Vyhoďte Bártu z vlády, vyzývá ČSSD. Nečas chce důkladné vyšetřování

  9:49aktualizováno  20:11
Okamžitý odchod ministra dopravy Víta Bárty z vlády kvůli podezření z korupce požadují od premiéra opoziční sociální demokraté. Premiér chce zatím čekat, jak mu aféru vysvětlí jeho koaliční partner Věci veřejné. A chce důkladné vyšetření celé kauzy.

Vyhoďte z vlády ministra Bártu a bude-li pokračovat destrukce klubu VV, požádejte s vládou znovu o důvěru, vyzval premiéra Petra Nečase lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. | foto:  David Neff, MAFRA

"Považujeme za absolutně nemožné, aby byl pan Bárta dál členem vlády. Čekáme rychlou reakci premiéra Nečase a rekonstrukci vlády," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Údajné tvrzení ministra Bárty o půjčce 170 tisíc je zhruba stejně věrohodné, jako nedávná slova poslance Škárky o tom, že jeho výroky pro týdeník Respekt byla jen mystifikace," dodal šéf ČSSD později. Podle něj takové "mafiánské jednání" do politiky nepatří.

Jaroslav Škárka

Nečas ale zatím nechává jednat Bártovu stranu, přestože celou kauzu považuje za závažnou.  "ODS nebude vysílat přes média silácké výroky na adresu koaličních politiků, jak je v poslední době zvykem. Na tahu jsou Věci veřejné, aby celou věc přesvědčivě vysvětlily jak koaličním partnerům, tak především veřejnosti," sdělil v tiskové zprávě Petr Nečas. Podle něj musí zároveň proběhnout důkladné vyšetření, které má prokázat, jestli jsou jednotliví aktéři viníky.

Podobný názor má také místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten řekl, že zatím nechce přilévat olej do ohně ostrými požadavky směrem k Bártovi. Rovněž žádá, aby se Bárta rychle vyjádřil.

Poslanec a nyní už bývalý výkonný místopředseda VV Škárka obvinil Bártu, že mu v posledních měsících vyplácel mimořádné, nezdaněné částky, aby byl dál loajální ke straně. Škárka tvrdí, že má informace o okolnostech financování strany, které podle něj vypadá jinak, než strana oficiálně deklaruje.

Důkazy o tom, že v minulých měsících dostával mimořádně "bokem" 55 tisíc korun a minulý týden údajně přímo od Bárty v jeho bytě 170 tisíc korun, ale Škárka zatím nezveřejnil a slíbil, že to udělá ve středu. Mlčením se obrnil i Bárta, rada Věcí veřejných ale na mimořádném jednání vyloučila Škárku ze strany a exkomunikoval ho i poslanecký klub VV. Za porušení etického kodexu a poškozování strany.

Škárka tvrdí, že ví o dalším poslanci, který bral peníze bokem za loajalitu

Škárka tvrdí, že ví ještě o dalším člověku ve VV, který dostal peníze za loajalitu. "Ta částka více než dvojnásobně převyšuje mou," řekl Škárka MF DNES.

"Vzhledem k tomu, že ve Sněmovně kolují informace o tom, že odchod pana Škárky nemusí být poslední změnou u Věcí veřejných, považujeme za nezbytné, aby premiér Nečas v případě další destrukce klubu VV sám požádal o důvěru," uvedl Sobotka. O hlasování o nedůvěře zatím ČSSD nemluví, o to usilují komunisté, které podpořil i bývalý předseda oranžových Jiří Paroubek, ale ke svolání takové mimořádné schůze nemá KSČM dost hlasů.

"Jsme on-line svědky rozpadu jedné z koaličních stran a vážné krize celé vládní koalice. Je nemožné, aby se vláda práva a boje s korupcí fakticky opírala o korupční praktiky a porušování daňových zákonů," uvedl první místopředseda ČSSD, jihomoravský hejtman Michal Hašek. "Premiér Nečas by si měl přiznat, že jeho projekt krachuje a požádat parlament o nové vyjádření důvěry či v zájmu země a její kredibility pro občany i zahraniční partnery rezignovat," dodal Hašek.

Ministr Bárta ve středu na jednání vlády nebyl. Odpoledne se také mělo setkat vedení koaličních stran, ale schůzka byla zrušena, oficiálně kvůli lehké zdravotní indispozici Nečase.

ODS i TOP 09 považují situaci za vážnou, požadují vysvětlení

Obě další koaliční strany - ODS i TOP 09 - považují situaci kvůli obvinění Škárky na adresu ministra Bárty za vážnou.

"Máme informace pouze z médií a nechceme se rozhodovat jen podle informací z médií. Primárně je věcí VV, aby to řešily. Považujeme to za závažnou situaci," řekl místopředseda TOP 09 a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

"Informace jsou to vážné, nemohou být zameteny pod koberec," uvedl po jednání vlády i místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Vzhledem k tomu, že Bárta na vládu nedorazil, ministři se prý o této věci nebavili.

Huml a Kočí na přechodu

V ODS už ale uvažují o tom, co by pro vládu znamenalo, pokud by se prokázalo, že má Škárka pravdu. Podle LN se už ve straně objevila úvaha, že by Věci veřejné musely vládu opustit. Zároveň by se ODS a TOP 09 pokusily získat několik současných poslanců VV pro to, aby vládu podporovali. "Mluví se například o Kristýně Kočí, Stanislavu Humlovi a dalších," citují Lidové noviny zdroj blízký premiéru Nečasovi.

ODS, TOP 09 a VV dosud ve Sněmovně disponovaly 118 hlasy. Škárka tvrdí, že i po vyhazovu z Věcí veřejných bude hlasovat s koalicí. ODS a TOP 09 mají celkem 94 hlasů, včetně Škárky by tedy potřebovaly sedm hlasů z řad VV pro to, aby měly ve Sněmovně většinu pro prosazování svých záměrů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Maláčová a Schillerová jednaly o rozpočtu pět hodin. Bez výsledku

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Úterní jednání ministryň práce Jany Maláčové (ČSSD) a financí Aleny Schillerové (ANO) o rozpočtu pro resort práce na...

První výročí okupace, den, kdy Češi stříleli do vlastních. Zabili jich pět

První výročí srpnové okupace. České ozbrojené složky ve službách komunistického...

Náměstí Míru na pražských Vinohradech je plné lidí, v okolí se šikují milicionáři, vojáci i policie. Rozezlení mladíci...

Adeptem na ministra kultury je Zaorálek, Babiš s ním problém nemá

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. Portálu iDNES.cz to potvrdil důvěryhodný zdroj z okolí vedení...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz