu,“ řekl. „Mé úmysly byly čestné, ale čestnost často neznamená, že se ztotožňuje s chytrostí,“ tvrdil. Nejde podle něj o korupční, ale nešťastnou kauzu.
Na žádném výslechu jsem nebyl, odvětil končící ministr Blažek poslanci ANO![]() |
Nedivil by se, kdyby se příběh s bitcoiny stal námětem pro literární dílo, možná i film. A omlouval se všem přítomným za to, že je právě kvůli němu a jeho počínání mimořádná schůze.
Fiala se také ptal, zda odejde Babiš z politiky, když bude pravomocně odsouzen
Premiér Fiala se ve Sněmovně také ptal šéfa ANO Andreje Babiše, který požadoval odchod jeho vlády, zda on sám odejde z politiky, když bude pravomocně odsouzen.
„Není možné kázat morálku, když s ní sami neumíme žít,“ řekl předseda vlády v narážce na soudní spor o dotaci na farmu Čapí hnízdo.
Vláda musí skončit, řekl Babiš. Hlasovat pro nedůvěru chtějí ANO, SPD i Piráti![]() |
Babiš tato slova předsedy vlády v jednacím sále neslyšel. Po svém vlastním vystoupení z něj totiž odešel.
„Zameťte si před vlastním prahem, když chcete moralizovat druhé,“ prohlásila šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a připomínala Babišova slova, že nikdy neodstoupí, ať si to všichni pamatují.
„My jsme se nezbláznili,“ řekl také Fiala. Prohlásil, že nebyla jeho vůle vystupovat až po více než třech hodinách od začátku jednání. Není ale podle něj možné se domluvit s opozicí.
„Řešíme kauzu, kdy se majetek České republiky neztenčil, ale rozšířil o miliardu,“ uvedl předseda vlády.
Mluvil o tom, že policie chtěla nosiče, na nichž byly uloženy bitcoiny a které zabavila Tomáši Jiřikovskému, odsouzenému provozovateli nelegálního internetového tržiště s drogami a se zbraněmi, smazat.
Po rozhodnutí Nejvyššího soudu a pak po rozhodnutí Krajského soudu elektroniku Jiřikovskému vrátila. Nemohla nic vymazat, i když chtěla.
Do Sněmovny mezitím dorazil končící ministr Blažek, kterého k tomu vyzvala většina dolní komory parlamentu.
Hlasovalo pro to 104 ze 154 přítomných poslanců a mezi nimi i ti vládní z hnutí STAN a TOP 09.
Jsem vyzýván, abych rezignoval, že jsem postupoval v souladu se zákonem, řekl Stanjura
„Před uzavřením darovací smlouvy mělo ministerstvo spravedlnosti důsledně prověřit dárce,“ řekl ministr spravedlnosti Zbyněk Stanjura.
„Jsem vyzýván, abych rezignoval, že jsem postupoval v souladu se zákonem,“ řekl Stanjura.
„Kauza se, jak se ukazuje, téměř výhradně týká ministerstva spravedlnosti,“ řekla místopředsedkyně ODS Eva Decroix, která má vystřídat ve vládě Blažka.
Mluvila o tom, že je třeba vyčkat na výsledky nezávislého vyšetřování a že zadá na ministerstvu spravedlnosti audit provedený externí firmou.
To je kauza praní špinavých peněz, řekl místopředseda ANO Králíček
Po více než pěti a půl hodinách poslanci schválili program mimořádné schůze. Hlasovalo pro to všech 161 přítomných poslanců ze všech stran.
„Ne, tohle není nějaká bitcoinová kauza, jak se to někdo snaží bagatelizovat. To je kauza praní špinavých peněz. Desítek miliard korun pocházejících z prodeje zbraní, drog a dětské pornografie. Bavíme se o částce, která může dosáhnout nad 12 miliard korun. A ta prošla rukama nejvyšších představitelů této vlády, vlády Petra Fialy,“ řekl místopředseda ANO Robert Králíček.
Schválení programu dalo šanci vystupovat i řadovým poslancům bez práva přednostního vystoupení, kteří si museli počkat na to, až nejprve promluví šéfové poslaneckých klubů, ministři a členové vedení Sněmovny.
Zájem vystoupit na schůzi projevily celkem více než tři desítky poslanců.
Zákonodárci opozičních hnutí ANO a SPD i Pirátů se ptali na různé detaily bitcoinové kauzy, ale odpovědi od premiéra a dalších členů vlády nedostávali. Lavice členů vlády totiž zůstávaly většinou poloprázdné. Diskutovali maximálně řadoví poslanci – třeba Karel Haas či Vít Vomáčka z ODS.
„Já se kolegu Blažka velmi zlobím, že byla uzavřena darovací smlouva s pravomocně odsouzeným zločincem,“ řekl Haas.
„Ve chvíli, kdy debatě dominují dohady kolem neúčasti Pavla Blažka a vzájemné obviňování poslanců, postrádá veškerý smysl se do ní zapojovat,“ napsal na sociální síti X ministr vnitra Vít Rakušan.
ANO vyvolá hlasování o nedůvěře vládě
Babiš už dopoledne potvrdil, že když nebude Blažkovu demisi následovat celá vláda, vyvolá jeho hnutí hlasování o nedůvěře. Hlasovat proti vládě chtějí i SPD a Piráti.
„Je to prostě praní špinavých peněz,“ glosoval bitcoinovou kauzu, kvůli níž padl zatím jen Blažek, třeba poslanec ANO Hubert Lang.
Na hlasování o nedůvěře vládě ale dojde až jindy. ANO už sesbíralo podpisy pro konání mimořádné schůze. O jejím datu rozhodne šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, až jí ANO předá žádost o její svolání.
K vyslovení nedůvěry je třeba nejméně 101 hlasů. ANO, SPD a Piráti dohromady mají 95 hlasů. Šest hlasům opozici chybí, aby mohla v takovém hlasování uspět a Fialovu vládu povalit.