Jun Sok-jol s ním navštívil v Plzni firmy Doosan Škoda Power a Škoda Jaderné strojírenství.
„Zkušenosti a výsledky těchto firem patří mezi jasné výhody českého jaderného ekosystému. A právě zapojení českých firem v tendru na dostavbu Dukovan věnujeme velkou pozornost. Korejská strana ve své nabídce deklarovala, že zapojí české firmy až z 60 %, což by pro ně znamenalo kontrakty za více než 240 miliard korun. Věřím, že se nám tento společný cíl podaří naplnit,“ řekl premiér.
Při návštěvě korejského prezidenta bylo podepsáno několik memorand o spolupráci, a to jak mezi firmami, tak mezi politiky obou zemí.
„Rozsah vzájemného obchodu už přesahuje 5 miliard korun,“ uvedl Fiala po jednání na Úřadu vlády. Korejské firmy by se podle Fialy mohly zapojit do PPP projektů při výstavbě vysokorychlostních železnic nebo dálnic v Česku.
Země se chtějí zaměřit na společný výzkum v oblasti baterií pro elektromobily, vodíkových technologií či umělé inteligence. Podle Jun Sok-jola do něj Korea v příštích deseti letech investuje 37 milionů dolarů, tedy asi 830 milionů korun.
Přijel v čele početné podnikatelské delegace. Ještě před cestou do Plzně zahájil s prezidentem Petrem Pavlem česko-korejské podnikatelské fórum.
Sdílíme hodnoty, shodli se Fiala i Jun Sok-jol
„Obě země sdílejí společné hodnoty. Záleží jim na svobodě, demokracii,“ pochvaloval si prohlubování vztahů obou zemí český předseda vlády.
„Korejská republika a Česká republika sdílejí hodnoty,“ potvrdil Jun Sok-jol.
Otevíráme Koreji dveře do světa, hlásí čeští průmyslníci. A chtějí zakázky |
Při přípravě jaderných bloků podle prezidenta Korejské republiky vznikne společný česko-korejský tým, který bude založen na spolupráci firem z obou zemí. Projekt zajistí i další příležitosti spolupráce v průmyslu, dopravě i vědě.
Konkrétnější podoba zapojení českých firem do výstavby nových jaderných reaktorů v Dukovanech by měla být podle prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka a prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje jasná dříve, než spolu ČEZ a KHNP podepíší smlouvu.
„Naše diskuse potvrdily skvělou úroveň vztahů obou zemí, které přesahují běžné obchodní vztahy. Stavba v Dukovanech jako největší investiční projekt otevírá novou kapitolu naší spolupráce,“ řekl prezident Pavel.
Vznikl podle něj prostor pro posílení spolupráce obou zemí v elektromobilitě, bateriích, polovodičích, moderních technologiích, ale i robotiky a vesmíru.
„Jsem rád, že naše vztahy budou založeny na pokročilých technologiích, vědě, inovacích a výzkumu s vysokou přidanou hodnotou,“ uvedl Pavel. Připomněl, že Korejská republika je největším mimoevropským obchodním partnerem České republiky, když vytváří přes 15 tisíc pracovních míst.
Premiér Fiala a prezident Jun Sok-jol pak jednali i za účasti ministrů průmyslu a obchodu, zahraničních věcí, dopravy, financí a ministra pro vědu, výzkum a inovace a jejich korejských protějšků.
Kromě rozšíření spolupráce v jaderné energetice, včetně zapojení českého průmyslu do výstavby jaderných bloků, bylo tématem prohloubení hospodářské a průmyslové spolupráce. Půjde i o navýšení obchodní výměny, strategických investic, intenzivnější spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a o posílení zahraničně-bezpečnostní spolupráce.
Jun Sok-jol už ve čtvrtek ujistil Pavla, že se korejská vláda postará o to, aby před podpisem smlouvy se společností KHNP nevznikly problémy. Smlouva by měla být podepsána do konce března příštího roku. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.
Je rozhodnuto. Nové jaderné bloky bude v Česku stavět korejská KHNP |
Francouzská firma EDF i severoamerická společnost Westinghouse, které měly o zakázku také zájem, napadly tendr u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle Westinghouse nemá KHNP licenci k nabízené technologii. Spor mezi společnostmi je dlouhodobý, zabývá se jím mezinárodní arbitráž.
Jun Sok-jol nevyloučil, že by KHNP a Westinghouse mohly částečně u Dukovan spolupracovat, podobně jako v minulosti ve Spojených arabských emirátech. Westinghouse se tam podílel na části zakázky KHNP při stavbě jaderné elektrárny Barakah.
Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. V příštích třech až pěti letech by ovšem ČEZ měl podle rozhodnutí vlády s Korejci jednat také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.